dnes
Středa - jasno
7°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
10°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
10°C
Primátor Hřib: Vyřešili jsme problémy, na které byli naši předchůdci krátcí
Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: MHMP

Primátor Hřib: Vyřešili jsme problémy, na které byli naši předchůdci krátcí

Pražská koalice v prvním roce svého fungování vyřešila podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) problémy, které se minulé radě řešit nedařilo. Pokročila příprava dostavby městského okruhu, začal geologický průzkum stavby metra D, byl vypovězen nájem problematickým směnárnám a vyřízeno odškodnění zraněným při pádu Trojské lávky. Koalice také zrušila nevýhodné smlouvy a projekty v IT a zahájila řešení problémů s bydlením. Naopak změnit je třeba řízení investic a zlepšit nákupy. Spory s premiérem Andrejem Babišem (ANO) či o sesterskou smlouvu s Pekingem Praze neublíží, řekl ČTK v rozhovoru Hřib.

V Praze vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. V opozici jsou ODS a ANO.

„Podařilo se nám nastartovat projekty v klíčových oblastech, které město trápí. To znamená investice do dopravní infrastruktury, řešíme otázku dostupnosti bydlení, soustředíme se na digitalizaci stavebního řízení, opravujeme městské byty plus sázíme milion stromů," řekl Hřib.

Mezi úspěchy řadí, že vedení města nechalo předělat projekt dostavby chybějícího úseku městského okruhu známého jako Vlasta. „Významně to zjednoduší povolení stavby. Máme ambiciózní plán, že by nepravomocné povolení mohlo být už v tomhle volebním období," řekl Hřib. V dopravě je podle něj klíčové rovněž rozhodnutí vybudovat záchytná parkoviště P+R, například v Letňanech. Dvě mají být otevřena letos v prosinci.

V oblasti bydlení město přidělilo radnicím peníze na opravy bytů. „Předpokládáme, že jich zvládnou opravit až 800," řekl Hřib. Rada prý rovněž plánuje bytovou výstavbu v Letňanech a chystá podporu družstevního bydlení. „To tedy ještě není hotovo, ale začne se to připravovat co nevidět," řekl Hřib.

Současná rada podle Hřiba sice dodělala projekty, které jsou na magistrátu již dlouhodobě rozpracované, ale minulá vedení je nebyla schopna vyřešit. „Ano, některé věci tady velice dlouho visely, ale například Trojská lávka a neřešitelné odškodnění. Tak my jsme ukázali, že jde se s pojišťovnou dohodnout," řekl Hřib.

Zmínil rovněž výpovědi nájmů problematických směnáren. „To je další věc, která se ukázala být jednodušší, než tvrdili (minulé vedení)," řekl Hřib.

Rada podle primátora zahájila ale i zcela nové projekty. Mezi nimi jmenoval zřízení tzv. superhubu pro podporu výzkumu umělé inteligence, přípravu stavby některých parkovišť P+R, výsadbu milionu stromů nebo opravy městských bytů.

„Sice se udělal fond dostupného bydlení, ale ani se nezačalo něco dělat, například aby z něj dostaly peníze městské části," řekl. V IT pak byly zrušeny zbytné projekty za asi 100 milionů korun.

Spory s premiérem Babišem o pozemky v Letňanech, na kterých chtěl premiér stavět vládní čtvrť, městu prý neublíží. „Realita je taková, že jednáme napřímo s ministerstvy a práce probíhá bez ohledu na mediální gesta pana premiéra," řekl Hřib. Městu prý neuškodí ani vypovězení sesterské smlouvy s Pekingem.

Změnit je třeba způsob řízení investic. Letos určenou částku, přes 18 miliard Kč, zatím město čerpá z 27 procent. „Chystáme systém na sledování projektů," řekl Hřib. To znamená, že bude možné neustále sledovat projekty v každé jeho fázi. V případě vyúčtování investic, je pak podle Hřiba důležitá výše čerpání investic na konci roku.

Město totiž své investice vyúčtovává se zpožděním a například již uskutečněné projekty se aktuální výši čerpání investic ještě neobjevily. Změnit je třeba také systém nákupů magistrátem. „Aby podnikatelé měli důvěru v magistrát a vnímali jej jako férového veřejného zadavatele. Od čehož si slibujeme větší konkurenci a potenciálně snížení nabídkové ceny," řekl Hřib.

Za chybu označil způsob hlasování radních o zahájení geologickém průzkumu trasy metra D, kdy radní hlasovali tajně. „Asi jsem podcenil symbolickou rovinu, ale v praxi to nemělo žádný dopad. Navíc na zastupitelstvu pak bylo jmenné hlasování," řekl primátor.

Koalice se během roku častokrát přela, mimo jiné o monitoring prázdných bytů pomocí elektroměrů nebo společný podnik dopravního podniku (DPP) a soukromé firmy o revitalizaci stanice metra C Nádraží Holešovice. Pražané fungování koalice podle Hřiba nemají hodnotit podle sporů, ale jejích výsledků. „Jsem v čele rady, která má reálné výsledky, podle toho je nutné její fungování číst," řekl Hřib.


Vedení Prahy 2 schválilo odklad splátek nájemného za nebytové prostory

30. března 2020 ve 22:27

Radní Prahy 2 dnes na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. 

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru