dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - zatazeno
18°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
17°C
Příběhy našich sousedů: Vzpomínky pamětníků z Prahy 11
Foto: Praha 11

Příběhy našich sousedů: Vzpomínky pamětníků z Prahy 11

V úterý 12. března od 16 hodin se v KC Zahrada uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který za podpory městské části Praha 11 organizovala společnost Post Bellum.

V rámci tohoto projektu děti natočily a vyprávěly osudy devíti pamětníků z Prahy 11, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ K Milíčovu, ZŠ Mendelova, ZŠ Mikulova, ZŠ Květnového vítězství, ZŠ Donovalská a z Gymnázia EDUCAnet Praha.

Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Veroniky Stehlíkové zajímavý mix osobností, od dcery hrdiny Pražského povstání, po kterém je pojmenována jedna z místních ulic, až po filmového historika, který přišel o velkou část rodiny za holocaustu.

Děti zpovídaly často své příbuzné či rodinné známé, například právě filmového historika Pavla Taussiga, jehož otec přežil holocaust a za 2. sv. války se zapojil i do bojů u Tobruku, Milušku Kličkovou, která byla během Pražského povstání přítomná popravě několika svých sousedů, Jana Hracha, televizního redaktora, který za 2. sv. války jako kluk nahrával na desky protinacistické skeče, i další pamětníky, kteří vzpomínali mimo jiné na okupaci v srpnu 1968. 

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 11 koná již potřetí, se zapojilo celkem devět žákovských a studentských týmů z šesti různých základních a středních škol.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Patricie Polanská (novinářka), Michal Kurz (historik) a Veronika Junková (vyučující) posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybrala tři vítězné projekty. 

Zvítězili žáci ZŠ K Milíčovu, kteří zpracovali životní osudy pana Jana Hracha. Na druhém místě skončili zástupci ZŠ Mikulova s příběhem pana Václava Soldáta.  Na 3. místě se po hodnocení poroty umístil další tým ze ZŠ Mikulova, tentokrát s prezentací o paní Heleně Zikmundové.

Slavnostního akce a ocenění vítězů se za Prahu 11 zúčastnila radní MČ Praha 11 pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti), která při této příležitosti uvedla: „Projekty obecně prospěšné společnosti Post Bellum považuji za celospolečensky přínosné. V tomto konkrétním se žáci a studenti naučí pracovat s audiovizuální technikou, vést rozhovor, prezentovat výsledky a organizovat práci v týmu. Především však dochází k mezigeneračnímu setkávání a sdílení příběhů, které zasazují lidský život do konkrétních dějinných rámců.“


Výstava k Pražskému povstání v roce 1945 bude k vidění do konce června

Dnes v 07:57

Hlavní město se rozhodlo na základě zájmu veřejnosti a dřívějších opatření kvůli situaci okolo koronaviru prodloužit výstavu k 75. výročí Pražského povstání. Lidé si tak budou moci prohlédnout na Mariánském náměstí panely s popisem událostí vedoucích ke květnovému povstání až do konce...

Sebral střepy, udělal salto vzad a vyzval strážníky na souboj

Dnes v 06:31

Ve vestibulu stanice metra Pražského povstání byla ve čtvrtek v noci hlídka strážníků svědkem incidentu, kdy jeden muž udeřil náhle dlaní do tváře druhého.

Recidivista při ujíždění před policejní hlídkou a málem srazil chodce

Dnes v 06:05

Pražští policisté z místního oddělení Výstaviště si včera všimli vozidla, po kterém bylo vyhlášeno pátrání. V momentě, kdy se na policejním autě rozblikaly majáky, začal řidič policistům ujíždět Veletržní ulicí. Během pronásledování ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu a při nebezpečném...

Sousedé z Prahy 1 se sejdou na Malostranském náměstí

Včera v 10:54

Praha 1 zve na sousedské setkání před sídlem Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan v pondělí 15. června od 17 hodin.

V Motole byla výše mimořádných odměn pro zdravotníky ošetřující pacienty s covid-19 vyčíslena na více než 23 milionů korun

Včera v 09:51

Při vyplácení těchto mimořádných odměn nebylo rozlišováno, zda se jedná o lékaře nebo sestru, kritériem byla pouze délka jednotlivé pracovní směny. Celkem se mimořádné odměny týkaly několika stovek zaměstnanců a uvedená částka se vztahuje na období březen až...

Senioři z Prahy 5 využívají možnosti online kurzů

Včera v 07:32

Online kurzy pro seniory, které probíhají již druhým měsícem v komunitních centrech Prádelna a Louka na Praze 5, jsou jasným důkazem toho, že senioři disponují poměrně značnou digitální gramotností a pro většinu z nich není problém pracovat s digitální technikou a používat počítače i mobilní...

Dopravní hřiště v Praze 4 pro veřejnost

Včera v 07:27

Praha 4 ve spolupráci s Městskou policií hlavního města Prahy otevřela dopravní hřiště v areálu ZŠ Plamínkové (Plamínkové 1593/2, Praha 4) pro veřejnost v červnu 2020.

Dětské dopravní hřiště v Praze 2 je opět otevřeno

Včera v 07:25

Muzeum policie ČR otevřelo své brány i malým sportovcům. Než děti vyrazí na kole do hustého pražského provozu, mohou si tak jízdu vyzkoušet nanečisto.

Hasiči zachránili jeřábníka. Udělalo se mu nevolno v kabině

4. června 2020 v 18:28

Hasiči zasahovali dnes od 16:22 hodin v Novostrašnické ulici v Praze 10. Ve výšce asi 15 metrů se je jeřábníkovi udělalo v kabině jeřábu nevolno.

Další krátké zprávy
Nahoru