dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Pražská kultura

Přijede Paolo Giordano, autor románu Osamělost prvočísel

Prahu navštíví italský spisovatel Paolo Giordano, držitel prestižní italské literární ceny Premio Strega za svůj debutový román Osamělost prvočísel. Představí tu české vydání svého třetího románu Čerň a stříbro.  Do Prahy přijede ve čtvrtek 3. března a s českými čtenáři se setká odpoledne od 17 hodin na besedě v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

Paolo Giordano se narodil roku 1982 v Turíně, kde také absolvoval univerzitu – věnoval se teoretické fyzice.  Jeho debutový román La Solitudine dei Numeri Primi (česky Osamělost prvočísel, Odeon 2009 a 2015) se stal absolutním bestsellerem a získal řadu literárních ocenění (např. Premio Campielo za prvotinu a nejprestižnější italskou cenu Premio Strega).

Dílo vyšlo ve více než čtyřiceti zemích a bylo také úspěšně zfilmováno. O čtyři roky později vydal netrpělivě očekávaný román Il Corpo Umano (česky Tělo, Odeon 2013), jímž potvrdil svou reputaci – próza vyšla ve třiceti zemích.

Na podzim roku 2015 vydalo nakladatelství Odeon autorovo třetí dílo, útlou prózu s názvem Čerň a stříbro, ve které sledujeme příběh jednoho mladého manželství. Muž je fyzik se sklony k depresi. Má za to, že mu tělem protéká hustá a lepkavá černá míza melancholie, zatímco jeho žena Nora má v těle světlé stříbro, výborný elektrický vodič. On má zároveň roli vypravěče a zapisovatele jejich lásky. Věří, že jeho smuteční čerň se smíchá s Nořinou stříbrnou energií. Jenže zjišťuje, že skutečným pojivem, majákem i andělem strážným jejich vztahu byla paní A., přezdívaná Babette, kuchařka, hospodyně, chůva a adoptivní babička i matka v jedné osobě. Vyprávění začíná smrtí paní A., která podlehla rakovině. Milostné téma se tak od začátku proplétá s tématem umírání a smrti.

Dvorní překladatelkou knih Paola Giordana je Alice Flemrová, která o něm říká: „Paolo Giordano nepatří k autorům, kteří čtenáře šokují volbou tématu či formálními experimenty. Ve svých románech se zatím pokaždé soustředil na vztahy uvnitř rodiny a vyprávěl o nich jazykem, jenž staví na střídmosti a přesnosti, a stylem, který lze označit za minimalistický. Našel přitom nevtíravý způsob, jak čtenáře oslovit pomocí starého dobrého upozornění de te fabula narratur, tedy: řeč je o tobě“.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru