dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Pražská kultura

Příběhy pražských stromů představuje kniha Pozoruhodné stromy Prahy

Nejzajímavější stromy Prahy jsou poprvé zachyceny v obsáhlé publikaci. Ta přináší řadu dosud nepublikovaných údajů ke stromům, kterých se dopátral během uplynulých let její autor Aleš Rudl. Kniha, která je průvodcem po památných a významných stromech metropole, bude slavnostně pokřtěna 25. listopadu na pražském magistrátu. Role kmotry knihy se ujme radní Jana Plamínková. 

K některým stromům Prahy se váží příběhy a zajímavosti. Ty byly po několik let shromažďovány a zapisovány. „Mapování pozoruhodných stromů nebylo jednoduché, protože bylo nutné zapojit jak odborníky, kronikáře, tak i širokou veřejnost,“ popisuje vznik publikace autor Aleš Rudl.

Kniha je jedinečná i tím, že většina historických souvislostí k významným stromům je publikována úplně poprvé. „Řada stromů byla vysazena při důležitých událostech, málokdy však jsou pečlivě zaznamenány a pátrání po faktech je o to složitější,“ podotýká Aleš Rudl.

V knize je možné najít podrobně popsaných všech 202 stromů, které jsou nyní vyhlášeny v Praze za památné. Autor k tomuto množství postupně zmapoval dalších 230 pozoruhodných jedinců, kteří nesou nejrůznější poselství a jsou svědky konkrétních historických okamžiků.

Přiblíženy jsou například pražské lípy republiky, lípy Evropy, lípy svobody a další význačné dřeviny s neobyčejnými příběhy.

Kromě popisu jednotlivých stromů nabízí kniha i nejkrásnější vycházky za pražskými stromy. Nechybí ani úvodní kapitoly, které čtenáře podrobně seznámí s celým tématem.

„Ač se počet významných stromů může zdát vysoký, je mnoho dalších jedinců, kterých bychom si měli vážit a kteří čekají na svá znovuobnovení,“ říká mladý dendrolog Aleš Rudl. Do rozšíření databáze významných stromů Prahy se může zapojit každý. Stačí své tipy sdělovat prostřednictvím webových stránek „Pražské stromy“ – www.prazskestromy.cz.  

„Knihu na křídovém papíře doplňují desítky barevných fotografií jednotlivých stromů, které autor zachytil v různých ročních období,“ říká ředitel nakladatelství Libri Karel Žaloudek.

Slavnostní křest publikace se uskuteční ve středu 25. listopadu od 17 hodin v Tiskovém centru MHMP (Mariánské náměstí 2). Role kmotry knihy se ujme radní Jana Plamínková.

Knihu vydalo nakladatelství Libri s podporou hl. m. Prahy jako svoji 600. publikaci.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru