Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Čtvrtek 6. 10. 2022
Svátek má Hanuš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Přijďte darovat krev, prosí nemocnice. S obnovením odkládaných operací nastal nedostatek cenné tekutiny
Darování krve. Foto: Jan Puci

Přijďte darovat krev, prosí nemocnice. S obnovením odkládaných operací nastal nedostatek cenné tekutiny

Obnovení plánované péče a dlouho odkládaných operací je jedním z důvodů, proč se v současné době snižují zásoby krve. Nemocnice proto apelují na zdravé lidi, aby darovali krev.

Fakultní transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (FTO VFN) se v současnosti potýká s kritickým nedostatkem transfuzních přípravků. Chybí především dárci krevních skupin 0 RhD pozitivní a A RhD pozitivní. 

„Negativně pociťujeme především nemožnost využívat naplno náš mobilní odběrový tým, který jezdí krev odebírat dárcům přímo do velkých firem,“ popisuje Lucie Langmeierová z FTO VFN Praha současnou situaci a vysvětluje: „Vzhledem k přetrvávajícímu režimu home-office v řadě firem není možné plně využívat tento způsob darování krve. Prosíme tedy dárce, kteří byli zvyklí, že za nimi jezdíme na jejich pracoviště, aby přišli krev darovat do našich odběrových center na Zbraslavi nebo na Karlově náměstí.“ 

Jedním z důvodů aktuálního nedostatku transfuzních přípravků je skutečnost, že i během omezení plánované a odložitelné péče byli v nemocnici hospitalizováni nebo ambulantně léčeni pacienti, kteří transfuzní přípravky nutně potřebovali. Řada z nich dlouhodobě a opakovaně, například hematologičtí nebo onkologičtí pacienti.

Transfuzní přípravky se tedy využívaly neustále, i v období kulminace epidemiologické situace. „Skladba odebíraných transfuzních přípravků ale byla trochu odlišná než za normální situace, zaváděli a navyšovali jsme odběry takzvané rekonvalescentní plazmy, tedy plazmy s obsahem protilátek po prodělání infekce koronavirem,“ sděluje Langmeierová. 

Aktuálně se v celém zdravotnickém systému obnovuje plánovaná péče a zákroky, které se dosud odkládaly. Nezbytnou podmínkou obnovení operativy je právě zajištění transfuzních přípravků. 

Stejná situace ale probíhá najednou napříč celým zdravotnickým systémem, distribuce transfuzních přípravků mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními tak nemusí být dostatečně efektivním řešením. Transfuzní přípravky mají omezenou dobu použitelnosti, nelze tedy vytvářet velké zásoby předem. 

„V současné době jsme přibližně na dvaceti procentech obvyklých zásob krve pro celou nemocnici. Potřeby našich pacientů ve Všeobecné fakultní nemocnici i pravidelné dodávky do nemocnic, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, například FN Motol, stále pokryjeme. Ovšem situace se blíží k bodu, kdy by mohl nastat problém,“ dodala Langmeierová.

Problém s nedostatkem krve od dárců je i v dalších pražských zařízeních. Například Ústav hematologie a krevní transfuze, který je největším hematologickým centrem v Česku, nyní akutně potřebuje krev od dárců se skupinami 0+, 0-, A- a B-.  Ústřední vojenská nemocnice má akutní potřebu krve prakticky u všech krevních skupin. 

Nemoc covid-19 a očkování nejsou překážkou. Pokud dárce onemocnění prodělal, měl by mít ukončenou izolaci a být po ochranné lhůtě. U nemoci s lehčím průběhem stačí dva týdny po ukončení izolace, pokud byl průběh závažnější, doporučuje se alespoň jeden měsíc. Zdravotní stav každého dárce se posuzuje individuálně. U očkování záleží na typu vakcíny. Obecně lze říct, že dárce může 28 dní po očkování přijít darovat krev.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. 

Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení, například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu.


Autor: Jan Puci

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Včera ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Včera v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Včera v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Další články
Nahoru