dnes
Neděle - jasno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - skorojasno
12°C
Primářka Jitka Vydrová: V létě přibývá u dětí i dospělých bolestivých nemocí uší. Na co si dát pozor?
MUDr. Jitka Vydrová zvažuje kandidaturu v podzimních komunálních volbách. Foto: archiv

Primářka Jitka Vydrová: V létě přibývá u dětí i dospělých bolestivých nemocí uší. Na co si dát pozor?

V letních měsících se často setkáváme u dětí i dospělých s bolestivými nemocemi uší. Většinou se nejedná o záněty středoušní, ale o záněty zevního zvukovodu. Stačí malá ranka na kůži zvukovodu a při koupání v letních měsících jsou nečistoty z vody a zvýšené pocení příčinou bolestivé zánětlivé reakce na kůži zvukovodů. 

„Zánět je vyvolán jak bakteriemi, tak i plísněmi. Hlavním příznakem je nesnesitelná bolest ucha a bolest hlavy, celkové příznaky jako teplota většinou chybí. Záněty zvukovodů trpí více lidé s ekzémy na kůži – atopici,” uvedla primářka Jitka Vydrová, ředitelka a jednatelka polikliniky ambulantních specialistů Medico.

Zánět zvukovodu se podle ní léčí pečlivým lokálním odstraněním zánětlivého obsahu zvukovodů a aplikací antibiotických nebo protiplísňových ušních kapek. „Často je zánět velmi úporný nebo recidivuje a léčba si vyžádá i antibiotika celkově,” pokračovala primářka Jitka Vydrová, zakladatelka Hlasového a sluchového centra Praha.

Jihoměstská patriotka, která zvažuje kandidaturu pro říjnové volby do zastupitelstva Prahy 11, získala letos na jaře Jeseniovu cenu v soutěži Lékař roku 2017. Se svým týmem z polikliniky Medico vytvořila novou zobrazovací metodu pro včasné odhalení rakoviny hlasivek. Tento objev využívá videokymografické vyšetření hrtanu, což je zobrazovací technika vyšetření hlasivek speciální vysokofrekvenční kamerou, která snímá 7200 snímků za sekundu a zobrazuje kmitavý pohyb sliznice hlasivek.

„Pokud je kmitání hlasivek asymetrické, či dokonce chybí, je zřejmé, že tkáň hlasivek je postižena zánětlivým a někdy i nádorovým procesem,” vysvětluje metodu Jitka Vydrová.

Rakovinou hrtanu ročně onemocní v Česku na 400 lidí, z čehož asi polovina připadá na rakovinu hlasivek. Pokud se rakovina diagnostikuje včas, je velmi dobře léčitelná a nemocní nemusí podstoupit odstranění celého hrtanu. Pokud se onemocnění diagnostikuje pozdě, je samozřejmě léčba mnohem složitější a pro postižené není bez následků.

Rakovinu hrtanu vyvolávají především chronická zánětlivá onemocnění krční oblasti. Negativní vliv má i kouření, které vyvolává chronický zánět nejen hrtanu, ale i průdušek a plic.

„Kromě kouření se uplatňují i jiné škodliviny. Jsou to i třeba takzvané mimojícnové projevy refluxní choroby jícnu, kdy jsou sliznice dýchacích cest dlouhodobě poškozovány kyselým prostředím, které se dostává do dýchacích cest ze žaludku,” popisuje lékařka negativní vlivy na lidský organismus.

Jitka Vydrová upozorňuje, že pro takzvanou hlasovou hygienu existuje na dvacet základních doporučení. Patří mezi ně například nepít přehnaně kávu a bílé víno, protože tyto pochutiny způsobují tvoření většího množství žaludeční kyseliny, která může stoupat do krku.

„Také je důležité vyhýbat se mluvení v nadměrném hluku – protože chybí-li v hluku kontrola sluchem, mluvíme příliš nahlas a hlavně nepřiměřeně vysoko, a to hlasivkám škodí. To je i důvod častějšího onemocnění hlasu učitelů, protože ti právě často musí mluvit nepřiměřeně nahlas a často si neuvědomují, že mluví i v nepřirozené vyšší poloze,” popisuje širší veřejnosti neznámé zdravotní potíže. 

Přitom podle jejich zkušeností stačí mnohdy pouze dodržovat správnou dechovou techniku, nadechovat se pomocí bráničního svalu a používat při mluvení takzvanou brániční oporu.

Jitka Vydrová, sama velká fanynka vážné hudby, poskytuje na své klinice své odborné služby řadě profesionálních herců i zpěváků. Vyučuje i na pěveckém oddělení Pražské konzervatoře a dalších pražských konzervatořích předmět Fyziologie a hygiena hlasu.
 


Praha 9: Pečujete o své blízké? Potkejte se s odborníky

Dnes v 08:01

Setkání s odborníky z projektu Dva životy – Praha, který pomáhá pečujícím o své blízké – děti nad 18 let, partnery s onkologickým onemocněním, po vážných autonehodách, seniory, zdravotně postižené osoby, rodiče, prarodiče, se koná v úterý 5. března.

Vodou můžete šetřit v koupelně, kuchyni i na zahradě

Včera v 07:38

Více než miliarda lidí na Zemi nemá přístup k nezávadné pitné vodě. U nás se spotřebuje za den průměrně 93 litrů vody na osobu, zatímco v nejchudších částech světa se lidé musí spokojit i s 10 litry na den.

Veolia pomáhá v boji s kůrovcem

14. února 2019 ve 12:53

Přední čeští entomologové a odborníci na umělou inteligenci spojili síly v rámci projektu na podporu rozvoje vědy a techniky Česká hlava k boji proti kůrovci. Pomocí systémů s umělou inteligencí vytvářejí program, který z leteckých snímků lesů automaticky vyhledá a označí stromy, které jsou...

Když jde o srdce. Den zdraví na Šestce

12. února 2019 v 10:33

Ve čtvrtek 14. února budou na Šestce desítky doktorů, sester, mladých mediků a další odborný personál z Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

David Frej: Život bez zánětu

9. února 2019 v 10:15

Zánět je reakcí imunitního systému, která nás chrání proti toxinům, infekcím a poranění. Chronický zánět, který v těle přetrvává dlouhou dobu, ovšem způsobuje závažné poškození a poruchy vedoucí k chronickým onemocněním.

Každá plechovka se počítá

6. února 2019 v 10:58

Úspěšný celoevropský projekt Každá plechovka se počítá (Every Can Counts) oficiálně vstupuje do Česka. V České republice chce zvýšit povědomí o výhodách správného třídění nápojových plechovek. Osvěta v jejich třídění ještě nikdy nebyla prezentována zábavnější formou – plechovka je náš hrdina,...

Další články
Nahoru