Dnes Pátek - obcasny-dest 17°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 13°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Primátor Svoboda připustil cestu do Kyjeva. Pražská podpora Ukrajiny nepoleví, řekl
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (vpravo) a jeho předchůdce Zdeněk Hřib. Foto: Jan Puci

Primátor Svoboda připustil cestu do Kyjeva. Pražská podpora Ukrajiny nepoleví, řekl

Podle nového primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) bude Praha nadále silně podporovat Ruskem napadenou Ukrajinu. Nevyloučil ani svou osobní cestu do Kyjeva. Řekl to serveru Pražský patriot minulý týden během setkání se svým předchůdcem Zdeňkem Hřibem (ODS), který Kyjev navštívil minulý rok před začátkem války i letos v lednu.

„Případná cesta do Kyjeva je otázkou principu. Náš vztah k válce na Ukrajině zůstává i po ustanovení nového vedení hlavního města stejný. Je potřeba nadále a neustále utvrzovat Ukrajinu, Rusko i celý svět, na jaké straně konfliktu stojíme, že podpora Ukrajině zůstává pevná,“ uvedl Svoboda.

„Když dojdeme s ukrajinskou stranou k tomu, že nastal čas pro mou cestu do Kyjeva, jsem připraven se tam vydat. Nicméně situace se vyvíjí a proměňuje, nelze tedy říct, kdy to bude,“ dodal.

Jeho předchůdce Hřib cestoval loni na Ukrajinu necelé dva týdny před začátkem války, společně s varšavským primátorem Rafałem Trzaskowskim se setkali s kyjevským starostou Vitalijem Kličkem.

Kyjevu nabídli členství v Paktu svobodných měst – společenství měst, které hlavní města zemí V4 založila v roce 2019 na podporu lidských práv, demokracie a svobody. Kličko toto členství přijal a Kyjev v září minulého roku během Prague Summit of Cities do paktu vstoupil.

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

13.7%
(13.7%)
86.3%
(86.3%)
Letos v lednu se Hřib a Trzaskowski do Kyjeva vydali znovu, doprovázeli je primátor Bratislavy Matúš Vallo a primátor Budapešti Gergely Karácsony.

„Byl bych rád, kdyby Praha v materiální a diplomatické podpoře Kyjeva pokračovala. V posledních letech jsme narovnali Praze páteř. Dřív byla partnerství hlavního města se zahraničím založená čistě na kulturních výměnách, což podle mě není šťastné pojetí,“ řekl Hřib, který připomněl, že metropole v loňském prosinci věnovala Kyjevu 400 topidel a 10 elektrocentrál.

„Od začátku únorové krize Praha ukrajinským městům poskytla dvě desítky tramvají, sanitní a záchranné vozy, autobusy, balíčky s potravinami a ve spolupráci s organizací Člověk v tísni další základní vybavením v hodnotě 10 milionů korun a také zdravotnický materiál," dodal. 


Autor: Jan Puci

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

Včera ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Zastupitelé Prahy 1 schválili rozpočet na letošní rok

2. března 2023 ve 20:06

Vyrovnaný rozpočet bez zapojení cizích zdrojů schválili na svém březnovém zasedání zastupitelé Prahy 1. Výdaje jsou naplánovány ve výši 1 088 230 000 korun. Příjmy mají činit 958 680 000 korun a nevyčerpané prostředky převáděné z roku 2022 pak jsou ve výši 129 549 600 korun. Na investice plánuje...

Další články
Nahoru