Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Při prohlídkách potrubí v metropoli bylo loni odhaleno 23 závad, meziročně méně
Havárie vodovodu. Foto: PVK

Při prohlídkách potrubí v metropoli bylo loni odhaleno 23 závad, meziročně méně

Zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, loni odhalili při prohlídkách potrubí 23 závad, což je meziročně o sedm méně. Celkem zkontrolovali 135 kilometrů sítě a zrevidovali 2658 vstupních šachet a objektů. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Při prohlídkách jsme zjistili 23 havárií na síti, zároveň jsme vypracovali 83 návrhů na odstranění závad, které jsme zařadili do plánu oprav a investic,“ sdělil Mrázek.

Pomocí kouřové metody proběhla kontrola devatenácti kilometrů splaškové kanalizace. Kouřová metoda je primárně využívána za účelem nalezení nepovoleného napojení dešťových vod do oddílné splaškové kanalizace. 

V roce 2021 odhalily PVK touto metodou 34 neoprávněných napojení srážkových vod na splaškovou kanalizaci. „Odstraněním těchto napojení se snižuje zatížení čerpacích stanic a pobočných čistíren,“ podotkl Mrázek.  

Ve spolupráci s Lesy hlavního města, Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a magistrátem vodárny nalezly 13 nesprávně napojených splaškových přípojek na srážkovou kanalizaci. Ty byly odpojeny. 

V souladu s provozovatelskou smlouvou mezi PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) je průběžně prováděn preventivní průzkum stokové sítě u neprůlezných profilů pomocí televizních inspekčních systémů a u průlezných profilů pomocí pěší prohlídky. 

Mimo systematického průzkumu vycházejícího z provozovatelské smlouvy mezi PVK a PVS, jsou prováděny prohlídky stok ohrožených vysokými rychlostmi odváděných vod a v rámci koordinace při opravách tramvajových tratí, povrchů komunikací a dalších inženýrských sítí.  

Pražská stoková síť má délku 4760 kilometrů, a to včetně kanalizačních přípojek. Zhruba 92 procent odpadních vod je odváděno na Ústřední čistírnu odpadních vod v Bubenči, zbytek na některou z 21 pobočných čistíren, které se nacházejí v okrajových částech metropole. 

PVK zásobují vodou zhruba 1,33 milionu obyvatel Prahy a 225 000 obyvatel Středočeského kraje. Délka vodovodní sítě včetně přípojek dosahuje 4425 kilometrů a délka kanalizační sítě včetně přípojek 4737 kilometrů. Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým hlavní město Praha.


Autor: puc

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru