Dnes Pondělí - skorojasno 12°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 20. 5. 2024
Svátek má Zbyšek
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Primátor Svoboda navštívil Suchdol a Lysolaje

Slíbené návštěvy primátora Bohuslava Svobody v pražských městských částech pokračovaly tento týden v Suchdole a Lysolajích. Primátor se zde seznámil s aktuální situací ve školství, s tím, jak vypadá rozvoj bydlení i možnosti volnočasových aktivit. Starosta Suchdola Petr Hejl a starostka Lysolají Dana Malečková primátora provedli po jimi řízenými městskými částmi a ukázali mu, co se povedlo a na čem je ještě potřeba pracovat.

Primátor se nejprve sešel s Petrem Hejlem, starostou Suchdola. Ten mu mimo jiné ukázal komunitní centrum, které je vyhledávané a oblíbené nejen mezi obyvateli Suchdola, ale i jeho návštěvníky. A co by v této městské části bylo naopak potřeba vylepšit? „Čekají nás rozsáhlé opravy chodníků a komunikací, které ale budou finančně náročné,“ řekl starosta Hejl.

Jednou z dominant Suchdola je Česká zemědělská univerzita v Praze, která byla založena v roce 1952 a skládá se ze šesti fakult a jednoho institutu. Svoboda ocenil nový, moderní hřbitov, o jehož vznik Suchdol podle Hejla usiloval 300 let. Po rekonstrukci je i přilehlá kaple.

Primátor Svoboda se po podrobné prohlídce Suchdola přesunul do Lysolají, kde ho přivítala starostka Dana Malečková. I tady spolu probrali rozvoj městské části, oblasti, do kterých je žádoucí investovat a navštívili místa, která podle paní starostky měl primátor vidět.

Dana Malečková seznámila pana primátora s vývojem městské části v posledních třiceti letech, kdy každý z předchozích starostů zanechal stopu ve vylepšení technické a dopravní infrastruktury městské části. 

Byly zrekultivovány dvě zanedbané lokality na sportoviště, byla rozšířena základní i mateřská škola, zřízeno důstojné zázemí pro pracovníky údržby a v posledních letech významně doplněna občanská vybavenost městské části – přibylo komunitní centrum, ordinace lékaře, pronajímatelné komerční jednotky, sokolovna a bytový dům s obecními byty.  

„Přetrvávají problémy spjaté s náročnou morfologií terénu (úzké údolí) – zejména problémy s dopravní obslužností a s izolací jedné části Lysolají, která je přístupná pouze ze Suchdola,“ popsala situaci starostka Dana Malečková. 

I když se v posledních letech v Lysolajích na stavebních pozemcích intenzivně stavělo, je podle starostky snahou městské části zachovat dosavadní ráz Lysolají charakteru „zahradního města“, kde jsou spojeny výhody příslušnosti k velkému městskému celku a současně blízkosti volné krajiny. Do budoucna má vedení městské části v plánu působit zejména na zlepšení sousedského soužití, podporovat zájmovou činnost a činnost spolků. 

Primátora hlavního města Prahy velmi zaujalo moderní sportoviště, které hojně využívají dospělí, i děti. A pomyslnou třešničkou na dortu je dřevostavba nosorožce, která je zároveň jakousi rozhlednou. Proč nosorožec? V blízkosti místa, kde rozhledna stojí došlo k archeologickému nálezu, který objevil spodní čelist nosorožce srstnatého z doby ledové.

„Byla to velmi zajímavá a příjemná návštěva, Suchdol i Lysolaje mají vedení, kterému očividně blaho městských částí není lhostejné a dělají maximum pro to, aby tyto lokality vzkvétaly a byly co nejpříjemnějším a atraktivním místem pro život,“ vyhodnotil svou cestu pražský primátor. 

Bohuslav Svoboda slíbil po svém zvolení primátorem Prahy návštěvu všech městských částí. Zavítal již do Prahy 1, 3, 4, 6 a 10, navštívil také Běchovice a Dolní i Horní Počernice.


Autor: Cen

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

Dnes v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru