dnes
Středa - skorojasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
26°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
22°C
Příběhy našich sousedů: Vzpomínky pamětníků z Prahy 11
Foto: Praha 11

Příběhy našich sousedů: Vzpomínky pamětníků z Prahy 11

V úterý 12. března od 16 hodin se v KC Zahrada uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který za podpory městské části Praha 11 organizovala společnost Post Bellum.

V rámci tohoto projektu děti natočily a vyprávěly osudy devíti pamětníků z Prahy 11, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ K Milíčovu, ZŠ Mendelova, ZŠ Mikulova, ZŠ Květnového vítězství, ZŠ Donovalská a z Gymnázia EDUCAnet Praha.

Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Veroniky Stehlíkové zajímavý mix osobností, od dcery hrdiny Pražského povstání, po kterém je pojmenována jedna z místních ulic, až po filmového historika, který přišel o velkou část rodiny za holocaustu.

Děti zpovídaly často své příbuzné či rodinné známé, například právě filmového historika Pavla Taussiga, jehož otec přežil holocaust a za 2. sv. války se zapojil i do bojů u Tobruku, Milušku Kličkovou, která byla během Pražského povstání přítomná popravě několika svých sousedů, Jana Hracha, televizního redaktora, který za 2. sv. války jako kluk nahrával na desky protinacistické skeče, i další pamětníky, kteří vzpomínali mimo jiné na okupaci v srpnu 1968. 

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 11 koná již potřetí, se zapojilo celkem devět žákovských a studentských týmů z šesti různých základních a středních škol.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Patricie Polanská (novinářka), Michal Kurz (historik) a Veronika Junková (vyučující) posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybrala tři vítězné projekty. 

Zvítězili žáci ZŠ K Milíčovu, kteří zpracovali životní osudy pana Jana Hracha. Na druhém místě skončili zástupci ZŠ Mikulova s příběhem pana Václava Soldáta.  Na 3. místě se po hodnocení poroty umístil další tým ze ZŠ Mikulova, tentokrát s prezentací o paní Heleně Zikmundové.

Slavnostního akce a ocenění vítězů se za Prahu 11 zúčastnila radní MČ Praha 11 pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti), která při této příležitosti uvedla: „Projekty obecně prospěšné společnosti Post Bellum považuji za celospolečensky přínosné. V tomto konkrétním se žáci a studenti naučí pracovat s audiovizuální technikou, vést rozhovor, prezentovat výsledky a organizovat práci v týmu. Především však dochází k mezigeneračnímu setkávání a sdílení příběhů, které zasazují lidský život do konkrétních dějinných rámců.“


Čarodějnice Prahy 13: Martin Maxa, Botox, Tom Tones i soutěže o nejlepší koště nebo nos

Včera v 18:55

Starosta třinácté městské části David Vodrážka zve na letošní Čarodějnice Prahy 13.

Hvězdný večer s Danielou Kolářovou

Včera v 17:19

Setkání s oblíbenou herečkou Danielou Kolářovou zítra od 19 hodin.

V sobotu na Libeňskou pouť

Včera v 17:01

Praha 8 a farnost sv. Vojtěcha zvou na Libeňskou pouť v sobotu 27. dubna od 10 do 21 hodin.

Bubeneč, Hradčany, Holešovice. Zítra bude omezena dodávka pitné vody

Včera v 15:10

Od 8 do 17 hodin bude omezena dodávka pitné vody – snížení tlaku – v oblasti Prahy 6 a 7 – Bubeneč, Hradčany, Holešovice.

Přerušení dodávky vody v ulicích Horňátecká a Maškova

Včera ve 13:55

Zítra bude od 4 hodin až do 25. dubna do 8 hodin přerušena dodávka pitné vody v oblasti Kobylis.

Úplné noční uzavření Letenského tunelu

Včera ve 13:37

Od dnešního dne do 27. dubna bude vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin Letenský tunel z důvodu údržby technologie a mytí tunelu uzavřen.

Na Cestu do Asie zve Praha 9

Včera ve 13:03

Každoroční cestovatelská akce DDM Praha 9 je po roce zpět. Letos se vydáte 8. května do Asie.

V Ústecké ulici nepoteče voda

Včera ve 12:48

Zítra bude od 4 do 23 hodin přerušena dodávka pitné vody v ulici Ústecká č.p.: 1849; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Dolní Chabry, Čimice, Kobylisy: Zítra nepoteče voda

Včera ve 12:44

Od 4 do 9 hodin bude přerušena dodávka pitné vody v oblasti Prahy 8 – Dolní Chabry, Čimice, Kobylisy.

Praha 10 zve na veřejné setkání Bohdalec – Slatiny

Včera ve 12:39

Setkání k aktualizaci a dopracování urbanistické studie Bohdalec – Slatiny Brownfield Strašnice se koná dnes od 18 hodin v zasedacím sále zastupitelstva budovy B Úřadu městské části Praha 10 – 1. patro.

V Chodovské ulici je omezena doprava

Včera ve 12:20

Od dnešního dne do 14. června bude plynárenská společnost provádět stavební úpravy páteřního plynovodu v Chodovské ulici.

Herna: Sám v sobě

Včera v 10:17

Přijďte s dětmi do galerie a objevte společně prostor, kde se budete bavit vy i vaše děti. S Michaelou Trpišovskou na téma výstavy nových akvizic NGP.

Další krátké zprávy
Nahoru