Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Při rekonstrukci hotelu InterContinental byly objeveny desítky tun azbestu
Hotel InterContinental na náměstí Miloše Formana. Foto: PP

Při rekonstrukci hotelu InterContinental byly objeveny desítky tun azbestu

V rámci stavebních prací na hotelu InterContinental na Starém Městě bylo nalezeno 35 tun dnes již zakázaného azbestu. Ve spolupráci s hygieniky nyní stavební firma nebezpečnou látku likviduje, aby dále neohrožovala okolí. Okolním obyvatelům nebezpečí nehrozí, uvedl dnes magistrát v tiskovém prohlášení.

„Většina významných budov tohoto období měla z technického hlediska experimentální charakter. Architekti a inženýři ověřovali nové materiály a technologie. V případě InterContinentalu se například jednalo o u nás nepříliš používaný pohledový beton. Azbest se v těchto stavbách používal zpravidla z protipožárního důvodu,“ vysvětlil 1. náměstek pražského primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).

Azbest zde obsahovaly zejména podokenní panely fasády budovy a také obklady některých výtahových šachet. Zároveň s demontáží se měří přítomnost azbestových látek v ovzduší, což zatím bylo s negativním výsledkem. Důležitou zprávou je tak skutečnost, že veřejnosti žádné nebezpečí v tomto ohledu nehrozí.

Demontáž panelů zajistil generální dodavatel stavby společnost Metrostav prostřednictvím certifikované společnosti. Azbestový odpad je pak likvidován na skládce „Ekologie Lány“ podle platné legislativy.

„Věděli jsme už při začátku rekonstrukce, že na azbestové prvky velmi pravděpodobně narazíme. Vvše probíhá v souladu s hygienickými předpisy. Panely jsou demontovány vcelku a separace pak probíhá na specializovaném pracovišti,“ řekl Martin Sirotek, ředitel Divize 9 společnosti Metrostav, která stavbu zajišťuje.

Azbestové prvky byly běžným stavebním prvkem brutalistních staveb ze 70. let minulého století. Hotel InterContinental tak nebyl výjimkou. Práce na celkové obnově začaly letos v březnu. Po dokončení všech prací by měla být budova od azbestu zcela vyčištěna.


Autor: red

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru