dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Příběhy našich sousedů: Žáci v Praze 4 dokumentují vzpomínky pamětníků
Do projektu Příběhy našich sousedů se v minulosti zapojili i žáci v Praze 10, výsledky jejich práce byly vystaveny před vršovickou radnicí. Foto. archiv

Příběhy našich sousedů: Žáci v Praze 4 dokumentují vzpomínky pamětníků

Pražské povstání, vyhlazení Lidic, hladomor na Ukrajině, prostředí disentu nebo pochod smrti, pamětníky těchto dějinných momentů vyhledávají a natáčejí žáci základních škol v Praze 4 v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Jeho organizátorem je městská část Praha 4 ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Post Bellum.

„Žákovské týmy naslouchají pamětníkům významných dějinných událostí minulého století, natáčejí jejich vyprávění a nahrávky publicisticky zpracovávají do podoby ucelených životních příběhů,“ uvedl radní pro kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Projekt nesleduje formu klasických besed, žáci i učitelé procházejí publicistickým školením, kde se učí pracovat s nahrávací technikou a vést rozhovory. S pamětníky se setkávají v malých skupinách, často doma u čaje, a sami je zpovídají a natáčejí.

Pod vedením svých učitelů a koordinátorů z Post Bellum digitalizují fotografie, dohledávají informace v archivech a natočené materiály zpracovávají do podoby video dokumentu, komiksu nebo rozhlasové reportáže. Projektu se ve čtvrté městské části účastní 15 žákovských týmů složených z žáků 8. a 9. tříd z celkem 11 základních škol.

„V červnu proběhne závěrečná prezentace jednotlivých týmů a s kolegy z Rady městské části Praha 4 zvažujeme, jakým způsobem výsledky práce našich žáků představit veřejnosti. Za dobrou možnost považujeme jak formu výstavy, tak i vydání publikace,“ uvedl dále radní Michal Hroza.

Všechny zpracované nahrávky a příběhy jsou publikovány na stránce www.pribehynasichsousedu.cz a ukládají se do sbírky www.pametnaroda.cz, která v současnosti obsahuje více než 3 000 osudů pamětníků války, holocaustu nebo totalitních režimů. Pamětníky děti hledají ve svém okolí i mezi organizacemi sdružující seniory. Tipy na zajímavé osobnosti může posílat i veřejnost na email info@postbellum.cz. Do projektu se v Praze už v minulosti zapojily školy z Prahy 3,5, 6 a 10.


Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Další články
Nahoru