dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Při rekonstrukci školky v Praze 7 našli barokní sklep!
Mateřská škola v Holešovicích pod sebou ukrývá barokní sklep. Foto: www.mskostelni.cz

Při rekonstrukci školky v Praze 7 našli barokní sklep!

Během rekonstrukce mateřské školy Kostelní v Praze 7 – Holešovicích byl nalezen barokní sklep, který je podle prvních odhadů starý zhruba tři sta let. Na místě pracují archeologové. Opravu zařízení pro děti to neohrozí ani nezdrží.

Mateřská škola Kostelní slaví letos 34. narozeniny od svého vzniku. Postavena byla v roce 1979 v Letenských sadech.

Pracuje podle vlastního vzdělávací programu s názvem „Přijďte se k nám schovat“. Až do současnosti nikdo netušil, že se pod ní „schoval“ historicky cenný sklep.

Ten byl nedávno objeven při probíhající rekonstrukci, která má oblíbené výchovně vzdělávací zařízení zmodernizovat. Nález sklepa nikdo nečekal, protože v žádných dostupných dokumentech nebyl zanesen.

Objev začali zkoumat archeologové, kteří spolupracují s památkáři, magistrátem, radnicí Prahy 7 i projektantem. Podle prvních odhadů je sklep z přelomu 17. a 18. století. Stáří nálezu však bude upřesněno s tím, jak budou probíhat průzkumy.

Sklep bude zachován. Staticky se zajistí, aby mohly práce na školce pokračovat. O tom, zda a jak bude sklep v budoucnu přístupný, se rozhodne po dokončení prací.

„Díky dobré koordinaci všech zainteresovaných subjektů nebude rekonstrukce školy zpožděna. Jen se mírně upraví projekt. Plánovaný přístavek – sklad pro hračky na zahradu – se bude muset trochu zmenšit, aby nezasahoval na úroveň sklepa,“ popsal serveru Pražský patriot mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Podle něj se i přes cenný nález počítá s tím, že rekonstrukce školky skončí tak, by se do ní mohly děti vrátit od školního roku 2014/2015.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru