dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Přibude do kalendáře významný den? Existuje návrh připomínat trafiky politických invalidů!
Není trafika jako trafika. Zdroj: Oživení

Přibude do kalendáře významný den? Existuje návrh připomínat trafiky politických invalidů!

Uplynul rok od klíčového rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR v kauze bývalých poslanců Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, kteří byli vyjmuti z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Protikorupční organizace Oživení považuje toto rozhodnutí za natolik významné pro novodobé dějiny ČR, že zaslalo poslancům návrh na ustanovení 16. července jako Dne poslaneckých trafik.

Podle názoru státního zastupitelství zmínění tři poslanci přijali úplatek v podobě lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. „Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS). Kauza vedla k pádu vlády.

Lze konstatovat, že byť se takové jednání jeví jako neetické či nekorektní, je hlasování či vzdání se práva hlasovat projev poslance v souvislosti s výkonem jeho poslaneckého mandátu a je chráněn imunitou.

Těmito slovy komentoval přesně před rokem mluvčí Petr Knötig rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci trojice poslanců Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře.

„Od 16. července 2013 je tedy občanům České republiky bezpečně známo, že poslanci a senátoři ČR mohou s mandátem od voličů volně obchodovat, aniž by se vystavovali riziku zahájení trestního stíhání. Důvodem může být i historický kontext fenoménu trafik, který by neměl být opomíjen, přestože nyní změnil formu,“ uvedlo Oživení ve své tiskové zprávě.

Obětují se straně a utrpí při tom zranění

Nevelké obchůdky s tabákem a kuřáckým příslušenstvím byly již dle nařízení císaře Josefa II. přidělovány válečným vysloužilcům a invalidům, kteří by jinak po návratu z fronty jen obtížně nacházeli zdroje obživy.

Dnes jsme svědky řady bitev, zejména pak politických, ve kterých se poslanci často obětují pro svou stranu a utrpí přitom řadu zranění, kvůli kterým přichází o hlasy svých voličů. Zmiňovaní exposlanci jsou toho podle Oživení živým důkazem.

„Neměli bychom proto na takové politické invalidy zapomínat, protože trafiky jsou jednou z mála možností, která jim může zajistit klidný politický důchod. Proto jsme se rozhodli předložit poslancům návrh na ustanovení 16. července jako Dne poslaneckých trafik, říká Martin Kameník," předseda sdružení Oživení.

Čtěte také: Jak se žije trafikantům v Praze? Politickým asi dobře, nad těmi skutečnými se smráká

 

Významné dny České republiky

16. leden: Den památky Jana Palacha
27. leden: Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
8. březen: Mezinárodní den žen
12. březen: Den přístupu ČR k Severoatlantické smlouvě (NATO)
28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského
7. duben: Den vzdělanosti
5. květen: Květnové povstání českého lidu
15. květen: Den rodin
10. červen: Vyhlazení obce Lidice
27. červen: Den památky obětí komunistického režimu
11. listopad: Den válečných veteránů

Významné dny jsou dny pracovními.


Další články
Nahoru