dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
12°C
Primátor Hřib: Koaliční partneři si vynutili osobní účast na jednání vedení Prahy, proto teď jdeme do karantény
Vládci Prahy. Zleva Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. Foto: archiv

Primátor Hřib: Koaliční partneři si vynutili osobní účast na jednání vedení Prahy, proto teď jdeme do karantény

Pražští radní, opoziční politici, část ředitelů a předsedů výborů se ocitlo v preventivní karanténě. U náměstka primátora Petra Hlubučka, který se v pondělí zúčastnil zasedání městské rady, byl totiž včera potvrzen výskyt onemocnění covid-19, které je způsobeno novým typem koronaviru. Situace je v řešení krajské hygienické stanice, která bude trasovat kontakty a navrhne příslušná opatření. 

Vzhledem k tomu, že se zasedání Rady účastnili všichni její členové a část ředitelů a předsedů výborů, všichni tito účastníci míří do preventivní karantény. Na jednání byli i zástupci opozice. Celkem to byly zhruba čtyři desítky politiků a úředníků.

Hlavní město bude respektovat veškerá opatření tak, aby zabránilo případnému šíření onemocnění, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Rady jsme dělali v průběhu nouzového stavu online, ale bohužel po jeho ukončení si vynutili koaliční partneři opět osobní účast na jednání. Proto teď jdeme všichni do karantény. Prověřujeme nyní možnost organizace online celého čtvrtečního zastupitelstva, což je však podstatně složitější než online jednaní rady. Je tam navíc jmenovité hlasovaní, přenos videa pro veřejnost, možná vystoupení občanů a další specifika,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

V Praze vládne od voleb na podzim 2018 koalice ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN). V opozici jsou ODS a ANO.

„Praha 7 zavedla onine jednání dokonce dřív, než magistrát. Pokud je třeba jednání online, jednáme online. Když to nutné není, jednáme standardně, což je mnohem efektivnější," uvedl pro server Pražský patriot předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský, který je už od roku 2014 starostou sedmé městské části. 

Hřibovo vyjádření o vynucení osobní účasti nazlobilo předsedu zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila. „Odmítáme tvrzení primátora, že Spojené síly pro Prahu a Praha Sobě mohou za to, že je nyní Rada v karanténě. Považujeme toto vyjádření za malicherné a zbytečné,“ uvedl.

Vedení metropole se podle něj vrátilo v době uvolňování vládních opatření k fyzickému jednání proto, aby se mohla osobně vydiskutovat témata, na která mají koaliční partneři odlišný názor. Aktuálně je to například postoj Prahy k regulaci prostituce, rozdělování sportovních grantů a především otázka podpory družstevního bydlení.

„Toto není možné učinit při distančním jednání radních. Pokud nám někdo vyčítá, že chceme pracovat a sejít se, tak to je nesmyslný útok,“ dodal Pospíšil.

Praha je koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku. Laboratoře tu dosud odhalily 2344 nakažených, z toho se necelých 1500 vyléčilo. V celé zemi bylo od začátku epidemie zaznamenáno 10 112 případů.

Dnes odpoledne se mělo konat zasedání zastupitelstva Prahy 8. Z důvodu blízkého kontaktu dosud neurčeného počtu zastupitelů s pražskými radními, kteří mohou být potenciálně zasaženi onemocněním covid-19, se odkládá na středu 1. července od 14 hodin.


Botanická zahrada Na Slupi uzavřena

Dnes v 10:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zavřela i venkovní expozice.

Praha 11: Roušky a dezinfekce

Dnes v 08:05

Pokud sháníte roušky nebo dezinfekci a je pro vás obtížné si je zajistit, kontaktujte Občanskou linku Prahy 11.

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha poděkovala pracovníkům škol a školských zařízení

27. října 2020 v 08:33

V současné době nejenom hlavní město Praha, ale celý svět prochází těžkou zkouškou. Pandemie koronaviru ohrožuje životy naše a našich blízkých a naše sociální a ekonomické struktury se i po překonání toho kritického období budou ještě dlouho potýkat s negativními dopady nutných epidemických...

Zaměstnanci radnice Prahy 13 se mohou nechat dobrovolně testovat

27. října 2020 v 08:09

Úřad MČ Prahy 13 přijal opatření, která by ho měla i při současné špatné pandemické situaci udržet v činnosti. Zaměstnanci jsou rozděleni na dvě početně zhruba stejné skupiny, které se střídají po dnech. 

Před Dušičkami strážníci letos kvůli covidu neplánují na hřbitovech zvýšený dohled

26. října 2020 v 16:53

Pražští strážníci nebudou v následujících dnech, kdy si lidé připomínají památku zesnulých, dělat speciální akci u hřbitovů a okolí, což je každý rok na přelomu října a listopadu běžné. Důvodem je nouzový stav a protikoronavirová opatření. Památka zesnulých, takzvané Dušičky, připadá na pondělí...

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci na Praze 10 získalo jihokorejské testovací přístroje

26. října 2020 v 16:43

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP), pod které na Praze 10 spadají domovy seniorů, ale i terénní služby pomáhající klientům v místě jejich bydliště, v pátek obdrželo tři jihokorejské testovací přístroje Ichroma II. Doposud byl personál těchto zařízení pravidelně testován klasickými PCR...

Praha 2: Uzavření úřadu

26. října 2020 v 10:35

Radnice Prahy 2 rozhodna vzhledem ke krizovému opatření uzavřít v pátek 30. října úřad pro veřejnost.

Praha 1 a Malostranská beseda zvou fanoušky živé muziky na online koncert

26. října 2020 v 10:24

Amelie Siba, talentovaná pražská písničkářka, mistrně melancholických písní, které doprovází na kytaru vystoupí dnes od 17 hodin.

Další články
Nahoru