dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Přibil si šourek k dlažbě, sešil pusu, nyní se o něm bude hovořit v Praze
Politický aktivista a performer Pjotr Pavlenskij. Foto: www.ff.cuni.cz

Přibil si šourek k dlažbě, sešil pusu, nyní se o něm bude hovořit v Praze

Performer Pjotr Pavlenskij patří k nejradikálnějším zjevům ruské umělecké aktivistické scény. Svými vystoupeními spojenými s poškozováním vlastního těla na veřejných místech provokuje bezpečnostní orgány, které se tak stávají nedobrovolnou součástí jeho umění. Za svou poslední a zatím nejkontroverznější akci Strach, při níž 9. listopadu podpálil boční vchod do sídla ruské Federální bezpečnostní služby FSB v budově Lubjanka, čelí obvinění z vandalismu.

V úterý 8. prosince se od 19 hodin uskuteční v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (místnost č. 301) na náměstí Jana Palacha beseda  o Pavlenském.

Pozvání přijal uměnovědec Tomáš Pospiszyl a performer Anton Litvin, kteří se pokusí zasadit Pavlenského do kontextu ruského moderního umění. Po jejich úvodu bude následovat diskuse.Tlumočení do češtiny je zajištěno. Vstup je zdarma.

Performer Pjotr Pavlenskij

Na protest proti procesu s kapelou Pussy Riot si sešil rty, při slavné performanci Fixace se nahý posadil na Rudé náměstí a přibil si šourek k dlažbě.

Naděžda Tolokonnikovová, členka Pussy Riot, označila nedávnou akci Strach za jedno „z největších děl současného umění za posledních několik let“. Je tomu skutečně tak? Pavlenskij neustále stírá hranice mezi uměním a čistě politickým aktivismem, mezi manifestací a cílenou exhibicí, mezi záměrným aktem a duševní poruchou. Je vůbec možné na performanci aplikovat podobná dělení? A je možné a vhodné považovat perfomanci za umění? Pokud ano, lze považovat Pavlenského, jurodivého provokatéra, za performera a umělce?

„Na tyto a mnohé další otázky se pokusíme hledat odpovědi s našimi hosty, uměnovědcem Tomášem Pospiszylem a performerem Antonem Litvinem,“ zvou na akci organizátoři.

pavlenskij_1-nahled


Starobohnické vánoční těšení: Jarmark, koledy, program pro děti, svařené víno

Dnes v 07:44

V neděli 17. prosince se od 12 do 18 hodin koná na náměstí před kostelem sv. Petra a Pavla ve Starých Bohnicích již 9. ročník Starobohnického vánočního těšení. Na návštěvníky čekají hudební a divadelní vystoupení, jarmark a ukázky tradičních vánočních zvyků

Praha 10 zve na Vánoce na Kubáni

Dnes v 07:23

V sobotu 16. prosince na návštěvníky čekají Staročeské vánoce.

Adventní koncert v kapli sv. Václava v Suchdole

Dnes v 07:12

Společný Adventní koncert dětského pěveckého sboru ZŠ M. Alše Mikeš pod vedením Evy Benešové a suchdolského velmi smíšeného sousedského příležitostného sboru Suchdol zpívá pod vedením Martina Boumy se koná v pátek 15. prosince od 17:30 hodin v kapli sv. Václava na Kozích...

Vánoční Břevnovský jarmark

Dnes v 07:07

Na vánočním Břevnovském jarmarku máte možnost nakoupit dárky v sobotu 16. prosince od 11 do 19 hodin.

V Muzeu Bedřicha Smetany uvidíte novou výstavu Smetana zapomenut v kameni

Dnes v 07:06

V Muzeu Bedřicha Smetany bude od 6. prosince 2017 až do 20. prosince 2018 k vidění nová fotografická „smetanovská“ výstava, tentokrát věnovaná pomníkové tvorbě. Výstava vznikla na základě ročního rozsáhlého terénního průzkumu po celé České republice, během něhož bylo zaznamenáno kolem 100 objektů...

Vánoční SLOU Fashion Days

Dnes v 07:00

První vánoční SLOU Fashion Days 15. a 16. prosince na Smetanově nábřeží.

Adventní zpívání na Kozím plácku

Včera v 09:01

Praha 1 a radní pro oblast školství a spolků Eva Špačková zvou na Adventní zpívání na Kozím plácku ve čtvrtek 14. prosince od 17 hodin.

Praha 1: Přijďte si zabruslit na Ovocný trh

Včera v 08:47

Kluziště pro veřejnost se jako každý rok bezplatně otevřelo na pěší zóně na Ovocném trhu.

Umprum SHOP 2017

Včera v 08:35

Od 13. do 17. prosince se na náměstí Jana Palacha koná unikátní předvánoční akce, na které si můžete zakoupit originální dárky z dílen studentů a absolventů UMPRUM.

Při požáru rodinného domu v Praze 12 zemřela kočička

Včera v 08:16

Dnes ráno v 5 hodin zasahovali hasiči z Modřan, Krče a Radotína u požáru rodinného domu v ulici Na Šabatce v Praze 12. Hasiči pracovali v dýchací technice, plameny zničily veškeré vybavení v domě v prvním nadzemním podlaží a částečně se rozšířily i do druhého podlaží. Při požáru...

Praha 1: Oceněné osobnosti městské části uvidíte na výstavě

Včera v 07:55

Radnice Prahy 1 oceňuje osobnosti, které svou činností přispívají k českému uměleckému i vědeckému dědictví.

Další krátké zprávy
Nahoru