Dnes Sobota - oblacno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 13°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Příběhy akrobatické historie letadel z Aero
Akrobatická skupina Baltic Bees Jet Team létá na strojích L-39 Albatros. Zdroj foto: AERO Vodochody AEROSPACE

Příběhy akrobatické historie letadel z Aero

Letouny z dílny českého výrobce Aero zanechávají již desítky nesmazatelnou leteckou stopu i v akrobatickém světě. Společnost nyní prostřednictvím své komunikační manažerky zveřejnila zajímavé příběhy z historie akrobatických letů. 

Výkruty i vlečení větroňů

Verze cvičného letounu Aero C-104 (Bücker Bü 131) se v Aero vyráběla v letech 1946 až 1949. Těchto dvouplošníků osazených československým čtyřválcovým motorem Walter Minor 4-II se vyrobilo přes 260 kusů.

Využívaly se nejen pro výcvik vojenských pilotů a akrobatické létání, ale také pro vleky větroňů. Letoun Aero C-104 s výrobní číslem 237 (dnešní registrační značka je OK-RXE) je dodnes letuschopný. Je provozovaný Leteckým akrobatickým centrem ČR a zároveň je součástí sbírek Leteckého muzea VHÚ.

Sláva doma i v zahraničí

Jednomístný akrobatický letoun Aero L-29A Delfín Akrobat vznikl v Aero v týmu šéfkonstruktéra Jan Vlčka. Letoun poprvé ve vzduchu vyzkoušel zkušební pilot Juraj Šouc 19. listopadu 1967. Úpravy klasického Delfína na akrobatickou variantu umožnily provádět náročnější akrobacii i let na zádech trvající až 40 sekund. Akrobatický speciál z Česka byl oslavován na přehlídkách doma i v zahraničí.

S obrázkem Delfína na trupu

V Leteckém muzeu v Kunovicích je letoun Aero L-29A Delfín Akrobat, jediný svého druhu na světě, vystaven od roku 1974. Za jeho záchranou stojí parta leteckých nadšenců a muzejníků. Akrobatický stroj má na obou stranách trupu namalovaný obrázek delfína jako tzv. nose art (zdobení na letounu). Kresbu na Delfína namaloval (ještě před rokem 1968) známý karikaturista Pavel Kantorek. 

Legendární letka Albatrosů

Akrobatická skupina Biele Albatrosy předváděla letecké kousky na strojích L-39 Albatros, které byly vyrobené v Aero Vodochody, od roku 1991 až do roku 2004. V barvách slovenské trikolóry skupina létala od roku 1992. S obvyklými sedmi letouny začali světově uznávaní akrobaté létat od roku 1995. Biele Albatrosy sklízely úspěchy nejen v Česku a na Slovensku, ale i na zahraničních leteckých dnech v Anglii, Francii, Dánsku, Itálii, Maďarsku nebo Nizozemí. Vedoucím akrobatické skupiny byl vojenský pilot Ivan Chvojka.

Akrobati světové úrovně

Před 20 lety byla založena francouzská akrobatická skupina Breitling Jet Team (barvy Breitling nesla do roku 2020). Jedna z nejznámějších a nejslavnějších civilních akrobatických skupin na světě létá na strojích L-39 Albatros, a to hlavně z důvodu jejich skvělé ovladatelnosti a vynikajících letových vlastností. Akrobatičtí piloti na českých letounech dosahují přetížení až 4,5 G. Ve formaci se k sobě Albatrosy dokáží přiblížit až na minimální vzdálenost 2,5 metru. Mezi další slavné akrobatické skupiny, které využívají české L-39, patří američtí Patriots Jet Team a Black Diamond Jet Team či Baltic Bees Jet Team z Lotyšska.

Česko-francouzské přátelství

Členové francouzské akrobatické skupiny udržují s Aero Vodochody velmi blízké vztahy. V roce 2005 se podívali přímo do výrobního závodu tradičního českého výrobce letadel. V roce 2012 doplňovali na letišti ve Vodochodech palivo na cestě z Francie do Litvy. Zakladatel a šéfpilot akrobatické skupiny Jacques Bothelin se v roce 2020 dokonce proletěl na tehdy novém cvičném letounu Aero L-39NG.

Nová generace akrobacie

Cvičný letoun Aero L-39NG se veřejnosti již také představil ve své akrobatické poloze. Engéčko poprvé ukázalo akrobatickou sestavu v roce 2021 na leteckých dnech v Maďarsku a poté i ve Slovensku a v Česku. V roce 2023 se L-39NG ukáže opět na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR v Ostravě.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

Včera ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

Další články
Nahoru