dnes
Neděle - zatazeno
20°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Příběhy našich sousedů: Vzpomínky pamětníků z Prahy 11
Foto: Praha 11

Příběhy našich sousedů: Vzpomínky pamětníků z Prahy 11

V úterý 12. března od 16 hodin se v KC Zahrada uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který za podpory městské části Praha 11 organizovala společnost Post Bellum.

V rámci tohoto projektu děti natočily a vyprávěly osudy devíti pamětníků z Prahy 11, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ K Milíčovu, ZŠ Mendelova, ZŠ Mikulova, ZŠ Květnového vítězství, ZŠ Donovalská a z Gymnázia EDUCAnet Praha.

Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Veroniky Stehlíkové zajímavý mix osobností, od dcery hrdiny Pražského povstání, po kterém je pojmenována jedna z místních ulic, až po filmového historika, který přišel o velkou část rodiny za holocaustu.

Děti zpovídaly často své příbuzné či rodinné známé, například právě filmového historika Pavla Taussiga, jehož otec přežil holocaust a za 2. sv. války se zapojil i do bojů u Tobruku, Milušku Kličkovou, která byla během Pražského povstání přítomná popravě několika svých sousedů, Jana Hracha, televizního redaktora, který za 2. sv. války jako kluk nahrával na desky protinacistické skeče, i další pamětníky, kteří vzpomínali mimo jiné na okupaci v srpnu 1968. 

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 11 koná již potřetí, se zapojilo celkem devět žákovských a studentských týmů z šesti různých základních a středních škol.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Patricie Polanská (novinářka), Michal Kurz (historik) a Veronika Junková (vyučující) posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybrala tři vítězné projekty. 

Zvítězili žáci ZŠ K Milíčovu, kteří zpracovali životní osudy pana Jana Hracha. Na druhém místě skončili zástupci ZŠ Mikulova s příběhem pana Václava Soldáta.  Na 3. místě se po hodnocení poroty umístil další tým ze ZŠ Mikulova, tentokrát s prezentací o paní Heleně Zikmundové.

Slavnostního akce a ocenění vítězů se za Prahu 11 zúčastnila radní MČ Praha 11 pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti), která při této příležitosti uvedla: „Projekty obecně prospěšné společnosti Post Bellum považuji za celospolečensky přínosné. V tomto konkrétním se žáci a studenti naučí pracovat s audiovizuální technikou, vést rozhovor, prezentovat výsledky a organizovat práci v týmu. Především však dochází k mezigeneračnímu setkávání a sdílení příběhů, které zasazují lidský život do konkrétních dějinných rámců.“


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Vernisáž výstavy: Studentské projekty Bubeneč, Podbaba, Troja

Dnes v 07:30

Radní pro strategický rozvoj a památkovou péči šesté městské části Eva Smutná zve do Galerie Skleňák na novou výstavu studentských projektů.

FESTMICHAEL: Přehlídka nejlepších studentských prací školy Michael

Včera ve 22:46

Na náměstí Míru najdete výstavu prací studentů SŠ a Akademie Michael oborů Grafický design, Design interiéru a Fotografická tvorba.

Na podporu pacientek s rakovinou prsu pochodovaly centrem Prahy tisíce lidí

Včera ve 20:28

Tisíce lidí, převážně žen všeho věku, dnes prošly centrem Prahy, aby tak vyjádřily podporu pacientkám s rakovinou prsu a jejich blízkým. Devatenáctý ročník pochodu za zdravá prsa se opět nesl ve znamení růžových triček i dalších doplňků, jejichž koupí přispěli účastníci akce na prevenci i na pomoc...

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Praha 11 hostila XXI. ročník Sportovních her seniorů a handicapovaných

Včera v 08:34

Ve čtvrtek 6. června proběhly pod záštitou radnice již XXI. Sportovní hry seniorů a handicapovaných občanů jedenácté městské části.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhé polovině roku

14. června 2019 v 19:56

Celkem šest koncertů ve druhém pololetí letošního roku připravila na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty jsou zdarma.  

Dámská jízda na motocyklech

14. června 2019 v 10:39

V sobotu 15. června se od 11:00 do cca 12:00 hodin uskuteční dámská jízda na motocyklech po komunikacích v Praze 1, 2, 4 a 5. 

Praha 11 ocenila pracovníky ve školství

14. června 2019 v 08:26

Konec května patřil v jedenácté městské části ocenění pedagogických i nepedagogických pracovníků jihoměstských základních a mateřských škol. V rámci slavnostního aktu na Chodovské tvrzi jim za skvělou práci, trpělivost a péči osobně poděkovali starosta Jiří Dohnal (Piráti) a radní pro školství...

Prosecká zastaveníčka. Do konce června uslyšíte ještě dva koncerty

14. června 2019 v 08:08

Koncerty pod širým nebem, Prosecká zastaveníčka, podporuje radnice deváté městské části již desátým rokem. Koncerty se konají vždy v úterý od 18 hodin.

Barvou, tlakem, žárem, tahem. Výstava v Bílém domě ještě týden

14. června 2019 v 07:55

Do 21. června můžete v Bílém domě, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň, navštívit výstavu, kterou pořádá Praha 8 a Střední odborná škola uměleckořemeslná. Vstup zdarma.

Senioři Prahy 6 mají volný vstup na Petynku

14. června 2019 v 07:48

Praha 6 připravila pro seniory od června volný vstup na koupaliště Petynka.

Jak se dostane jahoda do knedlíku? Přijďte na Slavnost jahodových knedlíků

14. června 2019 v 07:20

V sobotu 15. června na spořilovském farmářském trhu se ve stánku Slow Food budou podávat domácí jahodové knedlíky. Přípravy tradičního sezonního pokrmu se ujmou zkušené kuchařky ze Staré Gardy, Senior klubu Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Další krátké zprávy
Nahoru