dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Pražský život

Přijďte si na Bambiriádu najít „kešky“

Největší přehlídka organizací zaměřených na mimoškolní výchovu dětí – Bambiriáda – otevřela svůj areál dnes v 9 hodin na Vítězném náměstí v Dejvicích.  Slavnostně ji v 11 hodin zahájil Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM), a v rámci své uvítací řeči poznamenal: „Ve volnočasových kroužcích a spolcích se každý den snažíme vychovávat z mladých lidí aktivní občany. To je šance, jak překonat ve společnosti všeobecně panující apatii.“

Známá celostátní akce, pořádaná Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), se letos koná pod mottem „Už nás znáte? Jsme zde (znovu) 25 let“. Odkazuje jím jednak na zkušenosti, které řada dětských spolků, jež se na Bambiriádě nyní prezentují, získala za čtvrtstoletí svobodného rozvoje naší republiky, a jednak na fakt, že některé z nich předtím poznaly útlak totalitních režimů.   K těmto sdružením s bohatou tradicí patří například Junák, Liga lesní moudrosti, Duha, Ochránci přírody, Hnutí Brontosaurus, YMCA – Křesťanské sdružení mladých lidí a další.

Česká rada dětí a mládeže představuje na Bambiriádě svůj vlastní nový celostátní projekt s názvem Sametky, který odstartuje v červnu. „Její název je přitom vlastně zkratkou. Jde o SAMETové vzpomínKY – ukryté texty veřejnosti dosud prakticky neznámých skutečných příběhů vztahujících se k událostem v Listopadu 1989 či z období nesvobody, které jim předcházelo. Pomocí GPS souřadnic nebo mapy mohou všichni hledat schránky s příběhy vázajícími se k období sametové revoluce. Touto populární formou geocachingu chceme téma přiblížit mladým lidem. Ke každému příběhu nebo vzpomínce se váže jedna otázka, na kterou když odpoví, může soutěžit o ceny. V pražském areálu Bambiriády je připravena malá ochutnávka s 5 příběhy v „keškách“,“ říká místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka. Více informací naleznete na www.sametky.cz nebo facebooku.

Hry, soutěže a zábavu nabízí ve stáncích 30 sdružení a spolků. I na pódiu probíhá nonstop zábavný program plný dětských zpěváků a tanečníků. V sobotu ve 14 hodin se představí finalista Superstar Michal Hudček. Každý den proběhne také ukázka Musada Armády ČR a vystoupení Čestné stráže.

Areál je otevřen denně od 9 do 18, v neděli do 17 hodin. Vstup je zdarma a vstupenka navíc umožní za volné či zvýhodněné vstupné návštěvu několika zajímavých míst, jako jsou například Muzeum hlavního města Prahy, Podskalská celnice, Petřínská rozhledna vč. bludiště, Prašná brána, Mostecká a Staroměstská věž, Zámecký areál ve Ctěnicích, Muzeum Policie nebo Národní pedagogické muzeum. Dále umožňuje zvýhodněnou koupi vstupenky do Divadla kouzel Pavla Kožíška či Aquaparku v Čestlicích.Další články
Nahoru