Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Pride Parade projde přes Staroměstské náměstí, na trase bude sedm hudebních stagí

Duhovým průvodem vyvrcholí v sobotu 12. srpna festival Prague Pride, který oficiálně začal v pondělí. Pride Parade projde historickým centrem města a připomene, že LGBT+ lidé v Česku stále nemají rovná práva. Zároveň bude průvod oslavou rozmanitosti a společenských proměn, díky nimž může každý člověk víc než kdykoli dřív žít v souladu se svým skutečným já. Vítáni jsou v průvodu všichni bez ohledu na vztahovou a sexuální orientaci nebo genderovou identitu.

Průvod se začne řadit v 11:30 v dolní části Václavského náměstí (Můstek), kde bude umístěna první hudební stage s DJ Witkem. Z podia před začátkem průvodu zazní hymna letošního festivalu „Come Closer“ v podání zpěvaček Tonyi Graves, Aiko a TEZA. Autorkou je Blanche M. 

V okolních stáncích si lidé budou moci pořídit duhovou výbavu, nechat se nalíčit, podepsat petici za manželství pro všechny nebo si vyrobit transparent do průvodu. Další příležitost ozdobit se make-upem z duhových třpytek od MAC cosmetics bude v adidas Store Prague v Černé růži Na Příkopě. 

Trasa průvodu

Čelo průvodu se dá do pohybu ve 12:30 a půjde po trase Na Příkopě – Celetná – Staroměstské náměstí – Pařížská – Čechův most – schody na Letnou. Očekávaný příchod prvních účastníků průvodu na Letenskou pláň je zhruba ve 14:00. 

Trasu budou hudebně ozvučovat tzv. Sky Stage s DJs a drag queens umístěné na balkonech a vysokozdvižných plošinách. V nejtěžší části cesty, při stoupání po letenských schodech, bude účastnictvu zvedat morálku hudební stage pod Metronomem, kde následně pokračuje program až do večerních hodin. 

Řazení průvodu

V duchu letošního hesla „Tradičnější, než si myslíte“ půjde v čele průvodu šest LGBT+ lidí oblečených do folklórních krojů a rozdávajících chléb se solí z ošatek. Za nimi budou s česko-duhovými vlajkami kráčet 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. 

S hlavním bannerem půjde v čele průvodu poslanec Jan Berki, bývalý primátor h. m. Prahy Zdeněk Hřib a zástupci*kyně spolku Prague Pride. Účast v průvodu potvrdil také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský

V další řadě budou k vidění zahraniční interpreti*ky, kteří pak vystoupí na hlavní Rainbow Stage v Pride Parku na Letné – Laskaar, Ragga Holm a Steina, Lia Şahin.

Za nimi následuje šest vlajkonošů s vlajkami reprezentujícími některé skupiny z queer spektra. Zavlaje symbol trans, bi, pansexuálních, asexuálních a nebinárních lidí i „straight allies“, tedy heterosexuálních podporovatelů*ek práv LGBT+ lidí. 

Pride Parade 2023 se opět snaží vyhovět kulisám města, bezpečnostním opatřením i nárokům doby, která auta z center měst spíš odstraňuje, než aby je tam přivážela. Proto v průvodu budou pouze dva vozy, a to hybrid největšího českého carsharingu Car4Way a elektromobil Škoda Enyag Coupé Respectline, jehož karoserie v duhových barvách a osobité designové prvky jsou oslavou významu ochrany lidských práv, úcty ke všem lidem a k životnímu prostředí.

Letošní průvod poukáže také na to, co se momentálně odehrává v Poslanecké sněmovně. Do druhého čtení tam totiž prošel návrh zákona o manželství pro všechny páry, za nímž stojí 65 % české veřejnosti a 98 % LGBT+ lidí v Česku. Společně s ním ale postoupil návrh na ústavní zákaz manželství pro gay a lesbické páry. Takto nepřátelský, asociální zákaz a jasný krok zpět byl naposledy schválen v roce 2020 v putinovském Rusku. Pokud by k tomu došlo i u nás, vedlo by to velmi pravděpodobně k nárůstu nenávisti vůči LGBT+ lidem. Důsledky takových kroků jsme viděli minulý rok při vražedném teroristickém útoku na bratislavskou Tepláreň. Jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika tradičně patří na Západ a mezi demokratické země uznávající a respektující rovnost všech lidí. 

Bezpečnost a přístupnost

Jako každý rok pořadatelský tým úzce spolupracuje s protiextremistickým oddělením pražské policie, bezpečnost průvodu zajistí také soukromá bezpečnostní agentura. V průvodu budou opět anti-hate andělé s třímetrovými křídly, jimiž zakryjí případné snahy o narušení pokojného průvodu. Všechny, kdo se chystají do průvodu, vyzýváme, aby si nezapomněli přinést dostatek tekutin, ochranu proti slunci a obuv, v níž zvládnou ujít 2,5 kilometrů po různých typech dlažby.

Pro osoby s omezenou hybností nebo s dětskými kočárky bude pod letenským schodištěm na Nábřeží Edvarda Beneše směrem k Občanské plovárně přistaven nízkopodlažní autobus. Ten je zdarma vyveze na Špejchar, odkud se po rovinaté Letenské pláni přesunou do areálu Pride Parku. 

Na Letné bude k dispozici mobilní toaleta pro vozíčkáře, kterou najdou vedle dobrovolnické zóny.

Vloni se průvodu podle policejních odhadů zúčastnilo 60 000 lidí. „Předpověď počasí nám hraje do karet, proto i tentokrát očekáváme minimálně stejně bohatou návštěvnost. Z minulých ročníků lze vyčíst trend meziročního nárůstu návštěvnosti o 5 %. Věříme, že se nám podaří i letos,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Kamila Fröhlichová. 

Program v Pride Parku

Odpolední zábava na Letné bude soustředěna kolem šesti hudebních stagí. Hlavní Rainbow Stage představí velká zahraniční jména, Red Stage českou drag a hudební scénu, Yellow Stage rezidentní DJs úspěšných queer parties, Green Stage se zaměří na ukrajinské techno, Orange Stage na romské umělce*kyně a Blue Stage bude patřit českým DJs. V rámci Pride Parku budou moci lidé také navštívit JarmarQ neziskových organizací. 

Novinkou je Chrám Bezpodmínečného přijetí v podobě růžového nafukovacího kostela. Koncept chrámu navazuje na náboženskou tradici a přenáší ji do nového světa, který je inkluzivní pro queer lidi. Interiér budou zdobit obrazy losangeleského umělce Alexe Donise, který ve svých dílech posouvá hranice náboženství, politiky i sexuality. Příchozí uvnitř najdou také Všeobecnou deklaraci lidských práv přepsanou umělou inteligencí do podoby katolické modlitby a budou zde moci získat první svaté přijetí. 

Festival pokračuje

Program v Pride Parku končí úderem 22. hodiny, ale zábava jede dál. Oficiální festivalová afterparty Magion vypukne v jedinečných prostorách bývalého konventu Gabriel Loci na Smíchově.  

Posledním festivalovým dnem je neděle, kdy účastníci*ice mohou strávit poslední společné chvíle na Pride Afterpikniku na Střeleckém ostrově, mají poslední příležitost projít si výstavy v Pride Gallery, Pride Café a Kampusu Hybernská, nebo si ve Werichově vile mohou užít americko-britský koncert LGBT+ skladatelů „Klasika u Wericha“. 


Autor: red

Výstava hub na radnici

Dnes ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

Dnes ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

Dnes v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

Dnes v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

Včera ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

Včera v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Včera v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

26. září 2023 ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

26. září 2023 v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Další články
Nahoru