Dnes Úterý - polojasno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Příjmy Prahy by mohly klesnout až o osm miliard korun
Mnoho obchodů má už týdny zavřeno. Foto: PP

Příjmy Prahy by mohly klesnout až o osm miliard korun

Příjmy Prahy by kvůli nynější zdravotní krizi mohly podle odhadů klesnout o dvě až osm miliard korun. Kromě snížení příjmů z daní budou výpadky dány i kroky vedení města ke zmírnění dopadů krize. Na dnešním jednání pražského zastupitelstva to řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Cílem vedení metropole je podle něj zachovat co nejvíce investic.

Schválený pražský rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 60,7 miliardy korun a podle původních projekcí měl být vyrovnaný. Nyní však Praha musí počítat s poklesem ekonomiky, který podle Vyhnánka metropoli výrazně postihne i proto, že v ní převažuje sektor služeb, jenž z velké části přestal fungovat. Praha se na celkovém HDP České republiky podílí zhruba čtvrtinou.

Nižší dvoumiliardový odhad propadu příjmů podle náměstka odpovídá predikci vlády, kterou však považuje za velmi optimistickou. „Počítá s propadem HDP o 5,6 procenta. Zaznívají pesimističtější odhady, které dosahují 11 procent," uvedl.

Dodal, že existuje řada neznámých, zejména doba trvání epidemie a vládních opatření, vliv rozhodnutí vlády na výběr daní a tím i příjmy samospráv a také vývoj v zahraničí, který českou ekonomiku rovněž ovlivní.

„Priorita hlavního města musí být zachovat co nejvyšší míru investic, jakou nám situace umožní," řekl Vyhnánek. Investice podle něj představují nejefektivnější způsob, jakým může veřejný sektor podpořit ekonomiku. Dodal, že město také odložilo platbu nájmů ve svých nebytových prostorách a jedná o jejich odpuštění.

Úlevy se dotknou také různých poplatků, které město plánuje odpustit majitelům obchodů či hotelů. To vše bude mít rovněž vliv na příjmy města ve výši desítek až stovek milionů korun. Vyhnánek dodal, že kromě podnikatelů je třeba řešit i situaci například seniorů, samoživitelek či lidí působících v kultuře.

Dopady koronavirové krize na ekonomiku Prahy se zabývala nedávno publikované studie kterou zpracovali ekonomové CEVRO Institutu. HDP města by podle ní mohl při optimistickém scénáři propadnout o 2,9 procenta, při pesimistickém pak až o 11,8 procenta.

Podle modelů ekonomů to může znamenat pokles příjmů pražského rozpočtu o 2,8 až 8,4 miliardy korun. Autoři studie nadnesli možnost odkladu některých velkých investic.


Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Rezignoval místostarosta Prahy 3 Mikeska

27. června 2021 ve 21:43

V Praze 3 rezignoval ke konci června na svou funkci v radě místostarosta Tomáš Mikeska (STAN), který měl na starosti finance a územní rozvoj. Zastupitelé v uplynulém týdnu na jeho místo zvolili bývalého ministra dopravy Pavla Dobeše (za STAN), který už v tomto volebním období na radnici působil...

Další články
Nahoru