Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - polojasno 6°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Primátor Hřib: Koaliční partneři si vynutili osobní účast na jednání vedení Prahy, proto teď jdeme do karantény
Vládci Prahy. Zleva Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. Foto: archiv

Primátor Hřib: Koaliční partneři si vynutili osobní účast na jednání vedení Prahy, proto teď jdeme do karantény

Pražští radní, opoziční politici, část ředitelů a předsedů výborů se ocitlo v preventivní karanténě. U náměstka primátora Petra Hlubučka, který se v pondělí zúčastnil zasedání městské rady, byl totiž včera potvrzen výskyt onemocnění covid-19, které je způsobeno novým typem koronaviru. Situace je v řešení krajské hygienické stanice, která bude trasovat kontakty a navrhne příslušná opatření. 

Vzhledem k tomu, že se zasedání Rady účastnili všichni její členové a část ředitelů a předsedů výborů, všichni tito účastníci míří do preventivní karantény. Na jednání byli i zástupci opozice. Celkem to byly zhruba čtyři desítky politiků a úředníků.

Hlavní město bude respektovat veškerá opatření tak, aby zabránilo případnému šíření onemocnění, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Rady jsme dělali v průběhu nouzového stavu online, ale bohužel po jeho ukončení si vynutili koaliční partneři opět osobní účast na jednání. Proto teď jdeme všichni do karantény. Prověřujeme nyní možnost organizace online celého čtvrtečního zastupitelstva, což je však podstatně složitější než online jednaní rady. Je tam navíc jmenovité hlasovaní, přenos videa pro veřejnost, možná vystoupení občanů a další specifika,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

V Praze vládne od voleb na podzim 2018 koalice ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN). V opozici jsou ODS a ANO.

„Praha 7 zavedla onine jednání dokonce dřív, než magistrát. Pokud je třeba jednání online, jednáme online. Když to nutné není, jednáme standardně, což je mnohem efektivnější," uvedl pro server Pražský patriot předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský, který je už od roku 2014 starostou sedmé městské části. 

Hřibovo vyjádření o vynucení osobní účasti nazlobilo předsedu zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila. „Odmítáme tvrzení primátora, že Spojené síly pro Prahu a Praha Sobě mohou za to, že je nyní Rada v karanténě. Považujeme toto vyjádření za malicherné a zbytečné,“ uvedl.

Vedení metropole se podle něj vrátilo v době uvolňování vládních opatření k fyzickému jednání proto, aby se mohla osobně vydiskutovat témata, na která mají koaliční partneři odlišný názor. Aktuálně je to například postoj Prahy k regulaci prostituce, rozdělování sportovních grantů a především otázka podpory družstevního bydlení.

„Toto není možné učinit při distančním jednání radních. Pokud nám někdo vyčítá, že chceme pracovat a sejít se, tak to je nesmyslný útok,“ dodal Pospíšil.

Praha je koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku. Laboratoře tu dosud odhalily 2344 nakažených, z toho se necelých 1500 vyléčilo. V celé zemi bylo od začátku epidemie zaznamenáno 10 112 případů.

Dnes odpoledne se mělo konat zasedání zastupitelstva Prahy 8. Z důvodu blízkého kontaktu dosud neurčeného počtu zastupitelů s pražskými radními, kteří mohou být potenciálně zasaženi onemocněním covid-19, se odkládá na středu 1. července od 14 hodin.


Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

Včera ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

V Praze 15 očkovali seniory

Včera v 10:59

V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 byla ve čtvrtek 14. ledna zahájena první etapa očkování klientů 80+ v pobytové sociální službě.

Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

Včera v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

17. ledna 2021 ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

17. ledna 2021 v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

16. ledna 2021 v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

16. ledna 2021 v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

16. ledna 2021 v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Další články
Nahoru