Dnes Sobota - oblacno 8°C
Zítra Neděle - skorojasno 5°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Primátor Hřib: Koaliční partneři si vynutili osobní účast na jednání vedení Prahy, proto teď jdeme do karantény
Vládci Prahy. Zleva Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. Foto: archiv

Primátor Hřib: Koaliční partneři si vynutili osobní účast na jednání vedení Prahy, proto teď jdeme do karantény

Pražští radní, opoziční politici, část ředitelů a předsedů výborů se ocitlo v preventivní karanténě. U náměstka primátora Petra Hlubučka, který se v pondělí zúčastnil zasedání městské rady, byl totiž včera potvrzen výskyt onemocnění covid-19, které je způsobeno novým typem koronaviru. Situace je v řešení krajské hygienické stanice, která bude trasovat kontakty a navrhne příslušná opatření. 

Vzhledem k tomu, že se zasedání Rady účastnili všichni její členové a část ředitelů a předsedů výborů, všichni tito účastníci míří do preventivní karantény. Na jednání byli i zástupci opozice. Celkem to byly zhruba čtyři desítky politiků a úředníků.

Hlavní město bude respektovat veškerá opatření tak, aby zabránilo případnému šíření onemocnění, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Rady jsme dělali v průběhu nouzového stavu online, ale bohužel po jeho ukončení si vynutili koaliční partneři opět osobní účast na jednání. Proto teď jdeme všichni do karantény. Prověřujeme nyní možnost organizace online celého čtvrtečního zastupitelstva, což je však podstatně složitější než online jednaní rady. Je tam navíc jmenovité hlasovaní, přenos videa pro veřejnost, možná vystoupení občanů a další specifika,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

V Praze vládne od voleb na podzim 2018 koalice ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN). V opozici jsou ODS a ANO.

„Praha 7 zavedla onine jednání dokonce dřív, než magistrát. Pokud je třeba jednání online, jednáme online. Když to nutné není, jednáme standardně, což je mnohem efektivnější," uvedl pro server Pražský patriot předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský, který je už od roku 2014 starostou sedmé městské části. 

Hřibovo vyjádření o vynucení osobní účasti nazlobilo předsedu zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila. „Odmítáme tvrzení primátora, že Spojené síly pro Prahu a Praha Sobě mohou za to, že je nyní Rada v karanténě. Považujeme toto vyjádření za malicherné a zbytečné,“ uvedl.

Vedení metropole se podle něj vrátilo v době uvolňování vládních opatření k fyzickému jednání proto, aby se mohla osobně vydiskutovat témata, na která mají koaliční partneři odlišný názor. Aktuálně je to například postoj Prahy k regulaci prostituce, rozdělování sportovních grantů a především otázka podpory družstevního bydlení.

„Toto není možné učinit při distančním jednání radních. Pokud nám někdo vyčítá, že chceme pracovat a sejít se, tak to je nesmyslný útok,“ dodal Pospíšil.

Praha je koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku. Laboratoře tu dosud odhalily 2344 nakažených, z toho se necelých 1500 vyléčilo. V celé zemi bylo od začátku epidemie zaznamenáno 10 112 případů.

Dnes odpoledne se mělo konat zasedání zastupitelstva Prahy 8. Z důvodu blízkého kontaktu dosud neurčeného počtu zastupitelů s pražskými radními, kteří mohou být potenciálně zasaženi onemocněním covid-19, se odkládá na středu 1. července od 14 hodin.


Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Dnes v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Nejméně případů covidu od Mikuláše

6. dubna 2021 v 11:27

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potvrzených případů onemocnění covid-19, je to o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy v neděli 6. prosince, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru