Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Při prohlídkách potrubí v metropoli bylo loni odhaleno 23 závad, meziročně méně
Havárie vodovodu. Foto: PVK

Při prohlídkách potrubí v metropoli bylo loni odhaleno 23 závad, meziročně méně

Zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, loni odhalili při prohlídkách potrubí 23 závad, což je meziročně o sedm méně. Celkem zkontrolovali 135 kilometrů sítě a zrevidovali 2658 vstupních šachet a objektů. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Při prohlídkách jsme zjistili 23 havárií na síti, zároveň jsme vypracovali 83 návrhů na odstranění závad, které jsme zařadili do plánu oprav a investic,“ sdělil Mrázek.

Pomocí kouřové metody proběhla kontrola devatenácti kilometrů splaškové kanalizace. Kouřová metoda je primárně využívána za účelem nalezení nepovoleného napojení dešťových vod do oddílné splaškové kanalizace. 

V roce 2021 odhalily PVK touto metodou 34 neoprávněných napojení srážkových vod na splaškovou kanalizaci. „Odstraněním těchto napojení se snižuje zatížení čerpacích stanic a pobočných čistíren,“ podotkl Mrázek.  

Ve spolupráci s Lesy hlavního města, Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a magistrátem vodárny nalezly 13 nesprávně napojených splaškových přípojek na srážkovou kanalizaci. Ty byly odpojeny. 

V souladu s provozovatelskou smlouvou mezi PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) je průběžně prováděn preventivní průzkum stokové sítě u neprůlezných profilů pomocí televizních inspekčních systémů a u průlezných profilů pomocí pěší prohlídky. 

Mimo systematického průzkumu vycházejícího z provozovatelské smlouvy mezi PVK a PVS, jsou prováděny prohlídky stok ohrožených vysokými rychlostmi odváděných vod a v rámci koordinace při opravách tramvajových tratí, povrchů komunikací a dalších inženýrských sítí.  

Pražská stoková síť má délku 4760 kilometrů, a to včetně kanalizačních přípojek. Zhruba 92 procent odpadních vod je odváděno na Ústřední čistírnu odpadních vod v Bubenči, zbytek na některou z 21 pobočných čistíren, které se nacházejí v okrajových částech metropole. 

PVK zásobují vodou zhruba 1,33 milionu obyvatel Prahy a 225 000 obyvatel Středočeského kraje. Délka vodovodní sítě včetně přípojek dosahuje 4425 kilometrů a délka kanalizační sítě včetně přípojek 4737 kilometrů. Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým hlavní město Praha.


Autor: puc

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru