Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Přijďte darovat krev, prosí nemocnice. S obnovením odkládaných operací nastal nedostatek cenné tekutiny
Darování krve. Foto: Jan Puci

Přijďte darovat krev, prosí nemocnice. S obnovením odkládaných operací nastal nedostatek cenné tekutiny

Obnovení plánované péče a dlouho odkládaných operací je jedním z důvodů, proč se v současné době snižují zásoby krve. Nemocnice proto apelují na zdravé lidi, aby darovali krev.

Fakultní transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (FTO VFN) se v současnosti potýká s kritickým nedostatkem transfuzních přípravků. Chybí především dárci krevních skupin 0 RhD pozitivní a A RhD pozitivní. 

„Negativně pociťujeme především nemožnost využívat naplno náš mobilní odběrový tým, který jezdí krev odebírat dárcům přímo do velkých firem,“ popisuje Lucie Langmeierová z FTO VFN Praha současnou situaci a vysvětluje: „Vzhledem k přetrvávajícímu režimu home-office v řadě firem není možné plně využívat tento způsob darování krve. Prosíme tedy dárce, kteří byli zvyklí, že za nimi jezdíme na jejich pracoviště, aby přišli krev darovat do našich odběrových center na Zbraslavi nebo na Karlově náměstí.“ 

Jedním z důvodů aktuálního nedostatku transfuzních přípravků je skutečnost, že i během omezení plánované a odložitelné péče byli v nemocnici hospitalizováni nebo ambulantně léčeni pacienti, kteří transfuzní přípravky nutně potřebovali. Řada z nich dlouhodobě a opakovaně, například hematologičtí nebo onkologičtí pacienti.

Transfuzní přípravky se tedy využívaly neustále, i v období kulminace epidemiologické situace. „Skladba odebíraných transfuzních přípravků ale byla trochu odlišná než za normální situace, zaváděli a navyšovali jsme odběry takzvané rekonvalescentní plazmy, tedy plazmy s obsahem protilátek po prodělání infekce koronavirem,“ sděluje Langmeierová. 

Aktuálně se v celém zdravotnickém systému obnovuje plánovaná péče a zákroky, které se dosud odkládaly. Nezbytnou podmínkou obnovení operativy je právě zajištění transfuzních přípravků. 

Stejná situace ale probíhá najednou napříč celým zdravotnickým systémem, distribuce transfuzních přípravků mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními tak nemusí být dostatečně efektivním řešením. Transfuzní přípravky mají omezenou dobu použitelnosti, nelze tedy vytvářet velké zásoby předem. 

„V současné době jsme přibližně na dvaceti procentech obvyklých zásob krve pro celou nemocnici. Potřeby našich pacientů ve Všeobecné fakultní nemocnici i pravidelné dodávky do nemocnic, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, například FN Motol, stále pokryjeme. Ovšem situace se blíží k bodu, kdy by mohl nastat problém,“ dodala Langmeierová.

Problém s nedostatkem krve od dárců je i v dalších pražských zařízeních. Například Ústav hematologie a krevní transfuze, který je největším hematologickým centrem v Česku, nyní akutně potřebuje krev od dárců se skupinami 0+, 0-, A- a B-.  Ústřední vojenská nemocnice má akutní potřebu krve prakticky u všech krevních skupin. 

Nemoc covid-19 a očkování nejsou překážkou. Pokud dárce onemocnění prodělal, měl by mít ukončenou izolaci a být po ochranné lhůtě. U nemoci s lehčím průběhem stačí dva týdny po ukončení izolace, pokud byl průběh závažnější, doporučuje se alespoň jeden měsíc. Zdravotní stav každého dárce se posuzuje individuálně. U očkování záleží na typu vakcíny. Obecně lze říct, že dárce může 28 dní po očkování přijít darovat krev.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. 

Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení, například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu.


Autor: Jan Puci

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Den s Policií ČR Praha

Včera v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

Včera v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Den dětí v Praze 10

Včera v 08:08

Divadélko, zábavné dílny, workshopy, provazochodectví, žonglování nebo chůdy. V sobotu 3. června bude Park Malinová – Chrpová patřit dětem.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Historická procházka Prahou 6

1. června 2023 ve 13:34

Procházka do minulosti, věnovanou zajímavým místům v Břevnově spojeným s koncerty a dalšími aktivitami československé undergroundové komunity a speciálně skupiny The Plastic People of the Universe se koná v úterý 6. června. Průvodcem bude pamětník i dokumentátor těchto událostí, badatel František...

Další články
Nahoru