Dnes Pátek - jasno 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Při poslední rekonstrukci odkryl Karlův most několik svých tajemství, možná však ještě ne všechna
Rekonstrukce Karlova mostu v letech 2007 až 2010 zahrnovala i práce na zábradlí, což vyvolávalo rozporuplné reakce odborníků. Foto: Pudis

Při poslední rekonstrukci odkryl Karlův most několik svých tajemství, možná však ještě ne všechna

Když probíhala v letech 2007 až 2010 rekonstrukce Karlova mostu, budilo to mezi politiky, odborníky i veřejností vášně, ale práce na mostovce, zábradlí a dalších částech historické stavby přinesly také řadu nečekaných objevů.

V základech devátého pilíře mostu našli potápěči pískovcové mlýnské kameny a pod nimi vrstvu záhadného rostlinného materiálu. Vzorek této vrstvy dostali ke zkoumání archeologové a zjistili, že se jedná o silně stlačenou vrstvu mechu s příměsí jedlových jehlic. Mech byl tedy použit v základech Karlova mostu jako prostředek k rozložení váhy zdiva, nebo možná jako těsnění.

Při rekonstrukci se narazilo pod dlažbou na ploché litinové potrubí neznámého původu. Při rozebírání zábradlí zase byly odkryty unikátní kameny, u kterých se zjistilo, že jsou podstatně starší než ostatní kvádry parapetu. Jednalo se o části původního zábradlí stavby.

Zajímavým zjištěním byla jeho poloha. Leželo pár desítek centimetrů vedle mostu na klenbě Křižovnického náměstí. Ukázalo se, že nalezená část zábradlí byla rozebrána při přeměně náměstí v 19. století. V té době se vytvářelo nové zábradlí, původní kvádry proto skončily pod povrchem.

Další nečekaný nález odkryla rekonstrukce na povodní straně devátého pilíře. Potápěči při mapování základů pilířů Juditina mostu našli fragment vázy, která byla součástí sousoší sv. Antonína Paduánského. Úlomek byl konzervován a posloužil jako předloha sekání nových kopií vázy, která se následně vrátily na původní místo. Součástí sousoší jsou dvě vázy.

Během rekonstrukce mostu se u schodů na Křižovnické náměstí před Mosteckou věží podařil odkrýt žlab, pravděpodobně původní chrlič.

Hlavní město v současnosti připravuje opravu zdiva Karlova mostu, práce navážou na opravu mostovky z let 2007 až 2010. Během dvou až tří desítek let bude zkontrolováno více než 60 000 kamenů. Ty ve špatném stavu čeká výměna.

Na pražském magistrátu vznikla zkraje letošního roku komise při radě hlavního města, která se bude zabývat přípravou opravy zdiva. Jsou v ní například zástupci akademické sféry, magistrátních památkářů nebo silničářů.  Jedním z prvních úkolů komise bude odsouhlasení rozsahu diagnostických prací. Až po jejich provedení přijde odhad, kolik oprava pláště Karlově mostu bude stát a kdy začne. Před samotným započetím rekonstrukce čeká Prahu výběr vhodné lokality pro těžbu pískovce na přípravu kvádrů.

Komise musí také vyřešit opravu podstavce sousoší Sen svaté Luitgardy, který je ve špatném stavu. Poprvé by se měla komise sejít do konce letošního dubna, kvůli pandemii se možná vše pozdrží. Nelze vyloučit, že až jednou chystaná rekonstrukce začne, Karlův most ještě odkryje další svá tajemství.

V loňském roce proběhla za zhruba 30 milionů korun výměna všech sedmi ledolamů u Karlova mostu. Jejich stav se totiž v posledních letech rychle zhoršoval. Nové klády z dubového dřeva, které chrání pilíře stavby, jsou zhruba půl metru široké a 12 metrů dlouhé.

U každého ledolamu se musely nejprve odmontovat jeho svrchní části, pak bylo třeba odtěžit zához a sedimenty, prohlédnout staré piloty a poté namontovat svislé prvky pilotu pod vodou, což byla nejsložitější část celé operace.

Poté už se jen namontovala zpět vrchní část ledolamu a práce se dokončily doplněním kamenného záhozu, který zajistí stabilitu. Součástí prací byla i demontáž a montáž slavnostního osvětlení.

Stromy, z nichž se staly nové ledolamy, pochází z polesí Moravského Krumlova a okolí Strážnice. Každý z nich museli lesníci pečlivě prohlédnout, aby neměl vady. Klády byly před potopením do Vltavy ještě chemicky ošetřeny. Vzhledem k charakteru použitého materiálu z dubu letního a zimního je každý z nových ledolamů originálem.


Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

Včera v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Praha 6: Psychologická pomoc

3. března 2021 ve 13:00

Radnice Prahy 6 společně s psychology z Břevnova zřídili dvě telefonní linky, na které se mohou obrátit dospělí a děti.

innogy rozšiřuje službu pro neslyšící

3. března 2021 ve 12:47

K výročí Světového dne sluchu představuje innogy se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od 3. března 2021 je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou...

Pražští profesionální hasiči provádí vlastní testování

3. března 2021 v 11:04

Od podzimu 2020 provádí hasiči vlastní antigenní testování svých příslušníků a zaměstnanců. Testování probíhá pravidelně buď z preventivních důvodů nebo po vyhodnocení trasování, které děláme při každém kontaktu s pozitivní osobou. Testuje se také po nahlášení příznaků od příslušníka či...

Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

2. března 2021 ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Další články
Nahoru