dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Dětská PrahaVíkendové tipy

Přijďte s dětmi do Náprstkova muzea a nahlédněte do života lovců lebek

Národní muzeum připravilo na sobotu 26. listopadu další akci pro rodiny s dětmi z cyklu Aspoň na víkend. Ta se tentokrát odehraje v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur a přiblíží zejména malým návštěvníkům život obyvatel ostrova Nová Guinea, kterému se věnuje aktuální výstava Lovci lebek. Čtyřhodinový program nabídne mnoho zajímavostí ze života obyvatel Nové Guineje, výtvarnou dílnu či tradiční deskové hry.

Ačkoliv tomu název nenapovídá, je výstava Lovci lebek v Náprstkově muzeu určená také dětem. Doprovodný program, který je na nadcházející podzimní sobotu připraven, umožní všem příchozím nahlédnout do života Papuánců z největšího tropického ostrova Nová Guinea. Během zábavného odpoledne se děti dozví, jak to bylo s jejich pověstí lidojedů, jaké výhody a naopak nebezpečí skýtal život v tropickém pralese, čím Papuánci platili a čím zdobili. Některé z ozdob si děti zkusí vyrobit ve výtvarné dílně a nebudou chybět ani dětské hry z Nové Guineje a dalších oblastí Oceánie.

Program:
13.00–17.00 hodin
Nová Guinea a její obyvatelé
Při prohlídce výstavou se malí i velcí návštěvníci dozvědí mnohé o obyvatelích Nové Guineje. Zjistí, zda Papuánci opravdu bývali kanibalové, kde ostrov Nová Guinea leží a že lidé na tomto ostrově mluví asi 800 různými jazyky.

Život v pralese
Tropický deštný les působí jako ráj na zemi, ale život v něm není jednoduchý a skýtá mnoho nebezpečí. Děti se v této části programu dozvědí, jakého 60 kg vážícího ptáka Papuánci chovají jako domácího mazlíčka nebo že z některého ptačího peří vyrábí krásné čelenky. Navíc také zjistí, z kterého ptáka je peří naopak jedovaté.

Ozdoby a platidla Papuánců
Na výstavě se děti seznámí i s různými typy ozdob z lastur a ulit, které sloužily jako platidlo. Ve výtvarné dílně si vyzkouší vzory, které Papuánci malovali na tapa – látku vytloukanou z kůry. Také si budou moci vyrobit náramek s mušličkou kauri či čelenku z papírového peří. A na závěr se pomocí barev na obličej promění v papuánské bojovníky.

Hry Oceánie
Oblíbenou hrou na Nové Guineji byla stejně jako u nás kolíbka – přebírání provázku. V Náprstkově muzeu se budou moci všichni zájemci naučit papuánský způsob přebírání, např. do tvaru vepře. Vyzkouší si i deskové hry Mu Torere a Konane.

Akce se koná v sobotu 26. listopadu od 13 do 17 hodin v Náprstkově muzeu, Betlémské náměstí 1, Praha 1. Vstupné je v ceně běžné vstupenky do muzea. Více informací na www.nm.cz.


Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Další články
Nahoru