Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Při souběhů dvou diagnóz může být riziko infarktu až šestinásobné
Narůstá vliv stále častější nadváhy, obezity a špatných stravovacích návyků. Ilustrační foto: Aspen

Při souběhů dvou diagnóz může být riziko infarktu až šestinásobné

V posledních padesáti letech se sice ve vyspělých zemích, Česko nevyjímaje, podařilo snížit úmrtnost na nemoci srdce a cév o 40 až 80 procent, nicméně nedávná studie australských vědců z univerzity v Melbourne poukazuje na výrazné zpomalení tohoto trendu, v některých zemích dokonce v posledních letech došlo k nárůstu onemocnění. Hlavním důvodem je vliv stále častější nadváhy, obezity a špatných stravovacích návyků, které má za následek nesprávný životní styl v některých bohatých zemích.  

Nemoci srdce a cév jsou celosvětově hlavní příčinou předčasných úmrtí. K základním rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. Například riziko infarktu u osob s vysokým krevním tlakem bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace.

U pacientů s vysokou hladinou cholesterolu stoupá dokonce až na trojnásobek. Při souběhu obou diagnóz je riziko až šestinásobné. O vlivu životního stylu na tato onemocnění již bylo řečeno mnohé.

Jedním z čerstvých důkazů tohoto vlivu je studie australských vědců z univerzity v Melbourne. Vědecká studie byla provedena v 23 ekonomicky vyspělých zemích a analyzovala statistiky WHO o příčinách úmrtí v těchto zemích od roku 2000 ve skupině obyvatel mezi 35 a 74 roky.

Studie přinesla znepokojivé výsledky. V posledních padesáti letech se ve vyspělých zemích díky lékařské osvětě, novým trendům v léčbě a postupné redukci rizikových faktorů jako například kouření sice podařilo snížit úmrtnost na nemoci srdce a cév až o 80 procent.

Zatímco dlouhodobě sice docházelo k poklesu úmrtí způsobených nemocemi srdce a cév, studie australských vědců ale poukázala na výrazné zpomalení tohoto trendu nebo dokonce nárůst onemocnění v posledních letech.

Mezi roky 2000 ař 2010 činil průměrný roční pokles úmrtnosti na choroby srdce a cév téměř čtyři procenta, v některých zemích dokonce kolem pěti procent. Bohužel v posledních letech je průměrný roční pokles úmrtnosti méně než dvě procenta a v zemích jako USA nebo Kanada dokonce došlo opětovnému k mírnému nárůstu.

Vědci přišli se závěrem, že výrazným důvodem pro tento trend je životní styl obyvatel takzvaných bohatých zemí. Přestože mírně klesá negativní vliv kouření, bohužel narůstá vliv stále častější nadváhy, obezity a špatných stravovacích návyků.

 Právě obezita, a s ní spojené choroby jako vysoká hladina cholesterolu, cukrovka a vysoký krevní tlak, jsou příčinou úmrtí, a to i u mladších věkových kategorií.

„Vedle moderní efektivní léčby je nejvýznamnějším faktorem snížení úmrtnosti na nemoci srdce a cév, změna životního stylu. Dostatek pohybu, snižování nadváhy a zdravá strava jsou správnými kroky, jak předcházet nemocem srdce a cév nebo jejich rozvoj zpomalit,“ říká profesor Michal Vrablík z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Pokud již trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi nebo vysokým krevním tlakem, je nejvyšší čas začít s léčbou a změnou životního stylu. O možnostech, jak správně přistupovat k léčbě onemocnění srdce a cév, je užitečné poradit se s ošetřujícím lékařem a řídit se jeho doporučením.


Autor: Karel Netolický

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Další články
Nahoru