dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Přijděte správné ústní hygieně na zoubek, odborníci vás ve stanu naučí Bassovu techniku
Ilustrační foto: freeimages

Přijděte správné ústní hygieně na zoubek, odborníci vás ve stanu naučí Bassovu techniku

V České republice trápí podle České stomatologické komory zubní kaz až 80 % populace. Přitom většině z nich je dle odborníků možné předejít. Proto se Všeobecná fakultní nemocnice v Praze rozhodla věnovat v Roce prevence měsíc srpen právě péči o zuby. Zájemci mohou dnes navštívit edukativní stan na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou. O správných technikách čištění zubů a dalších oblastech zubní hygieny se mohou poradit se špičkovými odborníky.

Pod prevencí zubního kazu si představíme čištění zubů dvakrát denně a pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Kromě pravidelnosti je ale potřeba dbát také na techniku čištění zubů a správnou ústní hygienu obecně.

„Existuje mnoho technik, ale správná je taková, která zanechává po čištění co nejmenší zbytek rezidua zubního povlaku,“ říká René Foltán, přednosta Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.

„Za nejúčinnější je považována Bassova technika, kdy vlákna kartáčku k okraji dásně přikládáme přibližně pod úhlem 45°, poté vykonáváme drobné vibrační pohyby, správně bychom měli čistit každý zub zvlášť a to ze všech stra,“ dodává. Velkou roli hrají také stravovací návyky nebo kouření.

Dnes bude od 9 do 17 hodin na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou edukativní stan. Návštěvníci zde mohou:
•    pomocí tablety zjistit přítomnost plaku (vhodné i pro děti),
•    naučit se správné technice čištění zubů a ústní hygieny,
•    dozvědět se více o zubních implantátech,
•    konzultovat veškeré problémy v oblasti zubní hygieny se špičkovými lékaři.

„Se zubním kazem se setkala většina z nás. Téměř ve 100 % případů se mu dá předejít správnou preventivní péčí. Proto má i péče o chrup místo v našem projektu Rok prevence,“ hovoří o projektu ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru