dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Při volání na tísňovou linku vám může pomoci každá lampa v ulici. Díky štítku s číslem
Ve spodní části stožáru každé lampy v Praze je dobře viditelný štítek s unikátním číselným kódem. Foto: archiv

Při volání na tísňovou linku vám může pomoci každá lampa v ulici. Díky štítku s číslem

Málokdo ví, že když v hlavním městě zabloudí, nebo se připlete ke krvavé rvačce, požáru či čemukoli jinému, může se zorientovat podle štítku s číslem tamní lampy. Především ale může takovou informaci nahlásit složkám Integrovaného záchranného systému – tedy záchranářům, hasičům nebo policistům. Ti pak v mžiku vědí, kam vyrazit, což může zachránit život.

„Městská policie hlavního města Prahy, pokud přijme takovéto oznámení, vyjede na toto přesně určené místo. A není to jen městská policie, ale i další složky Integrovaného záchranného systému, které každodenně pomáhají lidem ve složitých situacích,“ uvedl pro server Pražský patriot Rudolf Rubeš z tiskového oddělení pražské městské policie.

Městská policie ale nevede evidenci lidí, kteří volali s žádostí o pomoc právě na základě toho, že nahlásili číslo lampy. „Neevidujeme, zda nám dotyčný volal s žádostí o pomoc a určil místo podle čísla lampy veřejného osvětlení, nebo názvu ulice a čísla domu,“ dodal.

Pokud chce člověk kontaktovat pražskou městskou policii, stačí zavolat na linku 156, pokud Policii České republiky, která taktéž spadá pod Integrovaný záchranný systém, pak známou linku 158. I tam lze nahlásit číslo lampy.

Hlásit lze i čísla mostů či vodních ploch

„Často se na nás lidé s číslem lampy neobracejí. Je dobré, aby věděli, že tady taková možnost je – že se mohou hlásit podle čísel lamp, podle budov úřadů, podle čísel dálnic a rychlostních komunikací, různá čísla jsou i na mostech, na vodních tocích a plochách,“ řekla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Pavlína Adamcová.

cisla-lampa-nahled

Po nehodě může dezorientovaný řidič, který neví v jaké ulici je, nahlásit na tísňové lince číslo nejbližší lampy. Zdroj: Eltodo

„V povědomí je, že taková služba existuje, ale nikdo se tím extra nezabývá. Když je člověk v kritické situaci, většinou skoro panikaří, málokdo zachová chladnou hlavu. Ale na druhé straně máme operátorku na tísňové lince 112, ta dotyčnému o této možnosti řekne. Navede ho, co má zjistit, kam se podívat,“ dodala.

Hasiči v úterý pořádají den otevřených dveří

V úterý 11. února je páté výročí zmíněné tísňové linky 112, tento den byl dokonce oficiálně prohlášen Evropským dnem linky 112. „Proto, aby se zvýšila povědomost občanů EU o jednotném evropském čísle tísňového volání 112. Stalo se tak 11. února 2009 po podepsání společné deklarace Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU,“ uvedla Adamcová.

Právě na úterý 11. února pražští hasiči chystají den otevřených dveří. „Při této příležitosti se společně podíváme v 10, v 16 a v 17 hodin do prostor telefonního centra tísňového volání 112 na Sokolské 62 v Praze 2. Jedná se o uzavřené pracoviště, exkurze se budou konat pouze v tomto termínu a určených hodinách,“ doplnila Adamcová. Zájemci se tam dozvědí právě i o štítcích na pražských lampách.

Čísla lamp fungují i v dalších městech

lampa-cislo-2-nahled Projekt štítků s čísly lamp provozuje akciová společnost Eltodo. „Jedná se o vedlejší, i když velmi užitečné využití našeho systému evidence zařízení, které máme ve správě (tedy veřejného osvětlení). Každému stožáru přiřadíme jedinečné číslo, uděláme pasport, umíme to zanést do grafického systému, ve kterém lze dané číslo stožáru jednoduše nalézt,“ uvedl pro Pražský patriot ředitel vnějších vztahů a propagace Eltoda Miroslav Sklenář.

„Ve městech, kde zařízení veřejného osvětlení servisujeme, je dáváme k dispozici složkám záchranného systému,“ řekl. Vedle Prahy funguje projekt také v Liberci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Lounech, Hodoníně, Českém Těšíně a dalších obcí kolem těchto větších měst. Prvotní myšlenkou bylo upřesnění lokalit, kde je velmi nesnadná orientace – tedy v dlouhých ulicích či na rychlostních komunikacích.

Podle čísla lze nahlásit i poruchu lampy

Číslo je možné na Eltodo nahlásit i v případě, že se lampa porouchá. „To je dobrá informace. Vůbec jsem to nevěděla. Když jsem hlásila, že lampa v naší ulici nesvítí, vysvětlovala jsem, která to je, kde přesně stojí. Když vím, že stačí říci číslo, o to lépe,“ uvedla pro Pražský patriot Ivana Šmídová z Prahy 10, která za společenství vlastníků bytových jednotek nedávno hlásila, že konkrétní lampa nesvítí.

Pražští záchranáři mají podobnou zkušenost jako hasiči – lidé zavolají na linku 155 a dispečerka jim poradí, že se mohou podívat na číslo lampy. Záchranáři pak okamžitě vědí, kam jet. „Ale že by to lidé obecně věděli, to ne,“ uvedla Klára Fikejzová z tiskového oddělení Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.

Systém využívají výhradně složky Integrovaného záchranného systému, nikoli například městské části. „Tento systém nevyužíváme, respektive se na nás občané v této souvislosti ani neobracejí. Důležité to může být právě při práci členů záchranného systému, v ostatních případech se lokalizace volí jinak,“ uvedla pro Pražský patriot tisková mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru