dnes
Pátek - polojasno
20°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
21°C
pozítří
Neděle - oblacno
23°C
Primářka Jitka Vydrová: V létě přibývá u dětí i dospělých bolestivých nemocí uší. Na co si dát pozor?
MUDr. Jitka Vydrová zvažuje kandidaturu v podzimních komunálních volbách. Foto: archiv

Primářka Jitka Vydrová: V létě přibývá u dětí i dospělých bolestivých nemocí uší. Na co si dát pozor?

V letních měsících se často setkáváme u dětí i dospělých s bolestivými nemocemi uší. Většinou se nejedná o záněty středoušní, ale o záněty zevního zvukovodu. Stačí malá ranka na kůži zvukovodu a při koupání v letních měsících jsou nečistoty z vody a zvýšené pocení příčinou bolestivé zánětlivé reakce na kůži zvukovodů. 

„Zánět je vyvolán jak bakteriemi, tak i plísněmi. Hlavním příznakem je nesnesitelná bolest ucha a bolest hlavy, celkové příznaky jako teplota většinou chybí. Záněty zvukovodů trpí více lidé s ekzémy na kůži – atopici,” uvedla primářka Jitka Vydrová, ředitelka a jednatelka polikliniky ambulantních specialistů Medico.

Zánět zvukovodu se podle ní léčí pečlivým lokálním odstraněním zánětlivého obsahu zvukovodů a aplikací antibiotických nebo protiplísňových ušních kapek. „Často je zánět velmi úporný nebo recidivuje a léčba si vyžádá i antibiotika celkově,” pokračovala primářka Jitka Vydrová, zakladatelka Hlasového a sluchového centra Praha.

Jihoměstská patriotka, která zvažuje kandidaturu pro říjnové volby do zastupitelstva Prahy 11, získala letos na jaře Jeseniovu cenu v soutěži Lékař roku 2017. Se svým týmem z polikliniky Medico vytvořila novou zobrazovací metodu pro včasné odhalení rakoviny hlasivek. Tento objev využívá videokymografické vyšetření hrtanu, což je zobrazovací technika vyšetření hlasivek speciální vysokofrekvenční kamerou, která snímá 7200 snímků za sekundu a zobrazuje kmitavý pohyb sliznice hlasivek.

„Pokud je kmitání hlasivek asymetrické, či dokonce chybí, je zřejmé, že tkáň hlasivek je postižena zánětlivým a někdy i nádorovým procesem,” vysvětluje metodu Jitka Vydrová.

Rakovinou hrtanu ročně onemocní v Česku na 400 lidí, z čehož asi polovina připadá na rakovinu hlasivek. Pokud se rakovina diagnostikuje včas, je velmi dobře léčitelná a nemocní nemusí podstoupit odstranění celého hrtanu. Pokud se onemocnění diagnostikuje pozdě, je samozřejmě léčba mnohem složitější a pro postižené není bez následků.

Rakovinu hrtanu vyvolávají především chronická zánětlivá onemocnění krční oblasti. Negativní vliv má i kouření, které vyvolává chronický zánět nejen hrtanu, ale i průdušek a plic.

„Kromě kouření se uplatňují i jiné škodliviny. Jsou to i třeba takzvané mimojícnové projevy refluxní choroby jícnu, kdy jsou sliznice dýchacích cest dlouhodobě poškozovány kyselým prostředím, které se dostává do dýchacích cest ze žaludku,” popisuje lékařka negativní vlivy na lidský organismus.

Jitka Vydrová upozorňuje, že pro takzvanou hlasovou hygienu existuje na dvacet základních doporučení. Patří mezi ně například nepít přehnaně kávu a bílé víno, protože tyto pochutiny způsobují tvoření většího množství žaludeční kyseliny, která může stoupat do krku.

„Také je důležité vyhýbat se mluvení v nadměrném hluku – protože chybí-li v hluku kontrola sluchem, mluvíme příliš nahlas a hlavně nepřiměřeně vysoko, a to hlasivkám škodí. To je i důvod častějšího onemocnění hlasu učitelů, protože ti právě často musí mluvit nepřiměřeně nahlas a často si neuvědomují, že mluví i v nepřirozené vyšší poloze,” popisuje širší veřejnosti neznámé zdravotní potíže. 

Přitom podle jejich zkušeností stačí mnohdy pouze dodržovat správnou dechovou techniku, nadechovat se pomocí bráničního svalu a používat při mluvení takzvanou brániční oporu.

Jitka Vydrová, sama velká fanynka vážné hudby, poskytuje na své klinice své odborné služby řadě profesionálních herců i zpěváků. Vyučuje i na pěveckém oddělení Pražské konzervatoře a dalších pražských konzervatořích předmět Fyziologie a hygiena hlasu.
 


Den zdraví v Praze 5

22. května 2019 v 17:31

Radnice páté městské části a Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Praze pořádají již 19. ročník zdravotně vzdělávací akce pro občany Prahy 5 ve čtvrtek 30. května od 13 do 17 hodin.

Počet lidí s touto nemocí je v Česku odhadován až na 900 000, u dospělých byl v posledních letech zaznamenán zřetelný vzestup. Toto jsou varovné příznaky

17. května 2019 ve 23:44

Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů nemocných. Jde tak o jednu z nejčastějších chronických nemocí vůbec. Neléčené nebo špatně léčené astma může své nositele nejen významně omezovat a zatěžovat, ale může je i ohrozit na životě. Proto se informační a vzdělávací aktivity v ČR i ve světě...

Přednáška: Zdraví začíná v hlavě

13. května 2019 v 06:56

Besedou provede lektorka osobního rozvoje Marie Klíglová, která vás seznámí s tématem síly myšlenky. Učí lidi nacházet cestu k sobě, když se rozhodují něco ve svém životě změnit a přes svůj osobní příběh sdílí, co ji život naučil, a tím inspiruje ostatní.

Tento problém trápí i muže, je pro ně snad ještě intimnějším než pro ženy. Týká se každého čtvrtého muže po čtyřicítce, příčin může být několik

11. května 2019 ve 13:34

Inkontinence je pro muže velmi intimním problémem, snad ještě intimnějším než pro ženy. O inkontinenci u žen procházejících menopauzou nebo těhotných žen a maminek po porodu se ve společnosti začíná hovořit, úniky moči u mužů jsou však pořád velkým tabu. Přitom nejde v žádném případě o problém...

Nechte si zkontrolovat pigmentové skvrny, vyšetřit zrak, změřit cukry, tuky a glyceriny. Koná se Den zdraví v Praze 8

9. května 2019 ve 12:33

Roadshow Českého národního registru dárců dřeně a České spořitelny pokračuje v Praze 8. Celé úterní odpoledne se v areálu banky ponese v duchu zdraví. Kromě registrace mezi dárce dřeně si totiž všichni návštěvníci budou moci nechat zkontrolovat pigmentové skvrny, vyšetřit zrak, změřit cukry, tuky...

Praha 8: Den zdraví – Melanom

8. května 2019 ve 12:52

Praha 8 zve na Den zdraví v pondělí 3. června od 13 do 18 hodin do obchodního domu Ládví, Střelničná 31, Praha 8.

Je to nemoc nenápadná, ale zákeřná. I dnes může zkrátit život až o sedm let. Včasná diagnóza bývá problém

6. května 2019 v 08:06

V minulosti znamenala diagnóza Bechtěrevovy nemoci téměř jisté vyhlídky na brzký invalidní důchod. Dnes už ale existují vesměs pro všechny pacienty léky, které dokážou dostat chorobu do remise nebo alespoň do nízké aktivity. Důležitá je ovšem včasná diagnóza, což ale bývá právě u Bechtěrevovy...

Další články
Nahoru