Dnes Pondělí - jasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dětská Praha

Příběhy našich sousedů ožijí i letos, v Praze 6 se zapojilo dvanáct škol

Režisér Karel Smyczek, architekt Václav Aulický, hudební publicista Jiří Černý nebo výtvarnice Rajna Miluničová Sopková – nejen tyto osobnosti se letos staly součástí originálního vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů.

V rámci projektu se žákovské týmy z 8. a 9. tříd základních škol setkávají s pamětníky z blízkého okolí a v roli dokumentaristů pak zaznamenávají různou formou jejich osudy. Vznikají tak unikátní rozhlasové a video reportáže, popřípadě animace.

Kromě novinářské práce si děti vyzkoušejí řadu dovedností spojených s audiovizuální technikou, nahlížejí přirozeným způsobem do minulosti, a historie pro ně přestává být pouze pojmem z učebnic. Dozvídají se jak o způsobu života předchozích generací, tak o neblahých zkušenostech spojených s totalitními režimy. V Praze 6 se do aktuálního ročníku zapojilo dvanáct škol.

Díky podpoře radnice a výbornému pedagogickému vedení se tak dětem podařilo v nelehkých podmínkách zpracovat vyprávění pamětníků. Během závěrečné prezentace představí jejich příběhy například formou divadelní scénky, obrazů, plakátů nebo s hudebním doprovodem.

Letošní slavnostní zakončení projektu se uskuteční 9. března v 16:30 hodin v secesním sále Restaurace Na Marjánce v Břevnově. Několikaměsíční úsilí dětí tak ocení jak zpovídané osobnosti, tak rodiče, učitelé, zástupci radnice a v neposlední řadě odborná porota, která bude muset splnit obtížný úkol, vybrat tři vítězné týmy.

V případě nepříznivé epidemické situace by prezentace probíhala online formou na facebookových stránkách organizace Post Bellum.
Autor: Alo

Obrázky pro Marka

10. května 2022 v 10:29

V ZŠ Kladská v Praze 2 mají již několik let jednu tradici. Ve spolupráci s Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka malují zdejší děti obrázky na vybrané téma. Obrázky letošního, 22. ročníku, se totiž nesly ve znamení Radost ze života.

Praha 5 podpoří děti během letních prázdnin

8. května 2022 v 10:02

Praha 5 i letos podpoří děti finančním příspěvkem na tábory, příměstské tábory, sportovní soustředění a kempy. Výše příspěvku je 600 korun na jedno dítě do 18 let a program startuje již v pondělí 9. května.

Butovický zvoneček 2022

7. května 2022 ve 13:15

Praha 13 vyhlásila již dvacátý druhý ročník soutěže v sólovém zpěvu Butovický zvoneček 2022.

Pohádkové krajinky ze sukulentních rostlin

6. května 2022 v 09:16

Od 6. do 29. května si v Botanické zahradě Na Slupi v Praze 2 můžete prohlédnout další ročník výstavy. Součástí bude i prodej sukulentních rostlin, keramických nádob a související literatury.

Turnaje ve stolním tenise na Elizze

5. května 2022 v 19:03

Pro fanoušky stolního tenisu připravila Praha 11 tři turnaje, které budou probíhat v květnu v herně Brandlova.

Prosecká píšťalka v Parku Přátelství

5. května 2022 v 09:46

V sobotu 7. května mezi 14. a 18. hodinou čeká děti spousta zábavy při odpolední akci Prosecká píšťalka.

V Apolinářské zahradě se střílelo ze vzduchovky

5. května 2022 v 08:13

V soutěži ve střelbě ze vzduchovky určené pro žáky z 6. a 7. tříd základních škol Prahy 2 zvítězila ZŠ Kladská a získala tak Putovní pohár Obvodního mysliveckého spolku Praha 2. Škola po třech letech sesadila z prvního místa ZŠ Londýnskou.

Festival Bambule nabídne program pro malé i starší děti

4. května 2022 v 18:32

Pohodový rodinný víkend plný hudby, zpívání, sportu, zábavy a dobrého jídla 14. – 15. května na Výstavišti. Festival Bambule potěší zejména nejmenší návštěvníky, kteří se v parkové části Výstaviště Praha skutečně vyřádí díky bohatému hudebnímu i doprovodnému program s oblíbenými hvězdami nejen...

Šlapanda před Švehlovou sokolovnou

4. května 2022 ve 12:08

Závody na odstrkovadlech, koloběžkách, tříkolkách a jiných vozítkách se konají 1. června v Praze 15.

Plavat hladce, snadno a s radostí. Kniha trenérky Gábiny Minaříkové poradí, jak na to

3. května 2022 v 11:51

Jak zbavit dítě strachu z potopení hlavy? Jakým plaveckým způsobem začít nejdříve? Jak do vody bezpečně skočit? A jak při výuce plavání pomohou zvířátka jako je krab, želva nebo tučňák? O tom všem vypráví nová kniha Jak naučit děti plavat hladce aneb Plavání s Plavlem a Plavlínou zkušené plavkyně...

Hřiště Za Haštalem projde modernizací

2. května 2022 v 07:04

Dětské hřiště Za Haštalem si oblíbily jak děti a jejich rodiče, tak pěstitelé na místní komunitní zahradě. Postupem času se ale dostalo do nevyhovujícího stavu, navíc rozrůstající komunitní zahradu nešlo udržovat v těsné blízkosti prolézaček a míst, kde si hrají děti. Už delší čas byla proto...

Další články
Nahoru