Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Při zpoplatnění vjezdu do centra by Praha 6 požadovala omezení i na svém území
Jedním z navrhovaných opatření je například přenastavení programu řízení vjezdu do tunelů městského okruhu. Foto: Jan Puci

Při zpoplatnění vjezdu do centra by Praha 6 požadovala omezení i na svém území

Radnice Prahy 6 požaduje v případě zpoplatnění vjezdu do části centra změnit program řízení vjezdu do tunelů městského okruhu nebo omezit vjezd do šesté městské části ze Středočeského kraje například světelnými závorami. Rovněž navrhuje zvážit zpoplatnění průjezdu některými dopravou velmi zatíženými částmi Prahy 6. Informoval o tom radní šesté městské části Praha pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS). Vedení magistrátu zamýšlí s výjimkou rezidentů zpoplatnit vjezd do části Malé Strany a na Smetanovo nábřeží.

Rada městské části Praha 6 se v souvislosti s návrhem na zpoplatnění vjezdu do centra hlavního města shodla, že tomu musí předcházet řada opatření, která ochrání Prahu 6.

Mezi hlavní cíle magistrátem navrhované regulace patří snížení dopravní zátěže, tranzitní dopravy, zlepšení bezpečnosti chodců a umožnění rozvoje a plynulosti MHD.

Navrhované řešení vyhlášky o místním poplatku za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí hlavního města je podle členů Rady městské části Praha 6 zodpovědně proveditelné pouze v případě, pokud dojde k vyřešení všech dopravní dopadů na území hlavního města. Zavedení poplatku by mohlo bez přijetí doprovodných opatření naopak zhoršit dopravní situaci nejen na území Prahy 6.

„Zklidňování dopravy na území Prahy 6 je naší dlouhodobou prioritou, ovšem samotnému zpoplatnění vjezdu do centra hlavního města musí bezpodmínečně předcházet kroky, které by zamezily negativním vlivům, které by to na naši městskou část mohlo mít. Naší snahou je dlouhodobě podporovat pěší a městskou hromadnou dopravu,“ řekl Hrubeš.

Proto je podle něj nejprve nutno zajistit taková opatření, která by předcházela možnému zvýšení dopravní zátěže na území Prahy 6. Jedním z takových opatření je například přenastavení programu řízení vjezdu do tunelů městského okruhu tak, aby nevznikaly kolony před vjezdy do tunelů, konkrétně na křižovatkách Prašný most a Malovanka.

Dále je podle něj nutné omezit kapacity pro individuální automobilovou dopravu na vjezdech do území Prahy 6 ze Středočeského kraje například statickými, či ještě lépe dynamickými světelnými závorami. Jedná se především o ulice Podbabská, Evropská, Karlovarská a Horoměřická.

Anketa

Měl by podle vás být zpoplatněn vjezd pro nerezidenty do historického centra Prahy?

49.1%
(49.1%)
50.9%
(50.9%)
„V souvislosti s navrhovaným omezováním tranzitní dopravy v centru Prahy pomocí poplatku za vjezd je k zvážení zavedení podobného opatření i v rezidenčních částech Prahy 6, kde nás trápí tranzitní doprava mimo šestkových vozidel. Jde například o oblast Ořechovky, či Malého Břevnova,“ dodal radní.

Omezení vjezdu do centra připravuje magistrát a nyní k němu podle radního městská Technická správa komunikací (TSK) připravuje rozšířený dopravní model. Systém má být plně automatický a právně má být založen na takzvaném místním poplatku.

Nepůjde tedy o mýto v pravém slova smyslu, neboť to nyní legislativa neumožňuje. Hlavním důvodem pro opatření je zlepšení průjezdnosti tramvají, které nyní v předmětných lokalitách nabírají kvůli automobilovému provozu zpoždění.


Autor: Jan Puci

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru