Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Primátor Hřib se zatím nenechá očkovat, i když by už měl nárok. Prioritu nyní mají jiní, řekl
Očkování je sice v plném proudu, na mnoho zájemců se ale dostane řada až za několik měsíců. Foto: Jan Puci

Primátor Hřib se zatím nenechá očkovat, i když by už měl nárok. Prioritu nyní mají jiní, řekl

Jelikož je členem pražského krizového štábu a navíc má pracovní smlouvu s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, kde opakovaně pomáhal jako dobrovolník na covidovém oddělení, mohl by se devětatřicetiletý pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechat už nyní očkovat proti nemoci covid-19. Této možnosti však nevyužije.

Vím, že bych se mohl nechat očkovat už dávno, ale vnímám, že tady jsou lidé, kteří nyní mohou mít z očkování mnohem větší benefit pro svůj organismus,“ uvedl v rozhovoru, který tento týden vedl v primátorské rezidenci s Hanou Roháčovou, primářkou Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí z Fakultní nemocnice Bulovka. 

„Apeluji na mladší ročníky, pokud nemají žádné choroby, které by je při čekání na vakcinaci upřednostnily, aby ještě nějaký čas vydržely bez očkování, poctivě dodržovaly opatření a chránily tak zdraví své i ostatních. Nošení respirátoru sice není žádná hitparáda, ale dá se to vydržet,“ řekl.

Z mladších ročníků se mohou už nyní na očkování hlásit lidé například s cukrovkou, morbidní obezitou nebo třeba s kardiologickými problémy. Roháčová věří, že se do konce léta podaří očkovat všechny Pražany, kteří o to mají zájem.

„Záležet bude především na tom, jestli bude v Praze k dispozici dostatek vakcín. O kapacity očkovacích míst strach nemám,“ podotkl Hřib. 

Podle Roháčové je i ve skupině mladých lidí dost lidí, kteří vakcinaci odmítají. Jedním z úkolů společnosti na nejbližší měsíce by mělo být, aby se podařilo tyto odmítače vakcinace přesvědčit.

„Ti lidé si myslí, že když jsou zdraví, nemusí se koronaviru bát, protože se s ním jejich organismus zvládne vypořádat bez velkých příznaků. Pravděpodobně mají pravdu, ale nám by přeci mělo jít o co největší kolektivní imunitu, aby ten vir měl co nejmenší šanci uplatnit se u těch, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat, i když o to mají zájem,“ vysvětlila primářka.


Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Další články
Nahoru