Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Primátor Svoboda připustil cestu do Kyjeva. Pražská podpora Ukrajiny nepoleví, řekl
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (vpravo) a jeho předchůdce Zdeněk Hřib. Foto: Jan Puci

Primátor Svoboda připustil cestu do Kyjeva. Pražská podpora Ukrajiny nepoleví, řekl

Podle nového primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) bude Praha nadále silně podporovat Ruskem napadenou Ukrajinu. Nevyloučil ani svou osobní cestu do Kyjeva. Řekl to serveru Pražský patriot minulý týden během setkání se svým předchůdcem Zdeňkem Hřibem (ODS), který Kyjev navštívil minulý rok před začátkem války i letos v lednu.

„Případná cesta do Kyjeva je otázkou principu. Náš vztah k válce na Ukrajině zůstává i po ustanovení nového vedení hlavního města stejný. Je potřeba nadále a neustále utvrzovat Ukrajinu, Rusko i celý svět, na jaké straně konfliktu stojíme, že podpora Ukrajině zůstává pevná,“ uvedl Svoboda.

„Když dojdeme s ukrajinskou stranou k tomu, že nastal čas pro mou cestu do Kyjeva, jsem připraven se tam vydat. Nicméně situace se vyvíjí a proměňuje, nelze tedy říct, kdy to bude,“ dodal.

Jeho předchůdce Hřib cestoval loni na Ukrajinu necelé dva týdny před začátkem války, společně s varšavským primátorem Rafałem Trzaskowskim se setkali s kyjevským starostou Vitalijem Kličkem.

Kyjevu nabídli členství v Paktu svobodných měst – společenství měst, které hlavní města zemí V4 založila v roce 2019 na podporu lidských práv, demokracie a svobody. Kličko toto členství přijal a Kyjev v září minulého roku během Prague Summit of Cities do paktu vstoupil.

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

12.7%
(12.7%)
87.3%
(87.3%)
Letos v lednu se Hřib a Trzaskowski do Kyjeva vydali znovu, doprovázeli je primátor Bratislavy Matúš Vallo a primátor Budapešti Gergely Karácsony.

„Byl bych rád, kdyby Praha v materiální a diplomatické podpoře Kyjeva pokračovala. V posledních letech jsme narovnali Praze páteř. Dřív byla partnerství hlavního města se zahraničím založená čistě na kulturních výměnách, což podle mě není šťastné pojetí,“ řekl Hřib, který připomněl, že metropole v loňském prosinci věnovala Kyjevu 400 topidel a 10 elektrocentrál.

„Od začátku únorové krize Praha ukrajinským městům poskytla dvě desítky tramvají, sanitní a záchranné vozy, autobusy, balíčky s potravinami a ve spolupráci s organizací Člověk v tísni další základní vybavením v hodnotě 10 milionů korun a také zdravotnický materiál," dodal. 


Autor: Jan Puci

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru