dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Pražská politika

Při vydávání majetků církvím se porušují zákony, tvrdí komunisté a Úsvit. Chtějí mimořádnou schůzi sněmovny!

Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny navrhují svolat poslanecké kluby KSČM a Úsvitu, které dohromady disponují 43 poslanci. Od vlády požadují informaci o postupu ve vydávání majetku státu církvím a náboženským společnostem. Podle jejich informací totiž dochází k porušování zákona.

„Byli jsme konfrontováni s poznatky, že Státní památkový úřad, případně jiné úřady, které jsou zřízeny jako ústřední orgány státní správy ministerstvem kultury nebo zemědělství, porušují zákon 428/2012 Sb. tím, že netrvají na tom, aby všechny potřebné doklady byly pro případné vydání majetku předkládány zejména Státnímu památkovému úřadu,“ uvedl předseda KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

Připomněl, že byl vydán metodický pokyn, který ale vláda ani přes poslaneckou interpelaci zatím nechce postoupit poslancům. „V tomto ohledu hrozí, že budou vydány majetky, na které před 25. únorem 1948 církve ani náboženské společnosti nárok neměly, nebylo zapsáno jejich vlastnické právo. V tom případě by orgány státní správy postupovaly v rozporu se zákonem,“ řekl. Jedině zákon totiž podle jeho slov může stanovit postup při nakládání se státním majetkem. Podzákonné normy stanovené ministerstvy nestačí.

Podle předsedy Úsvitu Tomia Okamury při vydávání majetku dochází k „podivným pokynům“. „Jedná se o mnohamiliardové majetky, které by byly nezákonně vráceny,“ řekl. Poslanec Karel Fiedler (Úsvit) dodal, že podle informací ze Státního pozemkového úřadu bylo k 5. červnu 2014 uzavřeno 339 dohod o vydání zemědělských nemovitostí, což představuje 5,9 % z celkového počtu podaných výzev a 3,4 % z celkového počtu dotčených nemovitostí.

Mimořádná schůze sněmovny se bude konat příští čtvrtek. Pokud nebude schválen její program, což je pravděpodobné, budou se na plénu moci k tématu vyjádřit pouze někteří funkcionáři sněmovny.


Další články
Nahoru