dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražská politika

Primátor Hudeček: univerzitám hrozí úpadek a finanční problémy

Vysokým školám v Praze hrozí v následujících letech celkový úpadek a problémy s financováním. Varuje před tím pražský primátor Tomáš Hudeček. Vyzval proto premiéra Bohuslava Sobotku a ministra školství Marcela Chládka k urychlenému jednání s rektory vysokých škol.

„Spolu s pražskými vysokoškolskými rektory a předsedou Akademie věd se shodujeme, že jestli ministerstvo školství bude Prahu ignorovat a z evropských peněz do pražských veřejných vysokých škol pošle pouhé drobné, můžeme se rozloučit s hlavním městem České republiky jako jedním z prestižních míst pro kvalitní univerzitní vzdělání,“ říká primátor.

Tomáš Hudeček proto již v předchozích dnech jednal s představiteli pražských univerzit a společně s nimi chce dosáhnout zvýšení objemu finančních prostředků, které půjdou z operačního programu do vysokého školství v hlavním městě. 

Ministerstvo školství nechce dát do pražských univerzit více než desetinu prostředků z operačního programu na období 2014 – 2020. „Z celkových 90 miliard korun tak Univerzita Karlova, České vysoké učení technické, Česká zemědělská univerzita a Akademie věd ČR dostanou pouhých osm miliard korun. Vysokoškolské vzdělávání a věda je tím velmi ohrožena a je za pět minut dvanáct s tím něco udělat,“ varuje primátor.

Vysoké školy a výzkumné instituce potřebují 12 miliard přímých investic a 8 miliard neinvestičních prostředků, které pomohou udržet kvalitní výzkumníky v Praze. Tyto požadavky jsou společnou pozicí, kterou sídlí Praha, rektoři pražských vysokých škol a Technologická agentura ČR.

V Praze je polovina vědeckých pracovníků (cca 20 tisíc), je zde 60 procent výzkumného potenciálu a tři čtvrtě studentů vysokých škol jsou mimopražští. Aby se Praha „držela nad vodou“, je potřeba mít tři univerzity v první stovce světových univerzit. Není to pouze otázka hlavního města, ale prestiže vzdělávání celé České republiky.


Další články
Nahoru