Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - snih 0°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Při rekonstrukci malešické polikliniky se našla skleněná mozaika z přelomu 70. a 80. let
Mozaika Růst – příroda má abstraktní ráz. Foto(2x): MČ Praha 10

Při rekonstrukci malešické polikliniky se našla skleněná mozaika z přelomu 70. a 80. let

Rekonstrukce Polikliniky Malešice přinesla cenný objev: umělecké dílo. Při stavebních pracích byla totiž odhalena skleněná mozaika „Růst – Příroda“ stará čtyřicet let. Kompozice akademické malířky Magdalény Cubrové bude v nejbližších dnech převezena do ateliéru restaurátorů ke konzervaci. Následně bude instalována u hlavního vstupu do zdravotnického zařízení v Praze 10. 

„Musím přiznat, že nález mozaiky nám trochu zkomplikoval harmonogram prací na rekonstrukci polikliniky. Na druhou stranu jsme samozřejmě rádi, že v Praze 10 budeme moci vystavit další umělecký počin. Zažila jsem už nespočet rekonstrukcí a nález řady ,pokladů´, aby se ale objevilo dílo staré desítky let, to nepamatuji,“ uvedla radní Prahy 10 pro investice Olga Koumarová (ODS).

Na mozaiku narazila dodavatelská společnost při bouracích pracích v druhé etapě rekonstrukce. „Byla ukrytá za sádrokartonovou předstěnou, v prostorách někdejší jídelny v prvním nadzemním podlaží. Vedení polikliniky ji v 90. letech nechalo zakrýt, protože údržba plochy byla vzhledem k hygienickým nárokům na čistotu povrchů ve zdravotnických zařízeních příliš složitá,“ popisuje vedoucí projektu ze Subterry Josef Herda.

mozaika-priroda-2

Mozaika Příroda a hygiena

Při přestavbě objektu byla již dříve nalezena skleněná mozaika Příroda a hygiena. „O ní experti na umění věděli, jen nebylo jasné, kde přesně se v budově nachází. V souladu s původním záměrem bude součástí interiéru nové lékárny,“ říká Olga Koumarová o kompozici z přelomu 70. a 80. let, jejímž motivem je ženská figura s florálními a bylinnými prvky, symbol čistoty a léčitelství.

Mozaika „Růst – příroda“ má větší rozměry (460×135,5 centimetrů) a abstraktní ráz. „Jedná se o velmi zdařilou ukázku monumentální muzívní tvorby v Československu na sklonku 70. let, nezatíženou ideologickým klimatem doby. Kompozice je inspirována přírodou. Je založená na bohaté škále barevných odstínů – paleta přechází od hluboké zelené a hnědé, přes krémové a popelavé tóny, oranžovou a žlutou až po pastelové tóny, nachovou a modř,“ popisuje restaurátorka Magdalena Kracík Štorkánová, která pro Prahu 10 zajišťuje odbornou demontáž, přesun, obnovu a opětovnou instalaci díla.

Vše proběhne během nadcházejících týdnů, o prázdninách bude kompozice nově zdobit vstupní vestibul polikliniky.

O rekonstrukci polikliniky

Kompletní rekonstrukci Polikliniky Malešice zahájila Subterra v lednu 2019 a byla rozdělená do dvou etap. První proběhla v roce 2019 a 2020 a týkala se západního křídla objektu.

V současné době se rekonstruuje východní křídlo, stavební práce budou podle harmonogramu dokončené o prázdninách tohoto roku a bude zahájeno kolaudační řízení. V „novém hávu“ by měla poliklinika začít fungovat na přelomu tohoto a příštího roku.


Autor: Karel Netolický

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru