Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kultura

Příběh královny na pozadí střetu antiky se současností

5. 11. 2022
Městská divadla pražská v koprodukci se Slovenským komorním divadlem v Martině uvedou v Komedii inscenaci Lukáše Brutovského Iokasté. Moderní verzi klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla po Donalda Trumpa. V české premiéře diváci uvidí inscenaci poprvé 5. listopadu.

Královnu, která si po vzoru antických tragédií užila utrpení na několik životů dopředu, hraje významná slovenská herečka Jana Oľhová. Ztvárňuje osud i úděl ženy, jež byla vždy na okraji zájmu mužů a v divadelním světě i zájmu autorů. Ve slavné Sofoklově tragédii dostává největší prostor v momentě, kdy posel popisuje její sebevraždu. Jejím hereckým partnerem a mužským protějškem v inscenaci, která je do jisté míry pokusem o feministickou odplatu na tomto mýtu, je člen souboru MDP Petr Konáš.

„Česko-slovenské mužsko-ženské setkání Jany s Petrem na mne působí velmi osvěžujícím dojmem. Je zajímavé sledovat, jak se jejich herecké temperamenty vzájemně doplňují. Iokasté je pro nás obsazením, ale i textem, malým vybočením z provozní i dramaturgické komfortní zóny,“ říká režisér Lukáš Brutovský.

Inscenace propojuje současný básnický text s výraznou pohybovou a výtvarnou složkou. „Lukáš Brutovský se téměř po třech letech vrací do Komedie a tentokrát i jako autor, záměrně nepoužívám slovo dramatik, jelikož jeho text je jevištní básní plnou metafor a paralel. Vypráví – a to v tematické i lexikální rovině – o antice a dnešku, o množství střetů a troše propojení, je vtipný, ale ve své podstatě melancholický. Jsem ráda, že můžeme v Komedii představit tento další Lukášův talent a také jeho zápal pro genderovou spravedlnost, který je prezentován především poeticky, a proto ho pokládám za velice přitažlivý,“ doplňuje Lenka Dombrovská, programová kurátorka Komedie.

Tentokrát se nejedná jen o další setkání MDP s režisérem Iokasté, ale také s martinským divadlem. „Po úspěšné spolupráci s Lukášem Brutovským na inscenaci Husitská trilogie jsme se dohodli na koprodukci se Slovenským komorním divadlem Martin, jehož je Lukáš uměleckým šéfem. Koprodukce, ať už s tuzemskými nebo se zahraničními partnery, jsou pro Městská divadla pražská přirozeným způsobem jak dosáhnout produkčních i uměleckých výsledků, jakých samostatně (lze docílit) dosáhnou jen obtížně,“ dodává ředitel MDP Daniel Přibyl.

Jana Oĺhová absolvovala herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V letech 1985–1988 byla členkou hereckého souboru Gregora Tajovského ve Zvoleně, od roku 1988 je členkou Slovenského komorního divadla v Martině. Působí jako pedagožka na konzervatoři v Bánské Bystrici. Kromě toho, že je členkou činohry Slovenského národního divadla, zůstala věrná také martinské scéně. Jana Oĺhová pravidelně účinkuje též v Městském divadle Žilina, v Divadle Aréna či v Divadle SkRAT. Je držitelkou několika významných divadelních cen včetně DOSKY za Nejlepší ženský herecký výkon a v roce 2022 převzala od prezidentky Řád Ľudovíta Štúra II. třídy za mimořádné zásluhy o rozvoj Slovenské republiky v oblasti kultury a umění.

Petr Konáš po střední škole pro geodety vystudoval Vyšší odbornou školu hereckou v Praze-Michli. Konkurz na roli Romea v Shakespearově Romeovi a Julii v Západočeském divadle v Chebu mu přinesl angažmá a možnost ztvárnit řadu výrazných rolí. Po pěti letech v Chebu přijal nabídku na dalších šest sezon do angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni. V Městských divadlech pražských je od sezony 2018/2019 a hraje v inscenacích Neviditelný, Kanibalky a Kanibalky 2, Romeo a Julie a dalších.

Vstupenky na Iokasté je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských, nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.


Autor: Cen

Anna Vaverková vystoupí v Jazz Docku

Dnes v 07:00

Zpěvačka, songwriterka a producentka Anna Vaverková, která byla letos nominovaná ve všech třech českých prestižních hudebních cenách Vinyla, Apollo i Anděl, zahraje v Praze poprvé od vydání ceněného alba Pozdravy z polepšovny. V pražském Jazz Docku se v úterý 6. června představí s kytaristou...

Šárka Dvorská: Ne ruka, to duše maluje aneb cesta životem

Včera v 07:41

V Kulturním centru Zahrada v Malenické ulici v Praze 11 najdete od 5. června výstavu Šárky Dvorské. Autorka se od útlého dětství ráda vyjadřovala kresbou a malbou. Potřebné „pomůcky“ však neuchopovala rukou, ale ústy.

Electric Universe: Spojení klasické a elektronické hudby v O2 universu

4. června 2023 v 15:24

Budební a audiovizuální show Electric Universe 24. listopadu od 21 hodin v pražském O2 universu propojí dva zdánlivě nesourodé hudební světy. Úspěšný hudební skladatel a producent Karel Havlíček večer zahájí klasickými skladbami ze své tvorby v moderním pojetí a poté naváže elektronickým live...

Superhrdinové ovládnou Rudolfinum

4. června 2023 ve 14:46

Supermana, Batmana, Úžasňákovi, Avengers nebo Hellboye spojí na jednom pódiu Filmová filharmonie. Díky velkému symfonickému orchestru a pěveckému sboru přenese posluchače do světa superhrdinů.

Výstava v Praze 6: Má vlast cestami proměn

4. června 2023 ve 14:09

Výstava Má vlast cestami proměn představí na sto proměn ze všech krajů České republiky a Slovenska. Některé projekty jsou větší, jiné docela drobné, ale za všemi stojí chuť a snaha zlepšovat či dokonce zachraňovat chátrající a vdechnout nový život opuštěným místům. Zahájení výstavy proběhne...

Válovky ve Valdštejnském paláci

3. června 2023 v 07:03

Komorní výstava o životě malířek Jitky a Květy Válových byla zahájena ve Valdštejnském paláci.

Výstava Evropský gulag připomíná historii východoevropských táborů otrockých prací

3. června 2023 v 06:55

V prostorách Galerie Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se v úterý 6. června otevře výstava s názvem Evropský gulag. Expozice, kterou připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, se věnuje polozapomenuté historii desítek pracovních...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů v zahradě Velkopřevorského paláce

2. června 2023 v 17:36

Koncert v rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“, který uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za podpory radnice Prahy 1 v zahradě Velkopřevorského paláce v Lázeňské ulici v Praze 1 – Malé Straně koncert duchovní...

Festival ZUŠ Open zaplní Valdštejnskou zahradu hudbou, divadlem i tancem

1. června 2023 v 07:21

V sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České...

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

31. května 2023 v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

31. května 2023 v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

31. května 2023 v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Praha 13: Hudba pod Radnicí

30. května 2023 v 11:11

Skupina Big Rock bude hrát nejlepší rockové songy skupin Kabát, Katapult, Turbo, Pink Floyd, Judas Priest v restauraci Pod Radnicí v Praze 13.

Další články
Nahoru