Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Při sjednávání půjčky není opatrnosti nikdy dost
ByznysPrávoKomerční sdělení
Ilustrační foto: Shutterstock

Při sjednávání půjčky není opatrnosti nikdy dost

Mnoho Čechů má zkušenosti s půjčkami. Přestože se lidé v dnešní době rozhodují mnohem pečlivěji, zda je pro ně půjčka dobrým krokem, ne všichni k ní přistupují zodpovědně. Co všechno předem zvážit a jak si v případě nebankovní půjčky prověřit jejího poskytovatele?

Kdy je půjčka výhodným a prospěšným krokem?

Pokud se pro půjčku rozhodnete, mělo by to být kvůli věci, která vám bude k užitku. Obecně se říká, že byste si měli půjčovat jen na věci, které mají mnohem delší životnost než samotná půjčka.

Zároveň je důležité, aby vám nedělalo problémy její měsíční splácení. Nejen online, ale jakákoliv půjčka je závazek, který budete muset každý měsíc uhradit.

Kdy se pro půjčku rozhodnout?

●       Nákup úspornějších spotřebičů, které ušetří vaše náklady.

●       Pořízení nového elektrospotřebiče, když původní nečekaně odešel.

●       Vlastní bydlení, které si žádá rekonstrukci a následně vybavení domácnosti.

●       Naskytla se vám neopakovatelná šance pro koupi věci, která je aktuálně hluboko pod tržní cenou, ale vy víte, že ji v případě potřeby prodáte s výrazným ziskem.

●       Chcete si zaplatit vzdělávací kurz, díky kterému získáte například lépe placenou práci.

Rozhodně se budete cítit jistější, pokud budete mít dostatečný finanční polštář a takové příjmy, aby vám i po zaplacení splátky zbylo dostatek financí pro běžný chod domácnosti. Pro jistotu máte možnost si půjčku ošetřit pojištěním schopnosti splácet.

Půjčku vám nabídne instituce, ale také rodina

Pokud potřebujete půjčit, můžete si o půjčku zažádat u:

●       Banky – bankovní půjčky poskytují pouze orgány, které mají bankovní licenci od České národní banky. Pro banku se lidé nejčastěji rozhodují kvůli důvěryhodnosti. Je ale dobré vědět, že ne každý žadatel u banky uspěje. Tyto instituce pečlivě prověřují zájemce o půjčku, a pokud máte v platební historii něco, co se bance nelíbí, půjčku zamítne.

●       Nebankovní společnosti – mají flexibilnější přístup ke klientům a vyřízení půjčky je u nich rychlé. I nebankovní společnosti ovšem ověřují finanční možnosti žadatele, a pokud by jej splácení mohlo přivést do nepříjemností, peníze mu nepůjčí.

●       Rodina a přátelé – půjčit si můžete také od rodiny či přátel. Otázka úroku je na domluvě. O půjčce je vhodné udělat záznam třeba v podobě jednoduché smlouvy, která bude obsahovat informace o půjčené částce, případných úrocích, měsíční splátce a datu celkového splacení. 

Prověřte si poskytovatele půjčky

Na trhu existuje řada poskytovatelů úvěru. Abyste získali tu nejvýhodnější půjčku, udělejte si průzkum trhu. Jakmile ji najdete, nezapomeňte si jejího poskytovatele dobře prověřit. Tento krok se doporučuje především u nebankovních poskytovatelů. Jak poznáte ty spolehlivé?

●       Mají licenci od ČNB na poskytování spotřebitelských úvěrů.

●       Mají dlouhou historii a jejich jména jsou dobře známá.

●       Mají jasně napsanou smlouvu, ze které víte, kolik peněz ve finále zaplatíte.

●       Najdete je na seznamu Indexu odpovědného úvěrování, který zpracovává nezisková organizace Člověk v tísni.

 


Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Divadlo Gong nabízí své prostory k pronájmu

29. dubna 2024 v 09:13

Vysočanské Divadlo Gong – kulturní a vzdělávací společenské centrum Prahy 9 – je příspěvkovou organizaci deváté městské části. Nabízí návštěvníkům nejen představení divadelních souborů z Prahy a okolí, ale i hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových...

Tesco spustilo kampaň Žijeme hokejem

27. dubna 2024 v 06:58

Tesco, oficiální sponzor Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024, spouští očekávanou kampaň spojující svět hokeje se světem maloobchodu. Pod sloganem „Žijeme hokejem“ nabízí zákazníkům šanci stát se součástí velkého hokejového dobrodružství.  

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT si zvolila děkana

25. dubna 2024 v 06:17

Akademický senát Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT zvolil 23. dubna kandidáta na děkana FBMI. V tajném hlasování byl jednomyslně zvolen na funkční období 2024–2028 staronový děkan FBMI prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA.

Bezplatná právní poradna Prahy 15 opět otevřena

24. dubna 2024 v 08:21

Praze 15 se podařilo získat dotaci v rámci programu prevence kriminality, jehož součástí je také podpora právní služby seniorům a matkám samoživitelkám.

Další články
Nahoru