Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Příběhy hrdinů 20. a 21. století, na které by se nemělo zapomínat

Nejnovější knižní sbírka Příběhy hrdinů 20. a 21. století vycházející z unikátní sbírky Paměti národa tentokrát zachycuje příběhy z celého světa. A vypráví nejen příběhy z minulosti, ale i žhavé osudy hrdinů současnosti.

pribehy-hrdinu-20-a-21-stoleti Kde končí historie a kde začíná současnost? Odpověď na tuto otázku lze nalézt právě na stránkách knihy Příběhy hrdinů 20. a 21. století. Jeden z jejích spoluautorů, ředitel spol. Post Bellum, Mikuláš Kroupa to vyjádřil těmito slovy: „My hledáme lidi, kteří vstoupili do dějin…. Vyprávíme příběhy, které jsou důležité pro poznávání naší minulosti s poselstvím pro budoucí generaci. Dějí se i dnes, obzvlášť když stojíme na prahu velkých společenských změn.“

A právě nová kniha Příběhy hrdinů 20. a 21. století přináší pestrou mozaiku mapující všechno, co obyvatelé této země ve 20. století prožili: války, nacistickou a sovětskou okupaci, holocaust, komunistické lágry, monstrprocesy, vzdor proti totalitě, ale i současné příběhy bezpráví mj. hrdinství Ukrajinců, Bělorusů či Kubánců, které spol. Post Bellum neúnavně mapuje.

A jsou to příběhy, které poutavé i alarmující Mezi protagonisty mj. šlechtic Antonín-Bořek Dohalský, pronásledovaný nacisty i komunisty, přeživší holocaustu, statečný agent-chodec „český Rambo“ Otakar Rambousek, ministryně Madeleine Albraight a prezident Václav Havel, ale i ukrajinský duchovní a Putinův zajatec Vasyl Vyrozub či „Wintonové“ dnešní doby, kteří bez nároku na adorování pomáhají dětským uprchlíkům.

Výběr kapitol:

15. březen 1939 ukončil šťastné mládí Doris Grozdanovičové

Mysleli jsme si, že Birkenau je na nějakém hezkém místě

Zachránili ho Češi na nádraží Bubny, poté bojoval v Pražském povstání

Kam mizeli lidé? V čerstvě osvobozené Praze řádily jednotky Smerš

Nemsti se, prosil před popravou generál Heliodor Píka svého syna

Otcovo zapojení do procesu se Slánským byl hrozný šok

Byli jsme v nemilosti nacistů i komunistů

Sověti si mysleli, že nás zachraňují

Předseda vlády děkoval rozhlasákům: Zachránili jste nám život

Ty vole, na pódiu vystoupil Václav Havel!

SSSR už není a my jsme odvážní! A začne válka…

Seděla jsem doma po kolena ve vodě, smířená, že tu umřu

Stavebnice z písku. Bělorusové za Lukašenkova režimu ztratili naději

Kubánské kontinuální dno

Měsíc nahý v chladné polstrované samotce. Vasyl byl v nejtvrdším ruském zajetí

Věřili jsme, že díky našim důkazům o nelegálnosti referenda něco změníme

Utrpení civilistů nelze tolerovat!

Společnost Post Bellum od roku 2001 natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa zveřejňuje svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Kniha Příběhy hrdinů 20. a 21. století je sestavena z příběhů, které sestavil ředitel společnosti Mikuláš Kroupa a stálí spolupracovníci Markéta Bernatt-Reszcyńská, Jan Blažek, Jan Cigibauer, Kristýna Himmerová, Václav Kovář, Vít Lucuk, Michal Šmíd, František Štambera, Barbora Šťastná, Irena Tatíčková, Petra Verzichová. Speciální kapitoly zachycují unikátní svědectví z Kuby připravila Eva Kubátová.

ROZHOVOR

Nová knižní sbírka Příběhů hrdinů 20. a 21. století vycházející z unikátní sbírky Paměti národa vypráví nejen o hrdinech minulých, ale i současných. A tentokrát zachycuje příběhy z celého světa. Na otázky Magazínu Paměti národa odpovídala editorka Irena Tatíčková.

Co při výběru příběhů způsobilo tento „skok“ za naše hranice? 

Především skutečnost, že Post Bellum zejména během posledních pěti let mapuje příběhy hrdinství mimo hranice České republiky. Myslím, že stejně jako není úplně zřetelná hranice mezi minulostí a současností, neexistuje hranice mezi námi a zbytkem světa. Bohužel se nás v dnešní době velmi intenzivně dotýká i to, co se děje v ostatních zemích. A Post Bellum se zaměřuje právě i na příběhy bezpráví i mimo Evropu. Speciálně má můj obdiv v tom, jak dokáže neúnavně a intenzivně mapovat osudy Kubánců. Protože Kuba podle mě zůstala trošku „mimo hledáček“. 

Už jste naznačila, že se v nové knize dostáváme i do 21. století, například k válce na Ukrajině…

Ano, když vznikly příběhy 20. století pro Český rozhlas, tak to bylo před 25 lety a byly to příběhy historické. Ale kde ta historie vlastně končí? Kdy se začne 21. století stávat součástí historie? My už máme rok 2024… Takže to, co se stalo před 20 lety, jsou jasně historické události. I dnes už jsme součástí moderní historie. Proto jsem si říkala: proč skončit u 20. století a jestli ten název není trochu neaktuální a překvapilo mě, kolik těch současných příběhů bylo ve sbírce Paměti národa nashromážděno.

Jedna z hrdinek, která zažila okupaci Krymu, se narodila v roce 1996, a není jí tedy ještě ani 30 let. Můžeme i takto mladou ženu považovat za „pamětnici“? 

Já myslím, že pamětníkem je každý, kdo něco zažil. My teď shodou okolností začínáme připravovat i příběhy dětí z Paměti národa. To znamená těch, kteří v dětském věku zažili něco zásadního, o co je potřeba se podělit s ostatními.

Naznačujete, že dětským příběhům se bude věnovat nějaká nová kniha? 

Doufám, že ano. Připravujeme ji v nakladatelství Albatros ve spolupráci s Pamětí národa. Ty dětské knihy jsou ikonické, všichni asi známe „Říkali mi Leni“ a podobné tituly. Tato další kniha, kterou připravujeme se spisovatelem Markem Tomanem, je o dětech a je pro děti určena, takže například bude ilustrovaná. Máme už pracovní název „My jsme za to nemohli“. V aktuální knize Příběhy hrdinů 20. a 21. století připomínáme i takovou legendu, jakou je Ota Rambousek, a vše co zažíval už jako náctiletý, kdy byl nedospělým mladíkem.

Myslíte si, že hrdinové z názvu knihy přemýšlejí sami o sobě jako o hrdinech?

Určitě ne. Lidé, kteří se v napjaté době nějak rozhodovali, totiž na své vlastní hrdinství často neměli čas myslet. Já jsem si pro tu knížku vybrala tento citát: „V krizových chvílích se vždy obnažují charaktery. Někteří lidé, o kterých ostatní pochybovali, vyrůstají ve skromné hrdiny a vzápětí se ztrácejí v davu, zatímco jiní mnohomluvní ‚lvi salonů‘ zbaběle ustupují do pozadí, aby se později halasně přimkli k vítězné straně.“ (z knihy Osudové okamžiky Československa Karla Pacnera) Myslím, že tohle právě odpovídá na vaši otázku. Mně se hrozně líbí, že Paměť národa neúnavně a pilně vytváří databáze „nenápadných hrdinů“, jejichž osudy jsou napínavější a srdceryvnější než kdejaké vyfabulované příběhy, které si někdo vymyslí.

Který ze všech těch příběhů vás osobně nejvíc zasáhl?

Určitě Vasil Vyrozub, ukrajinský kněz, který mimochodem při posledním udílení dostal Cenu Paměti národa. To je příběh, který musí zasáhnout snad každého. Pak bych jmenovala třeba i takové nenápadné lidi, jako byl Antonín Bořek-Dohalský. To je člověk z české šlechtické rodiny, což ve 20. století opravdu nebylo nic jednoduchého. Anebo samozřejmě hrdinové jako třeba Adolf Kůrka, který byl odveden do wehrmachtu jako český Němec. Narodit se do německé menšiny v Československu předurčovalo nelehký osud…


Autor: red

Eseje o vědomí nabídnou pět úhlů pohledu

Včera ve 14:25

Soubor Esejů o vědomí s podtitulem Směrem k umělé inteligenci editorů Vladimíra Maříka, Taťány Maříkové a Miroslava Svítka pokřtila na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Kniha, která vyplňuje jistý dluh na českém knižním trhu, se...

Jiří Hulcr: Kůrovci

10. června 2024 v 19:37

Podobný obraz někdy viděl snad každý: malebná horská krajina, kterou kdysi pokrývaly lesy, nyní vypadá, jako kdyby se přes ni přehnala pohroma. Les zmizel a zbyly po něm jen pahýly mrtvých stromů. Šumava i Jeseníky zejí prázdnotou. O viníkovi jsme také slyšeli: jsou to kůrovci, které je třeba...

Čti (a hlavně choď) Jeseníky

10. června 2024 v 19:28

Prázdniny a dovolené jsou už na dosah. A při té příležitosti můžete sáhnout po novém průvodci, knize Čti Jeseníky,  kterou vydává nakladatelství Fragment. S tímto kouzelným koutem naší republiky vás seznámí nápaditě, vtipně a hravě.

Odvaha Markéty Lukáškové

10. června 2024 v 19:13

Spisovatelka Markéta Lukášková ve své nové knize posílá svoji hrdinku Adu v zásadním okamžiku jejího života dvěma odlišnými směry. Jak se bude budoucnost osudem zkoušené židovské dívky odvíjet v případě, že si zachová morální kredit a jak ve chvíli, kdy se rozhodne poddat se a vykročit cestou...

Bizarní Česko Jakuba Pokorného obsahuje více než 100 tipů na ohromující výlety

9. června 2024 v 19:20

Víte, že v Brdech je jediný bývalý sklad jaderných zbraní na světě, který je zároveň přístupný veřejnosti? Dále u nás máme i jezero kyseliny sírové, první dinopark na zahradě rodinného domku nebo rozhlednu „sedící“ na kotli tepelné elektrárny.

Skutečné zločiny v Brně a okolí

8. června 2024 ve 22:21

V samém srdci Moravy se odehrály případy, které otřásly i zkušenými kriminalisty. Skutečné zločiny v Brně a okolí (nastole, 399 Kč) od autorské dvojice Ivana Žáková a Vilém Žák odhalují temné zločiny a hrůzné události z Brněnska.

Blanka Kovaříková: Návštěvy domů slavných - 50 nových příběhů

2. června 2024 v 16:24

Dáváte-li přednost méně vzdáleným cílům v rámci České republiky, nechte se zlákat třeba Návštěvami domů slavných z pera novinářky a spisovatelky Blanky Kovaříkové z nakladatelství Brána. 

Oksana Maslova: Fénixové. Inspirativní příběhy emigrantek z Ukrajiny

30. května 2024 ve 22:07

Kniha ukrajinské spisovatelky, dramatičky a novinářky Oksany Maslove Fénixové vypráví jedenáct inspirativních příběhů emigrantek z Ukrajiny – žen, které přišly o všechno, musely opustit svou zemi, přátele i sny. Přesto v sobě našly vůli začít znovu žít, a dokonce i pomáhat...

David Attenborough: Živá planeta

28. května 2024 v 16:19

Aktualizované vydání dechberoucí knihy Živá planeta, která změnila náš pohled na vše živé kolem nás.

Blanka Malá: Srdce nemá vrásky

26. května 2024 ve 13:08

S hlavní hrdinkou Blankou se setkáváme v září roku 2021. Již pár měsíců si v Kalábrii žije svůj italský sen se vším, co k němu patří. Nechybí křišťálové moře, výhled na Stromboli, báječné jídlo a pohledný Ital – osudový muž, který se nebojí plánovat s Blankou společnou budoucnost. A to i navzdory...

Vladimír Kořen: Řeka zázraků

25. května 2024 v 11:50

S touto knihou otevřete vnitřní svět moderátora oblíbeného televizního pořadu Zázraky přírody Vladimíra Kořena. Dvanáct strhujících povídek vás jako řeka provede padesáti lety života.

Jennifer Ackerman: Co sova ví

24. května 2024 v 08:28

Po mezinárodních bestsellerech Genialita ptáků a Ptačí způsoby prozkoumala Jenifer Ackermanová pozoruhodné chování a biologii jedné z nejtajemnějších skupin ptáků – sov. Čtivou a srozumitelnou formou nás seznamuje s řadou překvapivých poznatků, které vědci objevili teprve nedávno. Dozvíme se, jak...

Milan Kopecký: I v pekle potkáš anděly

23. května 2024 v 08:53

I v pekle potkáš anděly, říká autor stejnojmenné knihy Milan Kopecký. Přináší vzpomínky ženy, která se narodila v roce 1929 v předválečném Československu, přežila Osvětim, Dachau i čtrnáctidenní pochod smrti a svoji minulost si celý život nosila v sobě. Svůj příběh svěřila papíru teprve těsně před...

Albatros zve na Svět knihy 2024

22. května 2024 ve 21:06

Společnost Albatros Media zve na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2024, který proběhne tento rok od 23. do 26. května v prostorách pražského Výstaviště. Již tradičně na návštěvníky čeká bohatý program i knihy se speciální veletržní...

Sloužil jsem v Gaze. David Shorf s humorným nadhledem o životě izraelské armády

21. května 2024 v 10:14

Víte, v čem je izraelská armáda jiná, v čem lepší a v čem úplně stejná jako každá jiná? Sloužil jsem v Gaze (CPress)od Davida Shorfa přináší autentické vyprávění o službě v izraelské armádě – s humorným nadhledem, bez příkras či odsudků. Jde o unikátní vhled do běžného armádního života, proložený...

Další články
Nahoru