Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Při sjednávání půjčky není opatrnosti nikdy dost
ByznysPrávoKomerční sdělení
Ilustrační foto: Shutterstock

Při sjednávání půjčky není opatrnosti nikdy dost

Mnoho Čechů má zkušenosti s půjčkami. Přestože se lidé v dnešní době rozhodují mnohem pečlivěji, zda je pro ně půjčka dobrým krokem, ne všichni k ní přistupují zodpovědně. Co všechno předem zvážit a jak si v případě nebankovní půjčky prověřit jejího poskytovatele?

Kdy je půjčka výhodným a prospěšným krokem?

Pokud se pro půjčku rozhodnete, mělo by to být kvůli věci, která vám bude k užitku. Obecně se říká, že byste si měli půjčovat jen na věci, které mají mnohem delší životnost než samotná půjčka.

Zároveň je důležité, aby vám nedělalo problémy její měsíční splácení. Nejen online, ale jakákoliv půjčka je závazek, který budete muset každý měsíc uhradit.

Kdy se pro půjčku rozhodnout?

●       Nákup úspornějších spotřebičů, které ušetří vaše náklady.

●       Pořízení nového elektrospotřebiče, když původní nečekaně odešel.

●       Vlastní bydlení, které si žádá rekonstrukci a následně vybavení domácnosti.

●       Naskytla se vám neopakovatelná šance pro koupi věci, která je aktuálně hluboko pod tržní cenou, ale vy víte, že ji v případě potřeby prodáte s výrazným ziskem.

●       Chcete si zaplatit vzdělávací kurz, díky kterému získáte například lépe placenou práci.

Rozhodně se budete cítit jistější, pokud budete mít dostatečný finanční polštář a takové příjmy, aby vám i po zaplacení splátky zbylo dostatek financí pro běžný chod domácnosti. Pro jistotu máte možnost si půjčku ošetřit pojištěním schopnosti splácet.

Půjčku vám nabídne instituce, ale také rodina

Pokud potřebujete půjčit, můžete si o půjčku zažádat u:

●       Banky – bankovní půjčky poskytují pouze orgány, které mají bankovní licenci od České národní banky. Pro banku se lidé nejčastěji rozhodují kvůli důvěryhodnosti. Je ale dobré vědět, že ne každý žadatel u banky uspěje. Tyto instituce pečlivě prověřují zájemce o půjčku, a pokud máte v platební historii něco, co se bance nelíbí, půjčku zamítne.

●       Nebankovní společnosti – mají flexibilnější přístup ke klientům a vyřízení půjčky je u nich rychlé. I nebankovní společnosti ovšem ověřují finanční možnosti žadatele, a pokud by jej splácení mohlo přivést do nepříjemností, peníze mu nepůjčí.

●       Rodina a přátelé – půjčit si můžete také od rodiny či přátel. Otázka úroku je na domluvě. O půjčce je vhodné udělat záznam třeba v podobě jednoduché smlouvy, která bude obsahovat informace o půjčené částce, případných úrocích, měsíční splátce a datu celkového splacení. 

Prověřte si poskytovatele půjčky

Na trhu existuje řada poskytovatelů úvěru. Abyste získali tu nejvýhodnější půjčku, udělejte si průzkum trhu. Jakmile ji najdete, nezapomeňte si jejího poskytovatele dobře prověřit. Tento krok se doporučuje především u nebankovních poskytovatelů. Jak poznáte ty spolehlivé?

●       Mají licenci od ČNB na poskytování spotřebitelských úvěrů.

●       Mají dlouhou historii a jejich jména jsou dobře známá.

●       Mají jasně napsanou smlouvu, ze které víte, kolik peněz ve finále zaplatíte.

●       Najdete je na seznamu Indexu odpovědného úvěrování, který zpracovává nezisková organizace Člověk v tísni.

 


Bezplatná právní poradna Prahy 1

Dnes ve 14:02

Bezplatná právní poradna Prahy 1 je opět v provozu. Sídlí na radnici ve Vodičkově ulici na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví ve 3. patře, kancelář č. 313 a otevřena je každé pondělí od 15 do 18 hodin.

Pomoc lidem ve finanční tísni zintenzivňují innogy a občanské poradny

13. září 2023 ve 23:20

Společný projekt energetické firmy innogy a Asociace občanských poraden (AOP) pomohl v rámci celé České republiky v tomto roce již více než 10 tisícům klientů. Jedná se současně o zákazníky dodavatelů energií napříč trhem. Zejména kvůli rostoucím cenám v důsledku vysoké inflace totiž roste počet...

Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Další články
Nahoru