
Přijďte darovat krev, prosí nemocnice. S obnovením odkládaných operací nastal nedostatek cenné tekutiny
19. května 2021 16:11
Fakultní transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (FTO VFN) se v současnosti potýká s kritickým nedostatkem transfuzních přípravků. Chybí především dárci krevních skupin 0 RhD pozitivní a A RhD pozitivní.
„Negativně pociťujeme především nemožnost využívat naplno náš mobilní odběrový tým, který jezdí krev odebírat dárcům přímo do velkých firem,“ popisuje Lucie Langmeierová z FTO VFN Praha současnou situaci a vysvětluje: „Vzhledem k přetrvávajícímu režimu home-office v řadě firem není možné plně využívat tento způsob darování krve. Prosíme tedy dárce, kteří byli zvyklí, že za nimi jezdíme na jejich pracoviště, aby přišli krev darovat do našich odběrových center na Zbraslavi nebo na Karlově náměstí.“
Jedním z důvodů aktuálního nedostatku transfuzních přípravků je skutečnost, že i během omezení plánované a odložitelné péče byli v nemocnici hospitalizováni nebo ambulantně léčeni pacienti, kteří transfuzní přípravky nutně potřebovali. Řada z nich dlouhodobě a opakovaně, například hematologičtí nebo onkologičtí pacienti.

Aktuálně se v celém zdravotnickém systému obnovuje plánovaná péče a zákroky, které se dosud odkládaly. Nezbytnou podmínkou obnovení operativy je právě zajištění transfuzních přípravků.
Stejná situace ale probíhá najednou napříč celým zdravotnickým systémem, distribuce transfuzních přípravků mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními tak nemusí být dostatečně efektivním řešením. Transfuzní přípravky mají omezenou dobu použitelnosti, nelze tedy vytvářet velké zásoby předem.
„V současné době jsme přibližně na dvaceti procentech obvyklých zásob krve pro celou nemocnici. Potřeby našich pacientů ve Všeobecné fakultní nemocnici i pravidelné dodávky do nemocnic, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, například FN Motol, stále pokryjeme. Ovšem situace se blíží k bodu, kdy by mohl nastat problém,“ dodala Langmeierová.

Nemoc covid-19 a očkování nejsou překážkou. Pokud dárce onemocnění prodělal, měl by mít ukončenou izolaci a být po ochranné lhůtě. U nemoci s lehčím průběhem stačí dva týdny po ukončení izolace, pokud byl průběh závažnější, doporučuje se alespoň jeden měsíc. Zdravotní stav každého dárce se posuzuje individuálně. U očkování záleží na typu vakcíny. Obecně lze říct, že dárce může 28 dní po očkování přijít darovat krev.
Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát.
Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení, například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu.