dnes
Pondělí - obcasny-dest
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
18°C
pozítří
Středa - jasno
23°C
Primátor Hřib: Koaliční partneři si vynutili osobní účast na jednání vedení Prahy, proto teď jdeme do karantény
Vládci Prahy. Zleva Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. Foto: archiv

Primátor Hřib: Koaliční partneři si vynutili osobní účast na jednání vedení Prahy, proto teď jdeme do karantény

Pražští radní, opoziční politici, část ředitelů a předsedů výborů se ocitlo v preventivní karanténě. U náměstka primátora Petra Hlubučka, který se v pondělí zúčastnil zasedání městské rady, byl totiž včera potvrzen výskyt onemocnění covid-19, které je způsobeno novým typem koronaviru. Situace je v řešení krajské hygienické stanice, která bude trasovat kontakty a navrhne příslušná opatření. 

Vzhledem k tomu, že se zasedání Rady účastnili všichni její členové a část ředitelů a předsedů výborů, všichni tito účastníci míří do preventivní karantény. Na jednání byli i zástupci opozice. Celkem to byly zhruba čtyři desítky politiků a úředníků.

Hlavní město bude respektovat veškerá opatření tak, aby zabránilo případnému šíření onemocnění, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Rady jsme dělali v průběhu nouzového stavu online, ale bohužel po jeho ukončení si vynutili koaliční partneři opět osobní účast na jednání. Proto teď jdeme všichni do karantény. Prověřujeme nyní možnost organizace online celého čtvrtečního zastupitelstva, což je však podstatně složitější než online jednaní rady. Je tam navíc jmenovité hlasovaní, přenos videa pro veřejnost, možná vystoupení občanů a další specifika,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

V Praze vládne od voleb na podzim 2018 koalice ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN). V opozici jsou ODS a ANO.

„Praha 7 zavedla onine jednání dokonce dřív, než magistrát. Pokud je třeba jednání online, jednáme online. Když to nutné není, jednáme standardně, což je mnohem efektivnější," uvedl pro server Pražský patriot předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský, který je už od roku 2014 starostou sedmé městské části. 

Hřibovo vyjádření o vynucení osobní účasti nazlobilo předsedu zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila. „Odmítáme tvrzení primátora, že Spojené síly pro Prahu a Praha Sobě mohou za to, že je nyní Rada v karanténě. Považujeme toto vyjádření za malicherné a zbytečné,“ uvedl.

Vedení metropole se podle něj vrátilo v době uvolňování vládních opatření k fyzickému jednání proto, aby se mohla osobně vydiskutovat témata, na která mají koaliční partneři odlišný názor. Aktuálně je to například postoj Prahy k regulaci prostituce, rozdělování sportovních grantů a především otázka podpory družstevního bydlení.

„Toto není možné učinit při distančním jednání radních. Pokud nám někdo vyčítá, že chceme pracovat a sejít se, tak to je nesmyslný útok,“ dodal Pospíšil.

Praha je koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku. Laboratoře tu dosud odhalily 2344 nakažených, z toho se necelých 1500 vyléčilo. V celé zemi bylo od začátku epidemie zaznamenáno 10 112 případů.

Dnes odpoledne se mělo konat zasedání zastupitelstva Prahy 8. Z důvodu blízkého kontaktu dosud neurčeného počtu zastupitelů s pražskými radními, kteří mohou být potenciálně zasaženi onemocněním covid-19, se odkládá na středu 1. července od 14 hodin.


V Praze 13 se sešel Krizový štáb

28. července 2020 v 09:04

Na základě aktuálního vývoje epidemiologické situace v souvislosti s nemocí Covid-19 se včera sešel Krizový štáb MČ Praha 13, aby projednal mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví ČR platná od 27. července a také nařízení Hygienické stanice hl. m. Prahy č. 4, 5 a 6/2020 (viz...

Další články
Nahoru