Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Při prodeji staré televize přišla o statisíce korun, které jí podvodníci ukradli z účtu
Žena prodávala televizi přes internet. Foto: Karel Netolický

Při prodeji staré televize přišla o statisíce korun, které jí podvodníci ukradli z účtu

Pražští policisté každý den řeší minimálně jeden případ podvodu páchaného na internetu. Jedním z mnoha je i případ čtyřiačtyřicetileté ženy z hlavního města, která inzerovala prostřednictvím bazarového internetového prodejního portálu prodej staršího televizoru v hodnotě několik tisíc korun. Nakonec přišla o statisíce. Dnes o tom informovala mluvčí policistů Eva Kropáčová.

Krátce po zveřejnění inzerátu prodávající zprávou prostřednictvím WhatsApp kontaktovala údajná zájemkyně, která poškozené nabídla zaslání peněz předem na bankovní účet.

„Dále zájemkyně nabídla, že objedná přepravní společnost, která zásilku převezme a na její náklady odveze. Poškozené zaslala podvodný odkaz na jednu z nejznámější a nejpoužívanějších přepravních společností, kde si žena měla nejdříve vyzvednout peníze za televizi,“ popsala podvodnickou praktiku Kropáčová.

V odkazu poškozená vyplnila veškeré údaje ke své platební kartě a následně potvrdila příchozí notifikaci k mobilnímu bankovnictví, čímž umožnila podvodníkům přístup do jejího bankovnictví. V daný okamžik si žena vůbec neuvědomovala, že se jedná o podvod.

„Odesláním všech údajů k platební kartě a potvrzením doručené notifikace si myslela, že ji budou pouze převedeny peníze od údajné zájemkyně.  Během velmi krátké chvíle však podvodníci začali z běžného, ale i spořicího účtu postupně prostřednictvím platebních příkazů odesílat peníze pryč,“ sdělila mluvčí.

I přestože napálená žena okamžitě převedla zůstatek peněz na účtu na jiný účet rodinného příslušníka, podvodníci ji stihli připravit o přibližně čtvrt milionu korun.

„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podvod, za což pachateli v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody v délce až pěti let,“ pokračovala policejní mluvčí Eva Kropáčová.

V tomto případě se podle ní jednalo o takzvaný reverzní inzertní podvod, jejichž počet neustále roste. Terčem útočníků jsou v takovém případě především prodávající, kteří si zvolí jako platební metodu ‚bezpečnou platbu‘, tedy zaslání peněz z karty na kartu, prostřednictvím peněženky zvoleného bazaru. 

Jelikož mají zájem zboží prodat, aby toho co nejdříve docílili, podle Kropáčové slepě spolupracují a vyplňují údaje o svých kartách a přístupech na účet v domnění, že nedělají nic špatně, a s vírou, že získají peníze za prodávané zboží. 

„Podvodníci jsou velmi vynalézaví a používají různé způsoby, kterými poškozené připraví o peníze," dodala. 


Autor: Karel Netolický

Honička s motorkářem skončila v tunelu Mrázovka nehodou

17. června 2024 ve 23:24

Nehodou šestadvacetiletého cizince na motorce v pondělí skončilo jeho pronásledování v hlavním městě, kde ujížděl před policií. V tunelu Mrázovka, který je součástí Městského okruhu, narazil do jednoho ze služebních aut. Nezranil se, poškodil však vozidlo. Lustrací se ukázalo, že neměl platné...

Na Andělu byl na lavičce pobodaný muž

17. června 2024 ve 23:12

V sousedství tramvajové zastávky Anděl v Nádražní ulici byl v pondělí po šestnácté hodině záchranáři ošetřován pobodaný muž, kterého v hádce zranil jiný muž, který se s ním pohádal. Zranění nebylo vážné. Podezřelý z útoku byl během pár minut zadržen. Frekventovaná lokalita na Andělu má už dlouho...

Další články
Nahoru