Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Příbramští roboti porazili konkurenty z Prahy 4
Finále robosoutěže. Foto: Maker Faire Prague

Příbramští roboti porazili konkurenty z Prahy 4

Celkem 16 lego robotů, které postavily týmy ze 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, se uplynulou neděli utkalo na festivalu Maker Faire Prague ve finále jarní Robosoutěže FEL ČVUT. Vše dopadlo trochu jinak než v dubnových základních kolech – vítězný tým s názvem Kraken z Gymnázia Příbram v úloze třídění kostiček překonal dva silné konkurenty z Prahy 4, kteří skončili na druhém a třetím místě. Jarní soutěže se zúčastnilo celkem 115 týmů ze 60 různých škol.

Letošní soutěžní úloha Robosoutěže pro tříčlenné týmy žáků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se jmenovala Třídění barevných kostiček. Cílem bylo sestavit robota ze stavebnice LEGO Mindstorms a naprogramovat ho tak, aby samostatně sebral co nejvíce barevných kostiček ze soutěžní plochy a roztřídil je do dostupných zásobníků na hřišti – to vše v limitu 90 vteřin. 

Festival Maker Faire Prague se konal o víkendu 11. a 12. května na Výstavišti Praha a přitáhl rekordní účast 12 000 návštěvníků. 

V pavilonu, kde své projekty prezentovali i další vyučující a členové studijního programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT, se nacházela aréna Robosoutěže, jejíž finále se konalo v neděli od 12 hodin. Z vyřazovacího boje v závěru finále nakonec vzešli tito vítězové:  

1. místo: tým Kraken zastoupený Lukášem Koma z Gymnázia Příbram

2. místo: tým Labužníci ve složení Lukáš Molnáry, Jakub Hajný a Vojtěch Nerad ze ZŠ Klíček v Praze 4 – Chodov. 

3. místo: tým Gyrotechnici ve složení Tomáš Bocan, Jan Pospíšil a Lukáš Šebor z Gymnázia Písnická v Praze 4. 

„Gratuluji nejen vítězovi z Příbrami, ale i všem zúčastněným letošní jarní Robosoutěže pro základní školy, kterých bylo opravdu hodně – celkem se ve všech kolech zapojilo 115 týmů ze 60 různých škol,“ uvedl organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. 

 „A mám radost, že se vítězové z Příbrami i Prahy 4 mohli předvést právě na festivalu Maker Faire Prague, který měl letos rekordní návštěvnost, a s robotikou v podání naší soutěže se tak seznámilo mnohem víc lidí. V září bude Robosoutěž pokračovat podzimní etapou pro střední školy,“ dodal. 

Detailní informace o průběhu Robosoutěže 2024 pro základní školy najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže. Informace o festivalu včetně fotek falších projektů jsou na stránkách Maker Faire Prague.


Autor: red

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru