dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Příběh: Mířila z Afriky do Prahy za manželem. Vše měla v pořádku, přesto málem neodletěla!
Na letišti nastaly problémy. Ilustrační foto: freeimages

Příběh: Mířila z Afriky do Prahy za manželem. Vše měla v pořádku, přesto málem neodletěla!

Bála se, že se nakonec do Prahy nedostane. Ačkoli měla všechny potřebné doklady, na jednom z afrických letišť po ní letecká společnost, s kterou letěla, chtěla zpáteční letenku. Chtěla po ní dokonce i peníze, v přepočtu asi 10 tisíc korun. Mladá žena černé pleti proto požádala o pomoc svého českého manžela a jeho rodinu. Zavolali na českou ambasádu, kde zafungovali skvěle, a ona do „zlaté stověžaté“ přiletěla…

Než přiletěla do Prahy, zažila mladá žena z Afriky horkou chvilku. Manželka českého státního příslušníka měla u jedné zahraniční letecké společnosti zakoupený lístek na let z Afriky do Prahy. Zároveň měla od české ambasády vydané vízum. Zpáteční jízdenku k vydání víza nepotřebovala, protože v Čechách bude žádat o dočasný pobyt z důvodu scelení rodiny.

„Na letišti ji ale pracovník na přepážce nechtěl nechat nastoupit do letadla. S odůvodněním, že nemá zpáteční letenku. Vysvětlovala, že má platné vízum, že je manželka občana Evropské unie, za kterým letí. Pracovník ji přesto nechtěl pustit, potom požadoval podivný poplatek za zařízení, aby mohla letět – v přepočtu asi 10 tisíc korun,“ uvedla pro server Pražský patriot její tchýně. Nechce, aby byla jmenována ona ani její snacha. Nemá zájem o to, aby si jich všimla některá z rasistických skupin působících v České republice.

Zoufalá žena z letiště okamžitě zavolala českým příbuzným. Ti, jakmile se o situaci dozvěděli, kontaktovali místní českou ambasádu. „Naši na ambasádě byli skvělí, okamžitě zavolali na letiště. Teprve potom snachu pustili do letadla a přiletěla do Prahy,“ uvedla tchýně.

Letecké společnosti zodpovídají za cestující

Ředitelka Střediska Migrace při Charitě ČR Světlana Porche pro Pražský patriot uvedla, že chápe, že „člověka to strašně bolí“. Nabídla ale i úhel pohledu, kterým se jednání letecké společnosti snaží vysvětlit.

„Letecké společnosti se kryjí tím, že mají zodpovědnost za člověka, kterého přivezou na území cizího státu. Když někdo nemá zpáteční letenku, zodpovědnost padá na toho, který toho člověka pustí do letadla. Tedy na leteckou společnost, které se může stát, že na území cizího státu přiveze někoho ilegálně. Pokuty jsou dost vysoké,“ uvedla.

Letecká společnost má podle ní právo požádat o předložení nejrůznějších dokladů, nejen letenky. „Třeba i dokladu o zdravotním stavu,“ řekla. Hlavní zodpovědnost podle ní nese pilot. „Pokud odmítne vzít osobu nebo jeho zavazadlo na palubu letadla, mohou ztroskotat veškerá víza a povolení,“ dodala.

Mohlo jít „pouze“ o nedorozumění?

Někdy podle ní může dojít k „pouhému“ nedorozumění. „Může se stát, že člověk, který někam cestuje, nedovede vše srozumitelně vysvětlit. Člověk za přepážkou má zase nařízeno, že pokud se jedná o cestujícího z třetího světa, musí mít zpáteční jízdenku, nemá-li v zemi, kam jede, občanství nebo trvalý pobyt. A tak někdy může opravdu jít o zádrhel v domluvě nebo o necitlivé jednání ze strany pracovníka za přepážkou,“ řekla.

A co mají tedy dělat lidé z třetích zemí, kteří se někde na letišti s něčím takovým setkají a mají všechny doklady v pořádku? „Je třeba vše náležitě vysvětlit. Pokud ani to nepomůže, pak samozřejmě žádat o pomoc českou ambasádu,“ dodala. Česká rodina tedy vše vyřešila příkladně. A mladá žena je již v pohodě v Praze.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru