Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Při rekonstrukci Václavského náměstí půjde k zemi osm lip, kácení oddaluje odvolání spolku
Čtyři z osmi lip, které by měly být letos na jaře pokáceny. Foto(3x): Jan Puci

Při rekonstrukci Václavského náměstí půjde k zemi osm lip, kácení oddaluje odvolání spolku

Když před rokem začínala rekonstrukce spodní poloviny Václavského náměstí, v plánu bylo pokácet přes čtyři desítky lip a nahradit je novými stromy. Nakonec se od toho ustoupilo, i když jen částečně. Nyní se čeká na pokácení osmi lip. K němu by už došlo, nicméně úředníci se nejdříve musí vypořádat s odvoláním spolku. Kdy bude rozhodnuto, není jasné, takže zatím ani nelze říct, zda projekt úprav tohoto veřejného prostranství nabere zpoždění.

Loni v dubnu začala slavnostním poklepáním základního kamene rekonstrukce spodní části Václavského náměstí. V té době se nezdálo, že by v projektu, o kterém hovořilo už několik generací politiků, mohly nastat nějaké problémy. Jejich přítomnost se však ukázala záhy, a jak ukazuje aktuální dění, pokračují dodnes.

Nedlouho po loňském zahájení prací se ukázalo, že nebyl vydán souhlas s kácením stromů, které na náměstí rostou. Spolek Tilia Thákurova podal kvůli kácení stromů ve spodní části Václavského náměstí námitku na úředníky první městské části i magistrátu. Předmětem řízení bylo 45 lip a keře rostoucích na ploše 229 metrů čtverečních.

Magistrát nakonec potřebná povolení nesehnal a od plánů na rozsáhlé kácení ustoupil. Dohodl se, že k zemi půjdou jen tři stromy, jeden před Palácem Koruna a na opačné straně náměstí první dva stromy při pohledu od Můstku.

Při postupující rekonstrukci se však ukázalo, že je v levé části potřeba pokácet dalších osm lip z celkově třinácti.

Úředníci sice již vydali souhlas k pokácení těchto osmi stromů (plocha před McDonald's a obchodním domem Van Graaf), nicméně proti tomu se odvolal již zmíněný spolek Tilia Thákurova.

Jak to to s rozhodnutím o odvolání nyní vypadá? Během dubna by měl být z úřadu první městské část předán spis na magistrát, který bude o odvolání jako nadřazený úřad rozhodovat.

lipy-vaclavak-kaceni1

Další čtyři stromy, se kterými se už nepočítá

„Spis očekáváme s ohledem na další platné lhůty zhruba v dubnu, následně by mělo být do dalších 30 dnů rozhodnuto,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kdy by se mohlo kácet, s ohledem na další potenciální odvolací procesy, neumí odhadnout. „Nyní je vegetační klid, takže není možné stromy právě teď kácet,“ podotkl.

Společnost Hochtief, která rekonstrukci náměstí pro hlavní město provádí, také předpokládá, že o odvolání by vzhledem k úředním lhůtám a současné situaci spojené s pandemií mohlo být rozhodnuto do konce května. Kácet by se pak mělo začít ihned po obdržení pravomocného rozhodnutí magistrátu.

„Celé řízení už trvá více než rok. A přirozeně, pokud by došlo k dalším odkladům, tak by to mohlo mít vliv na dobu trvání rekonstrukce spodní části Václavského náměstí,“ sdělil mluvčí firmy Michal Talián.

Plánovaný termín rekonstrukce je podle něj 15. dubna 2022. „Přesný termín dokončení neumíme zatím s ohledem na další řízení odhadnout. Budeme se ale snažit, abychom v ideálním případě termín dodrželi,“ sdělil Hofman.

Nad rámec zmíněných osmi lip se s dalším kácením stromů ve spodní části náměstí nepočítá. Naopak, ještě během dubna začne výsadba do jam, které jsou již připraveny.

Nová výsadba je rozdělena do několika etap. Prvních 12 stromů by se zde mělo objevit ještě v dubnu. „Následně se bude sázet na podzim a pak dále v roce 2022. Celkem se bude jednat o 54 stromů lípy evropské, které budou vysazeny ve dvou zcela nových stromořadích,“ sdělil Talián.

lipy-vaclavak-jamy

Jámy, do kterých se budou sázet nové stromy

Počítá se tak i s obnovou a doplněním stromořadí, jehož část má být nyní vykácena. Nové stromy porostou oproti těm stávajícím dále od domů.

Podle mluvčího magistrátu Hofmana přibude ve spodní části náměstí po dokončení celé rekonstrukce celkem 48 stromů. „Kácení jsme omezili na nezbytné minimum. Snahou města došlo k zachování maximálního počtu stromů tak, aby na druhé straně nedošlo k omezení stavby,“ řekl.

I přes dění kolem stromů hodnotí magistrát průběh přeměny náměstí pozitivně. V lednu a únoru byly prováděny pouze práce na předláždění chodníků v místech, kde nejsou plánovány žádné velké zemní práce.

„Rekonstrukce postupuje v zásadě dle plánu. Na konci minulého roku byla dokončena spodní třetina, s jejíž podobou jsme spokojeni,“ sdělil Hofman. Práce budou letos prováděny postupně v celé šířce Václavského náměstí dle jednotlivých stavebních záborů směrem k ulici Jindřišská a Vodičkova.

Na začátku rekonstrukce bylo oznámeno, že náklady dosáhnout částky 330 milionů korun. K navýšení konečného účtu by ještě mohlo dojít v případě nových požadavků investora, tedy hlavního města.

Rozhodnutí třeba zatím nepadlo o tom, jestli se v této části náměstí objeví koleje. „Možnost tramvajových kolejí ve spodní části náměstí v tuto chvíli projednáváme. Nejedná se však o zavedení pravidelné linky, ale o ,slepou´ kolej, kam bude moci zajet například historická tramvaj. Podobný režim si můžeme pamatovat z horní části, kde stával historický vagon, který sloužil jako kavárna,“ vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Probíhající jednání o kolejích potvrdil i mluvčí Hochtiefu Michal Talián.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru