Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Při prodeji staré televize přišla o statisíce korun, které jí podvodníci ukradli z účtu
Žena prodávala televizi přes internet. Foto: Karel Netolický

Při prodeji staré televize přišla o statisíce korun, které jí podvodníci ukradli z účtu

Pražští policisté každý den řeší minimálně jeden případ podvodu páchaného na internetu. Jedním z mnoha je i případ čtyřiačtyřicetileté ženy z hlavního města, která inzerovala prostřednictvím bazarového internetového prodejního portálu prodej staršího televizoru v hodnotě několik tisíc korun. Nakonec přišla o statisíce. Dnes o tom informovala mluvčí policistů Eva Kropáčová.

Krátce po zveřejnění inzerátu prodávající zprávou prostřednictvím WhatsApp kontaktovala údajná zájemkyně, která poškozené nabídla zaslání peněz předem na bankovní účet.

„Dále zájemkyně nabídla, že objedná přepravní společnost, která zásilku převezme a na její náklady odveze. Poškozené zaslala podvodný odkaz na jednu z nejznámější a nejpoužívanějších přepravních společností, kde si žena měla nejdříve vyzvednout peníze za televizi,“ popsala podvodnickou praktiku Kropáčová.

V odkazu poškozená vyplnila veškeré údaje ke své platební kartě a následně potvrdila příchozí notifikaci k mobilnímu bankovnictví, čímž umožnila podvodníkům přístup do jejího bankovnictví. V daný okamžik si žena vůbec neuvědomovala, že se jedná o podvod.

„Odesláním všech údajů k platební kartě a potvrzením doručené notifikace si myslela, že ji budou pouze převedeny peníze od údajné zájemkyně.  Během velmi krátké chvíle však podvodníci začali z běžného, ale i spořicího účtu postupně prostřednictvím platebních příkazů odesílat peníze pryč,“ sdělila mluvčí.

I přestože napálená žena okamžitě převedla zůstatek peněz na účtu na jiný účet rodinného příslušníka, podvodníci ji stihli připravit o přibližně čtvrt milionu korun.

„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podvod, za což pachateli v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody v délce až pěti let,“ pokračovala policejní mluvčí Eva Kropáčová.

V tomto případě se podle ní jednalo o takzvaný reverzní inzertní podvod, jejichž počet neustále roste. Terčem útočníků jsou v takovém případě především prodávající, kteří si zvolí jako platební metodu ‚bezpečnou platbu‘, tedy zaslání peněz z karty na kartu, prostřednictvím peněženky zvoleného bazaru. 

Jelikož mají zájem zboží prodat, aby toho co nejdříve docílili, podle Kropáčové slepě spolupracují a vyplňují údaje o svých kartách a přístupech na účet v domnění, že nedělají nic špatně, a s vírou, že získají peníze za prodávané zboží. 

„Podvodníci jsou velmi vynalézaví a používají různé způsoby, kterými poškozené připraví o peníze," dodala. 


Autor: Karel Netolický

Bydlení i elektřinu měli zadarmo

7. listopadu 2023 ve 14:30

Sedm osob neoprávněně užívalo opuštěný dům v Praze 12, teplo a světlo si zajistili načerno. Podezření na trestný čin strážníci předali státním kolegům. O případu informovala mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.  

Sprejer při zadržení tvrdil, že je malíř a lakýrník

20. října 2023 v 10:42

Šestadvacetiletého sprejera usvědčil svědek i záznamy z městských kamer. Strážníkům se snažil namluvit, že ruce má špinavé kvůli svému povolání, protože je malíř a lakýrník. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Další články
Nahoru