Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Příběh lunaparku světového formátu ve Vršovicích ožije výstavou fotografií
24 únor
Výstavy
Eden. Foto: Alena Kotzmannová

Příběh lunaparku světového formátu ve Vršovicích ožije výstavou fotografií

24. 2. 2022
Výstavu s názvem Kde je Eden připravila fotografka Alena Kotzmannová pro Galerii Vzlet. Inspirovala se historickými fotografiemi zapomenutého vršovického zábavního parku, stávajícího na místě dnešního stadionu Slavie. Vernisáž proběhne 24. února v 18 hodin ve vršovické kulturní křižovatce Vzlet. Její součástí bude i kreativní dílna pro děti, která přiblíží historický kontext. 

Lunapark Eden se Pražanům otevřel v roce 1922 a dominovala mu horská dráha. Návštěvníkům nabízel napodobeninu domorodé africké vesnice, začarovaný zámek nebo divadelní představení.

„Byl to velkolepý podnik, který přitahoval zvědavce z dalekého okolí, osazenstvo místních kasáren nebo pracovnice z vršovické továrny Waldeska. Hospodářská krize s sebou přinesla vznik nouzové kolonie na Bohdalci a zábavnímu parku Eden vysokou kriminalitu. Postupně upadal, až v roce 1946 zanikl,“ říká kurátorka Galerie Vzlet Denisa Václavová

„Alena Kotzmannová často vtahuje oko diváka tím, že kombinuje nalezené fotografie se snímky z vlastního fotografického archivu a vytváří tak prostor napětí, naznačuje možné vztahy mezi vzpomínkou na minulost, zrcadlem přítomnosti a tušením budoucnosti,“ říká o autorce kurátor David Korecký

Venkovní stěna Vzletu je jen ochutnávka rozsáhlé výstavy, kterou fotografka připravila pro vnitřní prostory nového kulturního centra Prahy.

eden-u-mc-praha-10

„Když jsem objevila historické fotografie zábavního parku Eden, byla jsem úplně fascinována. Pět kilometrů dlouhá horská dráha – delší než světoznámá na Coney Island v New Yorku, neuvěřitelné atrakce včetně domorodé vesničky obyvatelů z Habeše, to vše se odehrávalo na Praze 10 a málokdo o tom dnes ví. Připadá mi důležité poukázat výstavou na historický kontext, ale i otevřít dialog ve vztahu k současnosti. Zajímá mě téma Edenu, jako metafory hledání ztraceného ráje a symbolického významu pro současnou společnost“, doplňuje k výstavě fotografií ve foyer Alena Kotzmannová.

„V doprovodném programu výstavy zveme děti a seniory na speciální dílny, které přiblíží sto let starou historii lunaparku Eden. Seznámí tak vršovické obyvatele s dávnou minulostí, o které mnozí ani netuší,“ závěrem dodává ředitel Vzletu Petr Prokop. 

Galerie Vzlet je nové výstavní místo pro výtvarné umění ve Vršovicích. Přináší umělecké projekty, které reflektují aktuální témata i místní nebo historický kontext. Ambicí její kurátorky Denisy Václavové je představovat veřejnosti zajímavé osobnosti české umělecké scény. Po Krištofovi Kinterovi a Evě Koťátkové se tentokrát ujala projektu významná česká fotografka Alena Kotzmannová. Poprvé tak bude na venkovní stěně Vzletu umístěna fotografie.

Více informací o doprovodném programu najdete na www.vzlet.cz. Celý program Galerie Vzlet je zadarmo. Výstava je otevřena od pondělí do pátku od 11:00 do 18:00.


Autor: Alo

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

Včera ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

Včera v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

20. března 2023 v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Zpěvák David Pet pokřtil nový videoklip, kmotrou mu byla Lucie Vondráčková

19. března 2023 ve 14:54

Zpěvák David Pet včera slavnostně pokřtil ve čtvrtek svůj nový videoklip ke skladbě Vrásky Štěstí. Společnost mu přitom dělala nejen populární zpěvačka Lucie Vondráčková, ale také MMA zápasník David Kozma nebo lednová playmate Marie Langerová.

Popelka se vrací do Národního divadla

19. března 2023 v 07:00

Po devíti letech se do Národního divadla vrací originální verze baletu Popelka Jeana-Christopha Maillota. Francouzský choreograf vytvořil toto dílo v roce 1999 pro soubor Les Ballets de Monte-Carlo, jehož je umělecký ředitel.

Koncert projektu Anastasis

18. března 2023 v 16:30

Koncert projektu Anastasis, velko-jevištního díla nabízí v pondělí 24. dubna v 18:30 ty nejsilnější momenty připravovaného živého divadelního projektu. Představení zavede diváky do úplně jiné reality, do příběhu dvou světů, uslyší autorské písně se silnými texty, doplněné o prvky činohry i taneční...

Praha 6: Pražský Ukulele Band, Tři bílé vrány a Richard Tesařík

17. března 2023 v 11:03

Koncert unikátní formace vynikajících hráčů na ukulele a dalších brnkacích nástrojů a japonského vokálního tria s hostem Richardem Tesaříkem ve středu 5. dubna v 19:30.

Další články
Nahoru