dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Při revizi hospodaření radnice na nás asi začnou padat kostlivci, říká budoucí starosta Prahy 6
Ondřej Kolář se v pátek stane starostou Prahy 6. Foto: archiv

Při revizi hospodaření radnice na nás asi začnou padat kostlivci, říká budoucí starosta Prahy 6

Starostou Prahy 6 se na konci tohoto pracovního týdne stane třicetiletý právník Ondřej Kolář. Vyplývá to z koaliční smlouvy, kterou v pátek podepsali zástupci TOP 09, ANO, Starostů a nezávislých, Strany zelených a KDU-ČSL. „Jsem přesvědčen o tom, že na šestce povede radnici stabilní koalice,“ řekl v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Mgr. Ondřej Kolář

Narodil se roku 1984, od roku 1986 bydlí v Praze 6.

Pracoval nejprve na New York University in Prague, poté krátce ve společnosti ČEZ, od roku 2007 pak v advokátní kanceláři DLA Piper Prague, LLP.

V roce 2011 přijal nabídku dělat tajemníka Karlu Schwarzenbergovi, v současné době je jeho poradcem. Od loňského roku zastává post předsedy regionální organizace TOP 09 Praha 6.

S partnerkou vychovává jednoho syna, závodně vesloval, zajímá se o umění, architekturu a mezinárodní vztahy, rád vaří.

Jaké jsou nejbližší plány koalice?
Uděláme revizi hospodaření, chceme zmapovat, jak bylo nakládáno s majetkem ve vlastnictví městské části. V opoziční roli měla taková kontrola logicky své limity, nyní tu možnost máme. Když objevíme nevýhodné smlouvy, pokusíme se o jejich revize. Cítím, že nálada mezi občany Prahy 6 je taková, že by se takové změny měly dít. Výsledky voleb to ukázaly.

Mnoho let stála v čele radnice ODS, očekáváte, že po tak dlouhém vládnutí na vás budou ze skříní vypadávat kostlivci?
Je to pravděpodobné, vzhledem k dvaceti letům vládnutí ODS v Praze 6 bych dokonce řekl, že nevyhnutelné.

Nechme se tedy překvapit, kolik kostlivců vypadne, ale o jakých problémech a výzvách víte již nyní?
Jedna z prvních kauz, které nás čekají, je Vítězné náměstí. Mělo by být dostavěno, ale s platnou koncepcí.

Koalice v Praze 6 se skládá z pěti politických subjektů. Proč jste nakonec vzali mezi sebe ANO, když to s ohledem na počty zastupitelů nebylo nutné?
S ANO bude mít koalice výraznou většinu 32 mandátů z celkových 45, takže vládnutí bude stabilnější. Bez ANO bychom měli jen 24 mandátů, takže pokud by byl některý zastupitel nemocný nebo třeba musel odjet na služební cestu, mohl by nastat problém. Když se totiž hlasuje v městské části, tak se zastupitelé nepárují, jako je tomu u poslanců Parlamentu ČR.

Takže se i přes pestrobarevnost koalice dočkají občané „šestky" stabilní radnice?
Ano, koaliční smlouva je napsána tak, že když se objeví spory, tak začne fungovat institut dohadovacího řízení, který má za úkol řešit spory smírně. Když by i tento nástroj selhal, jsou ve smlouvě možnosti jejího vypovězení. Jsem však přesvědčen, že se vždy dokážeme dohodnout.

Kritici vám předhazují nízký věk. Cítíte se ve třiceti na to být starostou?
Proč by ne? Kdybych se na funkci necítil, nesnažím se ji získat. Věk není handicap. Věřím, že už mám nějaké zkušenosti, mám lidem co nabídnout.


Další články
Nahoru