Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Při souběhů dvou diagnóz může být riziko infarktu až šestinásobné
Narůstá vliv stále častější nadváhy, obezity a špatných stravovacích návyků. Ilustrační foto: Aspen

Při souběhů dvou diagnóz může být riziko infarktu až šestinásobné

V posledních padesáti letech se sice ve vyspělých zemích, Česko nevyjímaje, podařilo snížit úmrtnost na nemoci srdce a cév o 40 až 80 procent, nicméně nedávná studie australských vědců z univerzity v Melbourne poukazuje na výrazné zpomalení tohoto trendu, v některých zemích dokonce v posledních letech došlo k nárůstu onemocnění. Hlavním důvodem je vliv stále častější nadváhy, obezity a špatných stravovacích návyků, které má za následek nesprávný životní styl v některých bohatých zemích.  

Nemoci srdce a cév jsou celosvětově hlavní příčinou předčasných úmrtí. K základním rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. Například riziko infarktu u osob s vysokým krevním tlakem bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace.

U pacientů s vysokou hladinou cholesterolu stoupá dokonce až na trojnásobek. Při souběhu obou diagnóz je riziko až šestinásobné. O vlivu životního stylu na tato onemocnění již bylo řečeno mnohé.

Jedním z čerstvých důkazů tohoto vlivu je studie australských vědců z univerzity v Melbourne. Vědecká studie byla provedena v 23 ekonomicky vyspělých zemích a analyzovala statistiky WHO o příčinách úmrtí v těchto zemích od roku 2000 ve skupině obyvatel mezi 35 a 74 roky.

Studie přinesla znepokojivé výsledky. V posledních padesáti letech se ve vyspělých zemích díky lékařské osvětě, novým trendům v léčbě a postupné redukci rizikových faktorů jako například kouření sice podařilo snížit úmrtnost na nemoci srdce a cév až o 80 procent.

Zatímco dlouhodobě sice docházelo k poklesu úmrtí způsobených nemocemi srdce a cév, studie australských vědců ale poukázala na výrazné zpomalení tohoto trendu nebo dokonce nárůst onemocnění v posledních letech.

Mezi roky 2000 ař 2010 činil průměrný roční pokles úmrtnosti na choroby srdce a cév téměř čtyři procenta, v některých zemích dokonce kolem pěti procent. Bohužel v posledních letech je průměrný roční pokles úmrtnosti méně než dvě procenta a v zemích jako USA nebo Kanada dokonce došlo opětovnému k mírnému nárůstu.

Vědci přišli se závěrem, že výrazným důvodem pro tento trend je životní styl obyvatel takzvaných bohatých zemí. Přestože mírně klesá negativní vliv kouření, bohužel narůstá vliv stále častější nadváhy, obezity a špatných stravovacích návyků.

 Právě obezita, a s ní spojené choroby jako vysoká hladina cholesterolu, cukrovka a vysoký krevní tlak, jsou příčinou úmrtí, a to i u mladších věkových kategorií.

„Vedle moderní efektivní léčby je nejvýznamnějším faktorem snížení úmrtnosti na nemoci srdce a cév, změna životního stylu. Dostatek pohybu, snižování nadváhy a zdravá strava jsou správnými kroky, jak předcházet nemocem srdce a cév nebo jejich rozvoj zpomalit,“ říká profesor Michal Vrablík z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Pokud již trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi nebo vysokým krevním tlakem, je nejvyšší čas začít s léčbou a změnou životního stylu. O možnostech, jak správně přistupovat k léčbě onemocnění srdce a cév, je užitečné poradit se s ošetřujícím lékařem a řídit se jeho doporučením.


Autor: Karel Netolický

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

Včera v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Severní stezka – Českem od západu k východu. Nová kniha cestovatele Jana Hocka

22. března 2021 v 15:19

První ucelená trasa pro pěší i pro cyklisty postupuje napříč celou zemí.

Lidé se oblečou do fialové, podpoří pacienty s epilepsií

22. března 2021 v 11:28

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že...

Další články
Nahoru