Dnes Čtvrtek - jasno 13°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Pride Parade projde přes Staroměstské náměstí, na trase bude sedm hudebních stagí

Duhovým průvodem vyvrcholí v sobotu 12. srpna festival Prague Pride, který oficiálně začal v pondělí. Pride Parade projde historickým centrem města a připomene, že LGBT+ lidé v Česku stále nemají rovná práva. Zároveň bude průvod oslavou rozmanitosti a společenských proměn, díky nimž může každý člověk víc než kdykoli dřív žít v souladu se svým skutečným já. Vítáni jsou v průvodu všichni bez ohledu na vztahovou a sexuální orientaci nebo genderovou identitu.

Průvod se začne řadit v 11:30 v dolní části Václavského náměstí (Můstek), kde bude umístěna první hudební stage s DJ Witkem. Z podia před začátkem průvodu zazní hymna letošního festivalu „Come Closer“ v podání zpěvaček Tonyi Graves, Aiko a TEZA. Autorkou je Blanche M. 

V okolních stáncích si lidé budou moci pořídit duhovou výbavu, nechat se nalíčit, podepsat petici za manželství pro všechny nebo si vyrobit transparent do průvodu. Další příležitost ozdobit se make-upem z duhových třpytek od MAC cosmetics bude v adidas Store Prague v Černé růži Na Příkopě. 

Trasa průvodu

Čelo průvodu se dá do pohybu ve 12:30 a půjde po trase Na Příkopě – Celetná – Staroměstské náměstí – Pařížská – Čechův most – schody na Letnou. Očekávaný příchod prvních účastníků průvodu na Letenskou pláň je zhruba ve 14:00. 

Trasu budou hudebně ozvučovat tzv. Sky Stage s DJs a drag queens umístěné na balkonech a vysokozdvižných plošinách. V nejtěžší části cesty, při stoupání po letenských schodech, bude účastnictvu zvedat morálku hudební stage pod Metronomem, kde následně pokračuje program až do večerních hodin. 

Řazení průvodu

V duchu letošního hesla „Tradičnější, než si myslíte“ půjde v čele průvodu šest LGBT+ lidí oblečených do folklórních krojů a rozdávajících chléb se solí z ošatek. Za nimi budou s česko-duhovými vlajkami kráčet 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. 

S hlavním bannerem půjde v čele průvodu poslanec Jan Berki, bývalý primátor h. m. Prahy Zdeněk Hřib a zástupci*kyně spolku Prague Pride. Účast v průvodu potvrdil také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský

V další řadě budou k vidění zahraniční interpreti*ky, kteří pak vystoupí na hlavní Rainbow Stage v Pride Parku na Letné – Laskaar, Ragga Holm a Steina, Lia Şahin.

Za nimi následuje šest vlajkonošů s vlajkami reprezentujícími některé skupiny z queer spektra. Zavlaje symbol trans, bi, pansexuálních, asexuálních a nebinárních lidí i „straight allies“, tedy heterosexuálních podporovatelů*ek práv LGBT+ lidí. 

Pride Parade 2023 se opět snaží vyhovět kulisám města, bezpečnostním opatřením i nárokům doby, která auta z center měst spíš odstraňuje, než aby je tam přivážela. Proto v průvodu budou pouze dva vozy, a to hybrid největšího českého carsharingu Car4Way a elektromobil Škoda Enyag Coupé Respectline, jehož karoserie v duhových barvách a osobité designové prvky jsou oslavou významu ochrany lidských práv, úcty ke všem lidem a k životnímu prostředí.

Letošní průvod poukáže také na to, co se momentálně odehrává v Poslanecké sněmovně. Do druhého čtení tam totiž prošel návrh zákona o manželství pro všechny páry, za nímž stojí 65 % české veřejnosti a 98 % LGBT+ lidí v Česku. Společně s ním ale postoupil návrh na ústavní zákaz manželství pro gay a lesbické páry. Takto nepřátelský, asociální zákaz a jasný krok zpět byl naposledy schválen v roce 2020 v putinovském Rusku. Pokud by k tomu došlo i u nás, vedlo by to velmi pravděpodobně k nárůstu nenávisti vůči LGBT+ lidem. Důsledky takových kroků jsme viděli minulý rok při vražedném teroristickém útoku na bratislavskou Tepláreň. Jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika tradičně patří na Západ a mezi demokratické země uznávající a respektující rovnost všech lidí. 

Bezpečnost a přístupnost

Jako každý rok pořadatelský tým úzce spolupracuje s protiextremistickým oddělením pražské policie, bezpečnost průvodu zajistí také soukromá bezpečnostní agentura. V průvodu budou opět anti-hate andělé s třímetrovými křídly, jimiž zakryjí případné snahy o narušení pokojného průvodu. Všechny, kdo se chystají do průvodu, vyzýváme, aby si nezapomněli přinést dostatek tekutin, ochranu proti slunci a obuv, v níž zvládnou ujít 2,5 kilometrů po různých typech dlažby.

Pro osoby s omezenou hybností nebo s dětskými kočárky bude pod letenským schodištěm na Nábřeží Edvarda Beneše směrem k Občanské plovárně přistaven nízkopodlažní autobus. Ten je zdarma vyveze na Špejchar, odkud se po rovinaté Letenské pláni přesunou do areálu Pride Parku. 

Na Letné bude k dispozici mobilní toaleta pro vozíčkáře, kterou najdou vedle dobrovolnické zóny.

Vloni se průvodu podle policejních odhadů zúčastnilo 60 000 lidí. „Předpověď počasí nám hraje do karet, proto i tentokrát očekáváme minimálně stejně bohatou návštěvnost. Z minulých ročníků lze vyčíst trend meziročního nárůstu návštěvnosti o 5 %. Věříme, že se nám podaří i letos,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Kamila Fröhlichová. 

Program v Pride Parku

Odpolední zábava na Letné bude soustředěna kolem šesti hudebních stagí. Hlavní Rainbow Stage představí velká zahraniční jména, Red Stage českou drag a hudební scénu, Yellow Stage rezidentní DJs úspěšných queer parties, Green Stage se zaměří na ukrajinské techno, Orange Stage na romské umělce*kyně a Blue Stage bude patřit českým DJs. V rámci Pride Parku budou moci lidé také navštívit JarmarQ neziskových organizací. 

Novinkou je Chrám Bezpodmínečného přijetí v podobě růžového nafukovacího kostela. Koncept chrámu navazuje na náboženskou tradici a přenáší ji do nového světa, který je inkluzivní pro queer lidi. Interiér budou zdobit obrazy losangeleského umělce Alexe Donise, který ve svých dílech posouvá hranice náboženství, politiky i sexuality. Příchozí uvnitř najdou také Všeobecnou deklaraci lidských práv přepsanou umělou inteligencí do podoby katolické modlitby a budou zde moci získat první svaté přijetí. 

Festival pokračuje

Program v Pride Parku končí úderem 22. hodiny, ale zábava jede dál. Oficiální festivalová afterparty Magion vypukne v jedinečných prostorách bývalého konventu Gabriel Loci na Smíchově.  

Posledním festivalovým dnem je neděle, kdy účastníci*ice mohou strávit poslední společné chvíle na Pride Afterpikniku na Střeleckém ostrově, mají poslední příležitost projít si výstavy v Pride Gallery, Pride Café a Kampusu Hybernská, nebo si ve Werichově vile mohou užít americko-britský koncert LGBT+ skladatelů „Klasika u Wericha“. 


Autor: red

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

Dnes ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

Dnes v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

Dnes v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Včera v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Včera v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Včera v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Včera v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Včera v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Včera v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Včera v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Devětkrát s devítkou: Art kvartet

10. června 2024 v 11:51

Čtvrtý koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 12. června. V Parku Přátelství na Proseku uslyšíte Art kvartet.

Další články
Nahoru