Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Primátor Hřib se zatím nenechá očkovat, i když by už měl nárok. Prioritu nyní mají jiní, řekl
Očkování je sice v plném proudu, na mnoho zájemců se ale dostane řada až za několik měsíců. Foto: Jan Puci

Primátor Hřib se zatím nenechá očkovat, i když by už měl nárok. Prioritu nyní mají jiní, řekl

Jelikož je členem pražského krizového štábu a navíc má pracovní smlouvu s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, kde opakovaně pomáhal jako dobrovolník na covidovém oddělení, mohl by se devětatřicetiletý pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechat už nyní očkovat proti nemoci covid-19. Této možnosti však nevyužije.

Vím, že bych se mohl nechat očkovat už dávno, ale vnímám, že tady jsou lidé, kteří nyní mohou mít z očkování mnohem větší benefit pro svůj organismus,“ uvedl v rozhovoru, který tento týden vedl v primátorské rezidenci s Hanou Roháčovou, primářkou Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí z Fakultní nemocnice Bulovka. 

„Apeluji na mladší ročníky, pokud nemají žádné choroby, které by je při čekání na vakcinaci upřednostnily, aby ještě nějaký čas vydržely bez očkování, poctivě dodržovaly opatření a chránily tak zdraví své i ostatních. Nošení respirátoru sice není žádná hitparáda, ale dá se to vydržet,“ řekl.

Z mladších ročníků se mohou už nyní na očkování hlásit lidé například s cukrovkou, morbidní obezitou nebo třeba s kardiologickými problémy. Roháčová věří, že se do konce léta podaří očkovat všechny Pražany, kteří o to mají zájem.

„Záležet bude především na tom, jestli bude v Praze k dispozici dostatek vakcín. O kapacity očkovacích míst strach nemám,“ podotkl Hřib. 

Podle Roháčové je i ve skupině mladých lidí dost lidí, kteří vakcinaci odmítají. Jedním z úkolů společnosti na nejbližší měsíce by mělo být, aby se podařilo tyto odmítače vakcinace přesvědčit.

„Ti lidé si myslí, že když jsou zdraví, nemusí se koronaviru bát, protože se s ním jejich organismus zvládne vypořádat bez velkých příznaků. Pravděpodobně mají pravdu, ale nám by přeci mělo jít o co největší kolektivní imunitu, aby ten vir měl co nejmenší šanci uplatnit se u těch, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat, i když o to mají zájem,“ vysvětlila primářka.


Autor: Jan Puci

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru