Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Primátor Hřib se zatím nenechá očkovat, i když by už měl nárok. Prioritu nyní mají jiní, řekl
Očkování je sice v plném proudu, na mnoho zájemců se ale dostane řada až za několik měsíců. Foto: Jan Puci

Primátor Hřib se zatím nenechá očkovat, i když by už měl nárok. Prioritu nyní mají jiní, řekl

Jelikož je členem pražského krizového štábu a navíc má pracovní smlouvu s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, kde opakovaně pomáhal jako dobrovolník na covidovém oddělení, mohl by se devětatřicetiletý pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechat už nyní očkovat proti nemoci covid-19. Této možnosti však nevyužije.

Vím, že bych se mohl nechat očkovat už dávno, ale vnímám, že tady jsou lidé, kteří nyní mohou mít z očkování mnohem větší benefit pro svůj organismus,“ uvedl v rozhovoru, který tento týden vedl v primátorské rezidenci s Hanou Roháčovou, primářkou Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí z Fakultní nemocnice Bulovka. 

„Apeluji na mladší ročníky, pokud nemají žádné choroby, které by je při čekání na vakcinaci upřednostnily, aby ještě nějaký čas vydržely bez očkování, poctivě dodržovaly opatření a chránily tak zdraví své i ostatních. Nošení respirátoru sice není žádná hitparáda, ale dá se to vydržet,“ řekl.

Z mladších ročníků se mohou už nyní na očkování hlásit lidé například s cukrovkou, morbidní obezitou nebo třeba s kardiologickými problémy. Roháčová věří, že se do konce léta podaří očkovat všechny Pražany, kteří o to mají zájem.

„Záležet bude především na tom, jestli bude v Praze k dispozici dostatek vakcín. O kapacity očkovacích míst strach nemám,“ podotkl Hřib. 

Podle Roháčové je i ve skupině mladých lidí dost lidí, kteří vakcinaci odmítají. Jedním z úkolů společnosti na nejbližší měsíce by mělo být, aby se podařilo tyto odmítače vakcinace přesvědčit.

„Ti lidé si myslí, že když jsou zdraví, nemusí se koronaviru bát, protože se s ním jejich organismus zvládne vypořádat bez velkých příznaků. Pravděpodobně mají pravdu, ale nám by přeci mělo jít o co největší kolektivní imunitu, aby ten vir měl co nejmenší šanci uplatnit se u těch, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat, i když o to mají zájem,“ vysvětlila primářka.


Autor: Jan Puci

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru