dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Při říjnových volbách si můžete zajímavě přivydělat. Co je potřeba udělat?
Ilustrační foto: archiv

Při říjnových volbách si můžete zajímavě přivydělat. Co je potřeba udělat?

Volby se blíží! Opět se můžete hlásit do okrskových volebních komisí – nejlépe přes sekretariáty (či internetové přihlášky) kandidujících uskupení, která mají přednost před lidmi, jež do komisí „dosadí“ úřady městských částí. Všude v Praze se konají komunální volby, někde i senátní.

Politická uskupení nabídku mnohdy inzerují na internetu – na úřady musejí delegáty do volebních komisí nahlásit nejpozději do 10. září, interní uzávěrku mívají tak týden či ještě více dnů předtím. Čím dřív se tedy přihlásíte, tím lépe, nejlépe ještě v srpnu.

Za účast v komisi náleží odměna 1300 korun hrubého, některé městské části si odhlasovávají finanční bonus, kupříkladu Praha 5. Předsedovi volební komise, který je určen většinou losem, náleží odměna 1600 korun. Každý člen komise dostane stravenky nebo přímo občerstvení. V komisích mohou pracovat i lidé evidovaní na Úřadu práce ČR.

Někde volby do Senátu, někde i referendum

Práce člena okrskové volební komise spočívá v tom, že v době voleb do zastupitelstva hlavního města, zastupitelstev městských částí (v některých obvodech i do Senátu), které se konají v pátek 10. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 11. října od 8 do 14 hodin, zajišťuje v konkrétním okrsku volby.

Tam, kde se současně s komunálními volbami konají i volby do Senátu (volební obvody 21, 24 a 27, vysvětleno níže), se pravděpodobně uskuteční i druhé kolo – v pátek 17. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 18. října od 8 do 14 hodin. I tehdy musí být člen okrskové komise u voleb přítomen a zajišťovat jejich zdárný průběh.

Do komise se můžete přihlásit jedině přes uskupení, které kandiduje alespoň v jednom typu voleb, které se v daném obvodu konají!

Člen okrskové komise se zúčastní školení

Senátní obvod 21 zahrnuje Prahu 5 s výjimkou Malé Strany. Dále Prahu 13, Řeporyje, Slivenec a Zličín. Obvod 24 Prahu 9 s výjimkou Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic. Dále Prahu 14, 18, 19, 20 a 21, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř.

Obvod 27 zahrnuje Prahu 1, 7 a Troju, část Prahy 2 (Nové Město), část Prahy 5 (Malou Stranu), část Prahy 6 (Střešovice, část Bubenče, Hradčan a Sedlce), nově také Prahu-Suchdol.

Před volbami se každý člen okrskové komise musí zúčastnit školení, o kterém vás budou informovat z místního úřadu. Předseda a místopředseda komise absolvují ještě jedno školení.

Pro komunální volby lidé volí z jedné plachty

Člen okrskové komise kontroluje, zda jsou voliči zapsáni v seznamu oprávněných voličů pro dané místo a zda mají platný doklad totožnosti. Vydává jim obálky, v případě zájmu i voličské lístky, které ale většinou voličům přijdou poštou.

Po uzavření volebních komisí členové okrsku sečtou hlasy – především systém při sčítání hlasů v komunálních volbách, který je složitější než u voleb parlamentních, se podrobně dozví v rámci školení. Výsledky postoupí obvodní komisi dané městské části.

Pro komunální volby (do města i městských částí) totiž voliči dostávají jedinou plachtu, kde mohou buď zaškrtnout jedno uskupení, nebo stanovený (či libovolně menší) počet kandidátů zvolit z různých uskupení.

Voličské průkazy

Když se ozve volič, který je z jakéhokoli důvodu imobilní a nemůže se do volební místnosti dostavit osobně, volební komise určí dva své členy, kteří za ním dojdou s přenosnou volební urnou domů nebo do nemocnice (musí být v daném volebním obvodu).

Do volební místnosti mohou přijít také voliči s voličským průkazem – musejí být ale z daného volebního obvodu (byť z jiného okrsku), u senátních ani komunálních voleb nemůže volit nikdo v jiném obvodu, než kde má trvalé bydliště.

Stává se samozřejmě i to, že do volební místnosti dorazí volit například nevidomí lidé. Těm pak může za plentou s úpravou volebních lístků pomoci buď jejich doprovod, nebo jiný náhodně příchozí volič, nikoli ale člen volební komise.

Zářijové senátní volby na desítce

Ještě před říjnovými volbami se v Praze 10 uskuteční doplňovací volby do Senátu – bývalý senátor za tento obvod Jaromír Štětina (za TOP 09) byl totiž v květnu zvolen do Evropského parlamentu.

Volby na území desítky (s výjimkou části Vinohrad, která pod daný obvod nespadá) se budou konat v pátek 19. září od 14 do 22 hodin a v sobotu 20. září od 8 do 14 hodin, případné druhé kolo pak v pátek 26. září od 14 do 22 hodin a v sobotu 27. září od 8 do 14 hodin.

I pro tyto volby se můžete hlásit do okrskových volebních komisí – přes subjekty, které tam do Senátu kandidují. Jména delegátů do okrskových komisí musí politická uskupení odevzdat do soboty 30. srpna. Interní uzávěrky pro zájemce mohou mít přibližně také tak týden před tímto datem. Takže neváhejte a přihlaste se co nejdřív!


Autor: Anna Skálová

Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru