Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Politika

Primátor Svoboda navštívil Suchdol a Lysolaje

Slíbené návštěvy primátora Bohuslava Svobody v pražských městských částech pokračovaly tento týden v Suchdole a Lysolajích. Primátor se zde seznámil s aktuální situací ve školství, s tím, jak vypadá rozvoj bydlení i možnosti volnočasových aktivit. Starosta Suchdola Petr Hejl a starostka Lysolají Dana Malečková primátora provedli po jimi řízenými městskými částmi a ukázali mu, co se povedlo a na čem je ještě potřeba pracovat.

Primátor se nejprve sešel s Petrem Hejlem, starostou Suchdola. Ten mu mimo jiné ukázal komunitní centrum, které je vyhledávané a oblíbené nejen mezi obyvateli Suchdola, ale i jeho návštěvníky. A co by v této městské části bylo naopak potřeba vylepšit? „Čekají nás rozsáhlé opravy chodníků a komunikací, které ale budou finančně náročné,“ řekl starosta Hejl.

Jednou z dominant Suchdola je Česká zemědělská univerzita v Praze, která byla založena v roce 1952 a skládá se ze šesti fakult a jednoho institutu. Svoboda ocenil nový, moderní hřbitov, o jehož vznik Suchdol podle Hejla usiloval 300 let. Po rekonstrukci je i přilehlá kaple.

Primátor Svoboda se po podrobné prohlídce Suchdola přesunul do Lysolají, kde ho přivítala starostka Dana Malečková. I tady spolu probrali rozvoj městské části, oblasti, do kterých je žádoucí investovat a navštívili místa, která podle paní starostky měl primátor vidět.

Dana Malečková seznámila pana primátora s vývojem městské části v posledních třiceti letech, kdy každý z předchozích starostů zanechal stopu ve vylepšení technické a dopravní infrastruktury městské části. 

Byly zrekultivovány dvě zanedbané lokality na sportoviště, byla rozšířena základní i mateřská škola, zřízeno důstojné zázemí pro pracovníky údržby a v posledních letech významně doplněna občanská vybavenost městské části – přibylo komunitní centrum, ordinace lékaře, pronajímatelné komerční jednotky, sokolovna a bytový dům s obecními byty.  

„Přetrvávají problémy spjaté s náročnou morfologií terénu (úzké údolí) – zejména problémy s dopravní obslužností a s izolací jedné části Lysolají, která je přístupná pouze ze Suchdola,“ popsala situaci starostka Dana Malečková. 

I když se v posledních letech v Lysolajích na stavebních pozemcích intenzivně stavělo, je podle starostky snahou městské části zachovat dosavadní ráz Lysolají charakteru „zahradního města“, kde jsou spojeny výhody příslušnosti k velkému městskému celku a současně blízkosti volné krajiny. Do budoucna má vedení městské části v plánu působit zejména na zlepšení sousedského soužití, podporovat zájmovou činnost a činnost spolků. 

Primátora hlavního města Prahy velmi zaujalo moderní sportoviště, které hojně využívají dospělí, i děti. A pomyslnou třešničkou na dortu je dřevostavba nosorožce, která je zároveň jakousi rozhlednou. Proč nosorožec? V blízkosti místa, kde rozhledna stojí došlo k archeologickému nálezu, který objevil spodní čelist nosorožce srstnatého z doby ledové.

„Byla to velmi zajímavá a příjemná návštěva, Suchdol i Lysolaje mají vedení, kterému očividně blaho městských částí není lhostejné a dělají maximum pro to, aby tyto lokality vzkvétaly a byly co nejpříjemnějším a atraktivním místem pro život,“ vyhodnotil svou cestu pražský primátor. 

Bohuslav Svoboda slíbil po svém zvolení primátorem Prahy návštěvu všech městských částí. Zavítal již do Prahy 1, 3, 4, 6 a 10, navštívil také Běchovice a Dolní i Horní Počernice.


Autor: Cen

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

Včera v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Další články
Nahoru