dnes
Pondělí - jasno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
14°C
Primářka Jitka Vydrová: V létě přibývá u dětí i dospělých bolestivých nemocí uší. Na co si dát pozor?
MUDr. Jitka Vydrová zvažuje kandidaturu v podzimních komunálních volbách. Foto: archiv

Primářka Jitka Vydrová: V létě přibývá u dětí i dospělých bolestivých nemocí uší. Na co si dát pozor?

V letních měsících se často setkáváme u dětí i dospělých s bolestivými nemocemi uší. Většinou se nejedná o záněty středoušní, ale o záněty zevního zvukovodu. Stačí malá ranka na kůži zvukovodu a při koupání v letních měsících jsou nečistoty z vody a zvýšené pocení příčinou bolestivé zánětlivé reakce na kůži zvukovodů. 

„Zánět je vyvolán jak bakteriemi, tak i plísněmi. Hlavním příznakem je nesnesitelná bolest ucha a bolest hlavy, celkové příznaky jako teplota většinou chybí. Záněty zvukovodů trpí více lidé s ekzémy na kůži – atopici,” uvedla primářka Jitka Vydrová, ředitelka a jednatelka polikliniky ambulantních specialistů Medico.

Zánět zvukovodu se podle ní léčí pečlivým lokálním odstraněním zánětlivého obsahu zvukovodů a aplikací antibiotických nebo protiplísňových ušních kapek. „Často je zánět velmi úporný nebo recidivuje a léčba si vyžádá i antibiotika celkově,” pokračovala primářka Jitka Vydrová, zakladatelka Hlasového a sluchového centra Praha.

Jihoměstská patriotka, která zvažuje kandidaturu pro říjnové volby do zastupitelstva Prahy 11, získala letos na jaře Jeseniovu cenu v soutěži Lékař roku 2017. Se svým týmem z polikliniky Medico vytvořila novou zobrazovací metodu pro včasné odhalení rakoviny hlasivek. Tento objev využívá videokymografické vyšetření hrtanu, což je zobrazovací technika vyšetření hlasivek speciální vysokofrekvenční kamerou, která snímá 7200 snímků za sekundu a zobrazuje kmitavý pohyb sliznice hlasivek.

„Pokud je kmitání hlasivek asymetrické, či dokonce chybí, je zřejmé, že tkáň hlasivek je postižena zánětlivým a někdy i nádorovým procesem,” vysvětluje metodu Jitka Vydrová.

Rakovinou hrtanu ročně onemocní v Česku na 400 lidí, z čehož asi polovina připadá na rakovinu hlasivek. Pokud se rakovina diagnostikuje včas, je velmi dobře léčitelná a nemocní nemusí podstoupit odstranění celého hrtanu. Pokud se onemocnění diagnostikuje pozdě, je samozřejmě léčba mnohem složitější a pro postižené není bez následků.

Rakovinu hrtanu vyvolávají především chronická zánětlivá onemocnění krční oblasti. Negativní vliv má i kouření, které vyvolává chronický zánět nejen hrtanu, ale i průdušek a plic.

„Kromě kouření se uplatňují i jiné škodliviny. Jsou to i třeba takzvané mimojícnové projevy refluxní choroby jícnu, kdy jsou sliznice dýchacích cest dlouhodobě poškozovány kyselým prostředím, které se dostává do dýchacích cest ze žaludku,” popisuje lékařka negativní vlivy na lidský organismus.

Jitka Vydrová upozorňuje, že pro takzvanou hlasovou hygienu existuje na dvacet základních doporučení. Patří mezi ně například nepít přehnaně kávu a bílé víno, protože tyto pochutiny způsobují tvoření většího množství žaludeční kyseliny, která může stoupat do krku.

„Také je důležité vyhýbat se mluvení v nadměrném hluku – protože chybí-li v hluku kontrola sluchem, mluvíme příliš nahlas a hlavně nepřiměřeně vysoko, a to hlasivkám škodí. To je i důvod častějšího onemocnění hlasu učitelů, protože ti právě často musí mluvit nepřiměřeně nahlas a často si neuvědomují, že mluví i v nepřirozené vyšší poloze,” popisuje širší veřejnosti neznámé zdravotní potíže. 

Přitom podle jejich zkušeností stačí mnohdy pouze dodržovat správnou dechovou techniku, nadechovat se pomocí bráničního svalu a používat při mluvení takzvanou brániční oporu.

Jitka Vydrová, sama velká fanynka vážné hudby, poskytuje na své klinice své odborné služby řadě profesionálních herců i zpěváků. Vyučuje i na pěveckém oddělení Pražské konzervatoře a dalších pražských konzervatořích předmět Fyziologie a hygiena hlasu.
 


Dvě třetiny Čechů se ani 3x za měsíc nepřimějí k jakékoli sportovní aktivitě

19. října 2018 v 08:21

Pravidelný pohyb je nejlepší prevence celé řady onemocnění. Logické by tedy bylo, hýbat se co nejčastěji. Jenže opak je pravdou. Jsme stále lenivější, a je jen otázkou času, která z civilizačních nemocí nás potká. Proto je i na státu, aby sportování veřejnosti podporoval – ušetří tak spoustu peněz...

Jak si stravou neublížit? Přednáší Jiří Hotzký

19. října 2018 v 07:41

Co bychom měli jíst, aby to našemu tělo co nejvíce prospělo, a čeho bychom se naopak měli vyvarovat?

Je možné mlsat zdravě a výživně?

17. října 2018 v 10:00

Sto lidí, sto chutí. Jistě toto české rčení znáte. Každý člověk může mít rád jinou chuť – někdo preferuje chuť slanou, jiný pálivou a někdo má rád chuť sladkou. Mlsat je třeba, nejen kvůli tomu, že se nám tím často podaří uklidnit své emoce a uděláme si čas sami pro sebe. Mlsat lze i zdravě a...

Touto ztrátou jsou v Česku ohroženy tisíce lidí, a to i kvůli nemocem, které přes pokroky v medicíně zatím nelze vyléčit

13. října 2018 ve 22:34

Ztrátou zraku jsou v České republice ohroženy tisíce lidí, a to kvůli nemocem, které i přes pokroky v medicíně zatím nelze vyléčit. Oproti minulosti je velkým problémem, že velká část lidí se slepotou ztrácí i přístup k počítači, na který byli celý život zvyklí. Přestože řada pacientů o tom, že...

V Česku je postiženo touto nemocí až 300 000 lidí. Řada jich trpí zbytečně v důsledku nesprávné nebo opožděné diagnózy

11. října 2018 v 18:56

Lupénka je chronické, zánětlivé onemocnění kůže, kterým je ve světě postiženo nejméně 100 milionů lidí. V České republice je to 200 až 300 tisíc osob. Není to ale jen nemoc kůže, s lupénkou souvisí i jiné závažné nemoci, k nimž patří zánětlivé onemocnění kloubů (psoriatická artritida),...

Banalita, který může ohrozit váš život. Podle chirurga Fraška mohou lidé riziko problémů sami některými kroky snížit

9. října 2018 ve 23:01

Kdo z nás nikdy nezkoumal svoje břicho, které většinou vidíme jako příliš velké? Neplatí ale, že za všechno, co v této partii přebývá, může tloušťka. Vyklenutí v oblasti břicha, pupku, ale i třísla nebo stehna bývá často příznakem kýly. A ta, když ji zanedbáme, může ohrozit i náš život. Kýla, ať...

Revmatici v pohybu. Startuje akce, jejímž cílem je rozhýbat nemocné

8. října 2018 v 10:26

Nejméně o kilometr navíc k současným třem si hodlá sedmdesátiletá Marie Stařičná navýšit svou denní dávku chůze. A to od 12. října. Důvod? Zapojila se do nové výzvy Revma v pohybu, kterou vyhlašuje pacientská organizace Revma Liga ČR ve Světový den artritidy. Revmatici si sami určí, kolik by daný...

Další články
Nahoru