dnes
Sobota - skorojasno
0°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
3°C
Primářka Jitka Vydrová: V létě přibývá u dětí i dospělých bolestivých nemocí uší. Na co si dát pozor?
MUDr. Jitka Vydrová zvažuje kandidaturu v podzimních komunálních volbách. Foto: archiv

Primářka Jitka Vydrová: V létě přibývá u dětí i dospělých bolestivých nemocí uší. Na co si dát pozor?

V letních měsících se často setkáváme u dětí i dospělých s bolestivými nemocemi uší. Většinou se nejedná o záněty středoušní, ale o záněty zevního zvukovodu. Stačí malá ranka na kůži zvukovodu a při koupání v letních měsících jsou nečistoty z vody a zvýšené pocení příčinou bolestivé zánětlivé reakce na kůži zvukovodů. 

„Zánět je vyvolán jak bakteriemi, tak i plísněmi. Hlavním příznakem je nesnesitelná bolest ucha a bolest hlavy, celkové příznaky jako teplota většinou chybí. Záněty zvukovodů trpí více lidé s ekzémy na kůži – atopici,” uvedla primářka Jitka Vydrová, ředitelka a jednatelka polikliniky ambulantních specialistů Medico.

Zánět zvukovodu se podle ní léčí pečlivým lokálním odstraněním zánětlivého obsahu zvukovodů a aplikací antibiotických nebo protiplísňových ušních kapek. „Často je zánět velmi úporný nebo recidivuje a léčba si vyžádá i antibiotika celkově,” pokračovala primářka Jitka Vydrová, zakladatelka Hlasového a sluchového centra Praha.

Jihoměstská patriotka, která zvažuje kandidaturu pro říjnové volby do zastupitelstva Prahy 11, získala letos na jaře Jeseniovu cenu v soutěži Lékař roku 2017. Se svým týmem z polikliniky Medico vytvořila novou zobrazovací metodu pro včasné odhalení rakoviny hlasivek. Tento objev využívá videokymografické vyšetření hrtanu, což je zobrazovací technika vyšetření hlasivek speciální vysokofrekvenční kamerou, která snímá 7200 snímků za sekundu a zobrazuje kmitavý pohyb sliznice hlasivek.

„Pokud je kmitání hlasivek asymetrické, či dokonce chybí, je zřejmé, že tkáň hlasivek je postižena zánětlivým a někdy i nádorovým procesem,” vysvětluje metodu Jitka Vydrová.

Rakovinou hrtanu ročně onemocní v Česku na 400 lidí, z čehož asi polovina připadá na rakovinu hlasivek. Pokud se rakovina diagnostikuje včas, je velmi dobře léčitelná a nemocní nemusí podstoupit odstranění celého hrtanu. Pokud se onemocnění diagnostikuje pozdě, je samozřejmě léčba mnohem složitější a pro postižené není bez následků.

Rakovinu hrtanu vyvolávají především chronická zánětlivá onemocnění krční oblasti. Negativní vliv má i kouření, které vyvolává chronický zánět nejen hrtanu, ale i průdušek a plic.

„Kromě kouření se uplatňují i jiné škodliviny. Jsou to i třeba takzvané mimojícnové projevy refluxní choroby jícnu, kdy jsou sliznice dýchacích cest dlouhodobě poškozovány kyselým prostředím, které se dostává do dýchacích cest ze žaludku,” popisuje lékařka negativní vlivy na lidský organismus.

Jitka Vydrová upozorňuje, že pro takzvanou hlasovou hygienu existuje na dvacet základních doporučení. Patří mezi ně například nepít přehnaně kávu a bílé víno, protože tyto pochutiny způsobují tvoření většího množství žaludeční kyseliny, která může stoupat do krku.

„Také je důležité vyhýbat se mluvení v nadměrném hluku – protože chybí-li v hluku kontrola sluchem, mluvíme příliš nahlas a hlavně nepřiměřeně vysoko, a to hlasivkám škodí. To je i důvod častějšího onemocnění hlasu učitelů, protože ti právě často musí mluvit nepřiměřeně nahlas a často si neuvědomují, že mluví i v nepřirozené vyšší poloze,” popisuje širší veřejnosti neznámé zdravotní potíže. 

Přitom podle jejich zkušeností stačí mnohdy pouze dodržovat správnou dechovou techniku, nadechovat se pomocí bráničního svalu a používat při mluvení takzvanou brániční oporu.

Jitka Vydrová, sama velká fanynka vážné hudby, poskytuje na své klinice své odborné služby řadě profesionálních herců i zpěváků. Vyučuje i na pěveckém oddělení Pražské konzervatoře a dalších pražských konzervatořích předmět Fyziologie a hygiena hlasu.
 


Nové cvičební stroje pro pacienty v Thomayerově nemocnici

12. prosince 2018 v 07:18

Pacienti Thomayerovy nemocnice mohou nově využívat venkovní rehabilitační stroje, které byly pořízeny díky grantu Nadace České spořitelny. V rámci projektu – Cvičíme se seniory v Thomayerově nemocnici a vznikl mezi Pavilony A1 a A2 TN cvičební prostor se několika stroji, které jsou určeny na...

MUDr. Michaela Tomanová: Správná péče o nohy

5. prosince 2018 v 10:36

Zdraví našich nohou celkově ovlivňuje naše tělo, protože většina fyzických činností je spojena s chodidly. Primářka pražské Infinity Clinic MUDr. Michaela Tomanová odpovídá na dotazy spojené se správnou péčí o naše chodidla.

Dětská sauna v Perníkové chaloupce přichází s novinkou, děti si poslechnou pohádky

3. prosince 2018 v 07:51

Aquapalace Praha spouští novinku pro rodiny s dětmi. V Perníkové chaloupce, která byla vůbec první saunou v České republice určenou speciálně nejmenším, jsou dětem každou sobotu a neděli předčítány pohádky. Krom kouzelných příběhů se v příjemně vyhřátém prostoru a hravou formou dozvědí, proč je...

Martin Pumera mezi nejcitovanějšími chemiky světa

29. listopadu 2018 v 07:53

Doktor Martin Pumera, vedoucí excelentního Centra pro Pokročilé Funkční Nanoroboty na VŠCHT Praha, obhájil pozici v respektovaném žebříčku Global Highly Cited Researchers pro rok 2018. Společně s ním figurují mezi nejcitovanějšími vědci světa v oboru chemie také profesor Pavel Hobza z Ústavu...

Alternativa vítězí? Přednáška v Knihovně Antonína Švehly

24. listopadu 2018 v 07:24

Knihovna Antonína Švehly zve další přednášku z cyklu zaměřeného na vývoj stravování ve 20. století.

Obezita zkracuje život asi o 7 let, zahnat si můžete pohybem

20. listopadu 2018 ve 12:44

Co se týče denních pohybových aktivit, jsme na chvostu Evropy. Hýbeme se čím dál méně, jsme více nemocní, trpíme obezitou a dříve umíráme. To jsou smutná fakta, na něž mají odborníci zabývající se vlivem pohybu na zdraví člověka, jedinou radu – vrátit pohyb cíleně do běžného...

DPP rozjíždí nový fanshop. Nabízí více než 120 druhů zajímavého zboží

18. listopadu 2018 v 08:42

Dopravní podnik v těchto dnech spustil nový fanshop. Zájemci si přes internet mohou objednat více než 120 druhů dopravních suvenýrů včetně publikací o MHD, Encyklopedie pražské MHD, map, triček, hrnků, kravatových spon a dalších drobných předmětů.

Lékaři hledají v Česku 300 000 lidí, kteří mají tuto závažnou nemoc a neví o tom. V počátečních stadiích ji totiž lidé zaměňují nebo její projevy ignorují

12. listopadu 2018 ve 22:41

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a...

Konzultace a pochod proti diabetu na Karlově náměstí

10. listopadu 2018 v 18:10

Karlovo náměstí nabídne ve středu 14. listopadu od 10 do 17 hodin při příležitosti Světového dne diabetu konzultace ke stravování, pohybu nebo k rizikům onemocnění srdce a cév ve stanu u vchodu do metra.

Další články
Nahoru