Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Při změně času se v Praze dálkově synchronizují stovky pouličních hodin
Veřejné hodiny v Praze. Foto: se svolením THMP

Při změně času se v Praze dálkově synchronizují stovky pouličních hodin

V noci ze soboty na neděli 29. října skončí letní čas. V metropoli se v 03:00 automaticky posunou ručičky o hodinu zpět na 02:00 na všech časových zařízeních v majetku hlavního města. Jejich provoz, servis i obnovu zajišťuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Informovalo o tom vedení firmy. Posledním přírůstkem je pětice nových pouličních hodin, která byla v průběhu října instalována v centru metropole na Praze 1.

„Pro lepší orientaci a pohodlí slouží Pražanům i návštěvníkům města celkem 462 veřejných hodin umístěných zpravidla na stožárech veřejného osvětlení nebo na samostatných sloupcích v ulicích. Všechny jsou řízeny dálkově z THMP prostřednictvím speciálního softwaru, který kromě vzdálené synchronizace času umožňuje například také kontrolu stavu ciferníků, funkčnost hodin nebo jejich osvětlení,“ uvedl radní Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09). 

V uplynulých dnech soubor rozšířila pětice nových zařízení, která byla na popud městské části vrácena do ulic Prahy 1, kde až do loňského města stávaly hodiny původně instalované soukromou společností. Po ukončení její spolupráce s hlavním městem v roce 2022 je společnost odstranila a místním obyvatelům od té doby na těchto místech scházely.

Nové veřejné hodiny byly instalovány a zprovozněny na původních odsvědčených místech. Jedná se o křížení ulic Havelská a Melantrichova, V Kolkovně a Široká, Dlouhá x Rámová a dále Újezd a Vítězná. 

Zvláštní péči podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného vyžaduje správa pražských věžních hodin v celkovém počtu 57 kusů. V letošním roce se například prováděla kontrola a čištění hodinového stroje u radničních hodin na Libeňském zámku nebo výměna hodinového stroje na věži kostela sv. Mikuláše na Malé Straně. 

THMP má podle Novotného dále ve správě například hodiny na vodárenské věži na Novotného lávce a v Korunovační ulici, na Petrské věži, ve Františkánské zahradě, na budově předsednictva vlády na Klárově nebo na kostelech sv. Prokopa na Žižkově, sv. Ludmily na Vinohradech a sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně.


Autor: Karel Netolický

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru