Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Při rekonstrukci malešické polikliniky se našla skleněná mozaika z přelomu 70. a 80. let
Mozaika Růst – příroda má abstraktní ráz. Foto(2x): MČ Praha 10

Při rekonstrukci malešické polikliniky se našla skleněná mozaika z přelomu 70. a 80. let

Rekonstrukce Polikliniky Malešice přinesla cenný objev: umělecké dílo. Při stavebních pracích byla totiž odhalena skleněná mozaika „Růst – Příroda“ stará čtyřicet let. Kompozice akademické malířky Magdalény Cubrové bude v nejbližších dnech převezena do ateliéru restaurátorů ke konzervaci. Následně bude instalována u hlavního vstupu do zdravotnického zařízení v Praze 10. 

„Musím přiznat, že nález mozaiky nám trochu zkomplikoval harmonogram prací na rekonstrukci polikliniky. Na druhou stranu jsme samozřejmě rádi, že v Praze 10 budeme moci vystavit další umělecký počin. Zažila jsem už nespočet rekonstrukcí a nález řady ,pokladů´, aby se ale objevilo dílo staré desítky let, to nepamatuji,“ uvedla radní Prahy 10 pro investice Olga Koumarová (ODS).

Na mozaiku narazila dodavatelská společnost při bouracích pracích v druhé etapě rekonstrukce. „Byla ukrytá za sádrokartonovou předstěnou, v prostorách někdejší jídelny v prvním nadzemním podlaží. Vedení polikliniky ji v 90. letech nechalo zakrýt, protože údržba plochy byla vzhledem k hygienickým nárokům na čistotu povrchů ve zdravotnických zařízeních příliš složitá,“ popisuje vedoucí projektu ze Subterry Josef Herda.

mozaika-priroda-2

Mozaika Příroda a hygiena

Při přestavbě objektu byla již dříve nalezena skleněná mozaika Příroda a hygiena. „O ní experti na umění věděli, jen nebylo jasné, kde přesně se v budově nachází. V souladu s původním záměrem bude součástí interiéru nové lékárny,“ říká Olga Koumarová o kompozici z přelomu 70. a 80. let, jejímž motivem je ženská figura s florálními a bylinnými prvky, symbol čistoty a léčitelství.

Mozaika „Růst – příroda“ má větší rozměry (460×135,5 centimetrů) a abstraktní ráz. „Jedná se o velmi zdařilou ukázku monumentální muzívní tvorby v Československu na sklonku 70. let, nezatíženou ideologickým klimatem doby. Kompozice je inspirována přírodou. Je založená na bohaté škále barevných odstínů – paleta přechází od hluboké zelené a hnědé, přes krémové a popelavé tóny, oranžovou a žlutou až po pastelové tóny, nachovou a modř,“ popisuje restaurátorka Magdalena Kracík Štorkánová, která pro Prahu 10 zajišťuje odbornou demontáž, přesun, obnovu a opětovnou instalaci díla.

Vše proběhne během nadcházejících týdnů, o prázdninách bude kompozice nově zdobit vstupní vestibul polikliniky.

O rekonstrukci polikliniky

Kompletní rekonstrukci Polikliniky Malešice zahájila Subterra v lednu 2019 a byla rozdělená do dvou etap. První proběhla v roce 2019 a 2020 a týkala se západního křídla objektu.

V současné době se rekonstruuje východní křídlo, stavební práce budou podle harmonogramu dokončené o prázdninách tohoto roku a bude zahájeno kolaudační řízení. V „novém hávu“ by měla poliklinika začít fungovat na přelomu tohoto a příštího roku.


Autor: Karel Netolický

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru