Dnes Čtvrtek - skorojasno 15°C
Zítra Pátek - oblacno 20°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Při používání roušek se lidé opakovaně dopouští chyb, některé jsou až úsměvné
Textilní roušky rozhodně nevkládejte do trouby ani mikrovlnky, protože hrozí, že se materiál zahřeje a vznítí. Ilustrační foto: JP

Při používání roušek se lidé opakovaně dopouští chyb, některé jsou až úsměvné

Český červený kříž v reakci na dramaticky rostoucí počet případů onemocnění covid-19 vydal aktuálně apel, aby lidé správně nosili roušky. Přidávají se k němu instituce, organizace i státní orgány, protože se ukazuje, že značná část lidí sice ochranu dýchacích cest používá, ale mnohdy špatným způsobem.

„Předejít zahlcení systému poskytování zdravotní péče lze pouze důsledným uplatňováním protiepidemických opatření. Mnohá z nich jsou velmi jednoduchá, a přitom mají zásadní význam pro omezení šíření covid-19. Nosme roušky čisté a řádně nasazené,“ uvedl v prohlášení Český červený kříž (ČČK).

Právě v nečistotě roušek nebo šátků, kterými si lidé zakrývají obličeje, často bývá problém. Není úplně výjimečné slyšet na ulici nebo třeba při cestě hromadnou dopravu někoho, kdo se třeba chlubí, že roušku nosí už týden, nebo že bych už konečně mohl ten šátek vyprat.

Veřejnost se nejčastěji dostane k rouškám jednorázovým, chirurgickým, nebo k těm textilním, většinou doma šitým.

Jednorázové ústní roušky jsou, jak název napovídá, vhodné pouze na jedno použití. I když je jich málo, nesnažte se je „zachránit“ a prodloužit jim životnost. Už by vás pak nemusely chránit. Jednorázovou roušku si nasaďte v případě, že jedete veřejnou dopravou, potřebujete si rychle něco zařídit na poště nebo vyzvednout léky v lékárně.

Její životnost bývá kolem dvou hodin – ale může být i kratší, záleží na tom, zda víc mluvíte nebo jste ji zadýchali – prostě je bezpečná jen do chvíle, než zvlhne.

Použitou jednorázovou roušku z obličeje sundejte opatrně, za gumičky nebo provázky, a hoďte ji do odpadu, případně spalte v kamnech. Poté byste si měli vydezinfikovat nebo dobře umýt ruce.

Při pohybu po veřejnosti se vidět, že se takovým doporučením řada lidí neřídí. Roušky po vystoupení z dopravního prostředku nebo budovy vloží do kapsy u bundy, nebo dají do batohu či tašky mezi ostatní věci, aniž by roušku alespoň dali do sáčku.

Na roušky zvolte nejlépe program s vyvářkou – minimální teplota, která by je měla zbavit virů, je 60 °C. Program s touto teplotou by měl trvat alespoň 30 minut. Odborníci v těchto doporučeních vycházejí ze zkušeností s předchozími epidemiemi. 

Po vyndání z pračky můžete roušky usušit a následně ještě vyžehlit s použitím páry, jestliže nemáte napařovací žehličku, pak alespoň na co nejvyšší teplotu. Jestliže máte sušičku, použijte ji. Péče o textilní roušky připomene mnohým postup, kterým se praly a dezinfikovaly látkové pleny v šestinedělí.

Roušky lze vyvařit i v hrnci na sporáku – je nutné, aby byly ve vodě ponořené a voda se vařila minimálně pět minut – když to bude víc, samozřejmě nevadí. Po vyvaření byste měli nechat roušky ve vodě vychladnout. Po vyvaření je už nemusíte žehlit, ale nic tím nezkazíte – zvlášť ty skládané dostanou alespoň správný tvar.

Abyste měli opravdu jistotu, že jste z látky roušky odstranili případně nebezpečné mikroorganismy, měli byste nejprve řádně vyprat či vyvařit a ještě vyžehlit. Zatím lze jen spekulovat, zda by postačilo opravdu řádné „propaření“ látky třeba parním generátorem disponujícím vysokým tlakem páry. Odborníci v tomto směru žádný návod nedávají a žehlení – i to s párou – uvádějí jako součást procesu po vyprání nebo po vyvaření.

„Rady“, kterými se určitě neřiďte

Dezinfekce mrazem

Pomáhá dát roušku přes noc do mrazáku? Dezinfekce roušky mrazem je zcela neúčinná – takže ji rozhodně nedávejte do mrazáku. Tím spíš, že byste si nevhodnou manipulací se znečištěnou rouškou mohli kontaminovat potraviny v něm uložené. Podle WHO jsou koronaviry vůči mrazu velmi odolné a některé mohou vydržet aktivní při teplotě minus dvacet stupňů až dva roky.

Dezinfekce v mikrovlnce
Textilní roušky rozhodně nevkládejte do trouby ani mikrovlnky, protože hrozí, že se materiál zahřeje a vznítí. V tomto směru nejsou žádné experimenty vhodné a raději je proto vynechejte.

Jak uchovávat vyprané roušky? Čisté roušky byste neměli nechávat ležet volně na vzduchu, ale dejte je do uzavíratelné plastové krabice, kterou jste předtím vydezinfikovali.

Samozřejmostí je, že s nimi budete manipulovat buď v čistých jednorázových rukavicích, nebo poté, co jste si řádně umyli nebo vydezinfikovali ruce. Můžete je vložit i do igelitového uzavíratelného sáčku, a to nejlépe po jedné, abyste ostatní při vyndávání nekontaminovali rukama.


Autor: Karel Netolický

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru