Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Příběh lunaparku světového formátu ve Vršovicích ožije výstavou fotografií
24 únor
Výstavy
Eden. Foto: Alena Kotzmannová

Příběh lunaparku světového formátu ve Vršovicích ožije výstavou fotografií

24. 2. 2022
Výstavu s názvem Kde je Eden připravila fotografka Alena Kotzmannová pro Galerii Vzlet. Inspirovala se historickými fotografiemi zapomenutého vršovického zábavního parku, stávajícího na místě dnešního stadionu Slavie. Vernisáž proběhne 24. února v 18 hodin ve vršovické kulturní křižovatce Vzlet. Její součástí bude i kreativní dílna pro děti, která přiblíží historický kontext. 

Lunapark Eden se Pražanům otevřel v roce 1922 a dominovala mu horská dráha. Návštěvníkům nabízel napodobeninu domorodé africké vesnice, začarovaný zámek nebo divadelní představení.

„Byl to velkolepý podnik, který přitahoval zvědavce z dalekého okolí, osazenstvo místních kasáren nebo pracovnice z vršovické továrny Waldeska. Hospodářská krize s sebou přinesla vznik nouzové kolonie na Bohdalci a zábavnímu parku Eden vysokou kriminalitu. Postupně upadal, až v roce 1946 zanikl,“ říká kurátorka Galerie Vzlet Denisa Václavová

„Alena Kotzmannová často vtahuje oko diváka tím, že kombinuje nalezené fotografie se snímky z vlastního fotografického archivu a vytváří tak prostor napětí, naznačuje možné vztahy mezi vzpomínkou na minulost, zrcadlem přítomnosti a tušením budoucnosti,“ říká o autorce kurátor David Korecký

Venkovní stěna Vzletu je jen ochutnávka rozsáhlé výstavy, kterou fotografka připravila pro vnitřní prostory nového kulturního centra Prahy.

eden-u-mc-praha-10

„Když jsem objevila historické fotografie zábavního parku Eden, byla jsem úplně fascinována. Pět kilometrů dlouhá horská dráha – delší než světoznámá na Coney Island v New Yorku, neuvěřitelné atrakce včetně domorodé vesničky obyvatelů z Habeše, to vše se odehrávalo na Praze 10 a málokdo o tom dnes ví. Připadá mi důležité poukázat výstavou na historický kontext, ale i otevřít dialog ve vztahu k současnosti. Zajímá mě téma Edenu, jako metafory hledání ztraceného ráje a symbolického významu pro současnou společnost“, doplňuje k výstavě fotografií ve foyer Alena Kotzmannová.

„V doprovodném programu výstavy zveme děti a seniory na speciální dílny, které přiblíží sto let starou historii lunaparku Eden. Seznámí tak vršovické obyvatele s dávnou minulostí, o které mnozí ani netuší,“ závěrem dodává ředitel Vzletu Petr Prokop. 

Galerie Vzlet je nové výstavní místo pro výtvarné umění ve Vršovicích. Přináší umělecké projekty, které reflektují aktuální témata i místní nebo historický kontext. Ambicí její kurátorky Denisy Václavové je představovat veřejnosti zajímavé osobnosti české umělecké scény. Po Krištofovi Kinterovi a Evě Koťátkové se tentokrát ujala projektu významná česká fotografka Alena Kotzmannová. Poprvé tak bude na venkovní stěně Vzletu umístěna fotografie.

Více informací o doprovodném programu najdete na www.vzlet.cz. Celý program Galerie Vzlet je zadarmo. Výstava je otevřena od pondělí do pátku od 11:00 do 18:00.


Autor: Alo

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

Dnes ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

Dnes v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

Dnes v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Začínají Vysočanská nokturna v parku Zahrádky

12. května 2022 v 10:12

Od dnešního dne po celý červen, červenec, srpen a září se můžete vždy ve čtvrtek od 18 hodin zaposlouchat do hudby starých i současných mistrů ve vysočanském parku.

Mikrosvět radosti Jany Beranové

10. května 2022 v 11:03

Praha 5 zve do galerie D na výstavu Jany Beranové Mikrosvět radosti. Výstava se koná od 16. května do 13. června.

Válka očima současných ukrajinských umělců

9. května 2022 v 10:00

Výstava Invaze v Kobce 17 na Smíchovské náplavce ukazuje válku očima současných ukrajinských umělců – Danyla Movchana (Lvov), Igora Guseva (Oděsa), Alexandra Naselenka (Oděsa). Všichni jsou nyní na Ukrajině a jejich díla vznikla v posledních týdnech válečného...

Výstava: Život má tisíce tváří

8. května 2022 v 07:23

I v květnu připravila Praha 11 tradiční výstavu v prostorách radnice. Své kresby na téma Život má tisíce tváří vystavuje Eva Frantálová.

NATURE FUTURE - Mladá evropská fotografie

6. května 2022 v 09:46

V rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie Francouzské velvyslanectví v České republice a Francouzský institut v Praze ve spolupráci s jedenácti evropskými kulturními centry, která jsou členy EUNIC Prague a se společností Veolia představují výstavu NATURE FUTURE – mladá evropská...

Další články
Nahoru