Dnes Pátek - zatazeno -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kultura

Příběh královny na pozadí střetu antiky se současností

5. 11. 2022
Městská divadla pražská v koprodukci se Slovenským komorním divadlem v Martině uvedou v Komedii inscenaci Lukáše Brutovského Iokasté. Moderní verzi klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla po Donalda Trumpa. V české premiéře diváci uvidí inscenaci poprvé 5. listopadu.

Královnu, která si po vzoru antických tragédií užila utrpení na několik životů dopředu, hraje významná slovenská herečka Jana Oľhová. Ztvárňuje osud i úděl ženy, jež byla vždy na okraji zájmu mužů a v divadelním světě i zájmu autorů. Ve slavné Sofoklově tragédii dostává největší prostor v momentě, kdy posel popisuje její sebevraždu. Jejím hereckým partnerem a mužským protějškem v inscenaci, která je do jisté míry pokusem o feministickou odplatu na tomto mýtu, je člen souboru MDP Petr Konáš.

„Česko-slovenské mužsko-ženské setkání Jany s Petrem na mne působí velmi osvěžujícím dojmem. Je zajímavé sledovat, jak se jejich herecké temperamenty vzájemně doplňují. Iokasté je pro nás obsazením, ale i textem, malým vybočením z provozní i dramaturgické komfortní zóny,“ říká režisér Lukáš Brutovský.

Inscenace propojuje současný básnický text s výraznou pohybovou a výtvarnou složkou. „Lukáš Brutovský se téměř po třech letech vrací do Komedie a tentokrát i jako autor, záměrně nepoužívám slovo dramatik, jelikož jeho text je jevištní básní plnou metafor a paralel. Vypráví – a to v tematické i lexikální rovině – o antice a dnešku, o množství střetů a troše propojení, je vtipný, ale ve své podstatě melancholický. Jsem ráda, že můžeme v Komedii představit tento další Lukášův talent a také jeho zápal pro genderovou spravedlnost, který je prezentován především poeticky, a proto ho pokládám za velice přitažlivý,“ doplňuje Lenka Dombrovská, programová kurátorka Komedie.

Tentokrát se nejedná jen o další setkání MDP s režisérem Iokasté, ale také s martinským divadlem. „Po úspěšné spolupráci s Lukášem Brutovským na inscenaci Husitská trilogie jsme se dohodli na koprodukci se Slovenským komorním divadlem Martin, jehož je Lukáš uměleckým šéfem. Koprodukce, ať už s tuzemskými nebo se zahraničními partnery, jsou pro Městská divadla pražská přirozeným způsobem jak dosáhnout produkčních i uměleckých výsledků, jakých samostatně (lze docílit) dosáhnou jen obtížně,“ dodává ředitel MDP Daniel Přibyl.

Jana Oĺhová absolvovala herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V letech 1985–1988 byla členkou hereckého souboru Gregora Tajovského ve Zvoleně, od roku 1988 je členkou Slovenského komorního divadla v Martině. Působí jako pedagožka na konzervatoři v Bánské Bystrici. Kromě toho, že je členkou činohry Slovenského národního divadla, zůstala věrná také martinské scéně. Jana Oĺhová pravidelně účinkuje též v Městském divadle Žilina, v Divadle Aréna či v Divadle SkRAT. Je držitelkou několika významných divadelních cen včetně DOSKY za Nejlepší ženský herecký výkon a v roce 2022 převzala od prezidentky Řád Ľudovíta Štúra II. třídy za mimořádné zásluhy o rozvoj Slovenské republiky v oblasti kultury a umění.

Petr Konáš po střední škole pro geodety vystudoval Vyšší odbornou školu hereckou v Praze-Michli. Konkurz na roli Romea v Shakespearově Romeovi a Julii v Západočeském divadle v Chebu mu přinesl angažmá a možnost ztvárnit řadu výrazných rolí. Po pěti letech v Chebu přijal nabídku na dalších šest sezon do angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni. V Městských divadlech pražských je od sezony 2018/2019 a hraje v inscenacích Neviditelný, Kanibalky a Kanibalky 2, Romeo a Julie a dalších.

Vstupenky na Iokasté je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských, nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.


Autor: Cen

Výstava v Centru DOX: Bolest těch druhých

Dnes v 08:24

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

José Cura oslaví s Pražskými symfoniky životní jubileum

Dnes v 07:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty s José Curou k příležitosti jeho 60. narozenin. Světoznámý operní pěvec se představí nejen jako znamenitý tenorista ve scénách z oper Giuseppe Verdiho, ale také jako dirigent a skladatel.

Leden ve Viole: Vína popít lok, Proč si nezatančíte?, Stará dáma vaří jed a Ladění Violy

Dnes v 07:25

I v lednu můžete usednout v hledišti Divadla Viola a v útulném prostředí se sklenkou vína nebo nad šálkem kávy si vychutnat představení.

Pět nejistých situací představí nové hudební kompozice

Dnes v 07:13

Pět nejistých situací je první spolupráce ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy. PQMC oslovil pět současných skladatelů, kteří se nechali inspirovat pěti výtvarnými díly ze sbírek GHMP, v reakci, na něž zkomponovali nové skladby. 

Nekompromisní plynutí času studentů DAMU

7. prosince 2022 v 09:16

Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena...

Play Havel. Online hra vás zavede do budovy zvláštního úřadu, vy rozhodnete co dál

7. prosince 2022 v 06:48

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt Play Havel vycházející z dramat posledního československého a prvního českého prezidenta. Play Havel se odehrává v budově neznámého ale zcela jistě významného úřadu, kterou musí divák a hráč v jedné osobě proputovat, aby...

Akademie operního zpěvu divadla San Carlo v Neapoli vystoupí v Rudolfinu

6. prosince 2022 v 06:11

U příležitosti oslav stého výročí založení Italského kulturního institutu v Praze založeného v roce 1922 se 18. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční zvláštní pocta divadla San Carlo v Neapoli, které je jedním z největších symbolů italské kultury. 

Adventní koncert v Kostele sv. Václava na Zderaze

5. prosince 2022 v 09:51

Praha 2 zve milovníky hudby na pokračování cyklu Adventních koncertů v kostelích. Poslední koncert z cyklu Adventních koncertů proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin v Kostele sv. Václava na Zderaze.

Komorní koncert na Nuselské radnici

5. prosince 2022 v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

4. prosince 2022 v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Další články
Nahoru