dnes
Úterý - skorojasno
12°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
11°C
Při říjnových volbách bude rozdělená na více obvodů jen Praha 9
Ilustrační foto: archiv

Při říjnových volbách bude rozdělená na více obvodů jen Praha 9

Jedinou městskou částí v Praze, která bude v podzimních volbách do zastupitelstev rozdělená na více obvodů, je Praha 9. Stejně jako před čtyřmi lety budou lidé volit ve třech obvodech. Vyplývá to z usnesení zastupitelstev městských částí. Podle volební matematiky je rozdělení na více obvodů výhodnější pro větší strany, menší naopak potřebují více hlasů, aby získaly mandát. Podzimní komunální volby se uskuteční 5. a 6. října společně s doplňovacími volbami do Senátu.

V Praze 9 volí lidé ve třech obvodech pravidelně od roku 1994. Dlouholetou praxí bylo rozdělení na obvody také v Praze 4, kde v minulých volbách lidé volili v pěti obvodech. Stejný návrh se objevil na pořadu zastupitelstva čtvrté městské části letos. Zastupitel Jan Schneider (Pro Prahu) navrhl, aby lidé volili v pěti obvodech, stejně jako v minulých dvou volbách. Jeho návrh podpořilo 18 zastupitelů ze 45, nezískal tak potřebnou nadpoloviční většinu. Zastupitelé nakonec podpořili koaliční návrh, aby byla městská část jedním obvodem.

Snaha rozdělit městskou část na více obvodů se letos objevila i v Praze 10. Opoziční zastupitelka Radmila Kleslová (ANO) navrhla, aby obyvatelé Prahy 10 volili ve čtyřech obvodech a počet zastupitelů byl snížen na 36. Rozdělení městské části na čtyři volební obvody podpořilo pouze pět zastupitelů ze 40. Zastupitelé nakonec schválili zvýšení počtu členů zastupitelstva ze 40 na 45 a hlasování v jednom obvodě.

Počet obvodů řešili i zastupitelé hlavního města, kdy pro rozdělení města na sedm obvodů hlasovali hnutí ANO, ODS, část TOP 09 a nezařazení zastupitelé. K přijetí návrhu scházel jeden hlas. Před čtyřmi lety se v Praze volilo v jednom obvodu 65 zastupitelů, v roce 2010 prosadila vládnoucí ODS vznik sedmi obvodů, což řada kritiků označila za účelové omezení počtu stran, které se dostaly do zastupitelstva.

Podle zákona o volbách do obecních zastupitelstev může být v obcích s počtem obyvatel do 10 000 vytvořeno více obvodů tak, aby se v každém z nich volilo nejméně pět členů zastupitelstva, v obcích od 10 001 do 50 000 obyvatel musí lidé volit v každém obvodu minimálně sedm zastupitelů a ve větších obcích minimálně devět zastupitelů v každém obvodu.

Zastupitelstva musí nejdéle 85 dnů před volbami rozhodnout také o počtu členů zastupitelstva na následující čtyři roky. Z 57 městských částí se ke změně rozhodli v deseti. V sedmi z nich počet členů zastupitelstva zvýší. Naopak ve třech městských částech se bude počet zastupitelů snižovat.


Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru