dnes
Středa - polojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Příběhy našich sousedů letos v Praze 5 prezentoval rekordní počet týmů
Jeden z týmů při prezentaci. Foto: P5

Příběhy našich sousedů letos v Praze 5 prezentoval rekordní počet týmů

Slavnostní závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů v Praze 5, které zpracovalo 15 žákovských dokumentaristických týmů z deseti škol sídlících v páté městské části, se uskutečnila dnes odpoledne v kapli Školy pro sluchově postižené v Holečkově ulice.

Projekt umožnil žákům sbírat zajímavé životní příběhy osobností ze svého okolí. Celkem se zapojila šedesátka dětí od 5. do 9. třídy. Týmy byly dvou až pětičlenné. Několikaminutové prezentace hodnotila porota.

Letošního ročníku projektu Příběhy našich sousedů se zúčastnily školy ZŠ Radlická, ZŠ U Santošky, ZŠ Nepomucká, ZŠ Grafická, ZŠ a MŠ Tyršova, ZŠ a MŠ Kořenského, FZŠ a MŠ Barrandov II při PedF UK, ZŠ a MŠ Weberova, ZŠ Waldorfská a ZŠ Podbělohorská.

Několikaminutové prezentace hodnotila tříčlenná porota. Byl v ní i Jindřich Šídlo, novinář, redaktor a politický komentátor, který nyní pracuje pro Seznam Zprávy. „Čtu a poslouchám reportáže dětí pro soutěž Paměti národa. Šly za pamětníky, udělaly rozhovor, napsaly scénář, udělaly reportáž pro rádio, video na YouTube. Není jim ani 15 a je to na ten věk opravdu moc dobrý. Jsem na ty děti pyšnej, jak kdyby byly moje vlastní,“ napsal během prezentací na svůj twitterový účet.

Porota, ve které dále zasedla dále Lucie Soukupová (učitelka z Prahy 6) a Vilém Faltýnek (Post Bellum), vyhlásila jako vítězný tým žáky ZŠ U Santošky pod vedením učitelky Evy Erbenové, které představili životní příběh Josefa Čermáka. Na druhém místě se umístili žáci ZŠ Kořenského pod vedením učitele Borise Hajdúka, kteři představili běh života Daniela Kroupy a na třetím místě se umístili žáci ze ZŠ Podbělohorská pod vedením učitelky Marie Martinovské, kteří prezentovali životní příběh Heleny Kleinové. Zvláštní cena poroty byla přidělena žákům ZŠ Nepomucká, kteří pod vedením učitelky Kristýny Schovánkové zpovídali Stanislava Vinše, což bylo spojeno s řadou překážek a obtíží.

Vítězným týmům předali ocenění a dárky starosta Prahý 5 Daniel Mazur (Piráti), 1. místostarostka a radní pro oblast školství Renáta Zajíčková a radní Lukáš Herold (oba ODS).

„Účast patnácti týmů v letošním ročníku projektu je dosavadní rekord. Ukazuje to na fakt, že ředitelé škol a kantoři v Praze 5 vnímají potřebu žáky seznamovat s novodobou historií. Projekt Příběhů našich sousedů to dělá poutavou formou a navíc děti komplexně rozvíjí. Nejen, že se dozví o důležitém období našich dějin, ale při technickém zpracování příběhů se naučí spoustu dalších věcí. Pracovat s textem, stříhat rozhovory a další dovednosti,“ uvedla Renáta Zajíčková.

„Vedení Prahy 5 se snaží vytvářet prostředí, které motivuje vedení škol, aby moderní historii zahrnovalo do vzdělávání dětí. Proto například pomocí grantů podporujeme rozšiřování knihoven na základních školách, posíláme školám neinvestiční příspěvky na vybavení, přispíváme na vzdělávání pedagogů,“ dodala.

Na závěr dnešní akce zástupci páté městské části zahájili výstavu k projektu Příběhy našich sousedů, která bude v následujících měsících putovat po zúčastněných školách. Celá akce je přístupná široké veřejnosti. Více informací o projektu je zde: www.pribehynasichsousedu.cz.


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru