Dnes Čtvrtek - oblacno 17°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Při pořizování nemovitosti můžete narazit na zákaz zcizení a zatížení. Co to znamená?
Na omezení vlastnického práva můžete narazit i při pořizování domku v zahrádkářské kolonii. Foto: Jan Puci

Při pořizování nemovitosti můžete narazit na zákaz zcizení a zatížení. Co to znamená?

Zajímáte se o nějakou nemovitost a zjistíte, že v katastru nemovitostí je uveden zákaz zcizení a zatížení? Co se za tím skrývá? Na otázky týkajících se tématu vlastnického práva odpovídá advokát Daniel Macek. 

Na katastru nemovitostí se můžeme často setkat omezením vlastnického práva nazvaném „zákaz zcizení a zatížení”. Pro běžného člověka může jít o nic neříkající pojem. Co si pod tím můžeme představit?
Zákaz zcizení a zatížení zjednodušeně řečeno znamená, že vlastník není oprávněn po sjednanou dobu nemovitost převést (tedy prodat ani darovat) ani jakýmkoliv způsobem zatížit (typicky věcným břemenem, zástavním právem nebo předkupním právem). Zákaz zcizení a zatížení tedy představuje pro vlastníka nemovitosti značné omezení. Tento pojem se většinou užívá společně jako slovní spojení, i přesto ale zcizení i zatížení může být zřízeno samostatně nezávisle na druhém omezení.

Zákaz zcizení a zatížení se vztahuje vždy ke konkrétní nemovitosti?
Ano a zapisuje se do katastru nemovitostí. Nevztahuje se tedy k vlastníkovi nemovitosti, byť jej ve výsledku omezuje. Tyto zákazy lze zřídit pouze na určitou přiměřenou dobu, nelze je tedy zřídit na dobu neurčitou.

Dokážete vysvětlit, proč zákazy zcizení a zatížení existují? Kdo je nejčastěji používá a kde s nimi můžeme setkat?
Tyto zákazy se nejčastěji zřizují ve vztahu věřitel – dlužník, tedy zejména jako doplněk k zástavnímu právu banky při poskytnutí hypotečního úvěru kupujícímu nemovitosti.

Banka zřízení zákazu zcizení a zatížení bere jako pojistku pro uspokojení své pohledávky – chce si tímto pojistit, že vlastník zastavenou nemovitost neprodá ani nezatíží. Je tedy velmi časté, že v části C na listu vlastnictví najdete nejen zástavní právo ve prospěch banky, ale také zákaz zcizení a zatížení ve prospěch stejné banky.

Pokud bychom se drželi příkladu hypotečního úvěru u banky, co to pro mě v praxi znamená?
V případě zřízení zákazu zcizení a zatížení ve prospěch banky jste v nakládáním s nemovitostí omezeni. Pokud byste chtěli nemovitosti prodat, darovat nebo zřídit věcné břemeno, musíte od banky získat písemný souhlas (s ověřeným podpisem oprávněné osoby), který musíte předložit na katastru nemovitostí.

Bez předložení tohoto souhlasu banky katastrální úřad požadovanou změnu neprovede. V praxi to pro vás znamená, že nemovitost nemůžete prodat ani darovat, rozdělit pozemky, zřídit služebnost užívání ani žádnou jinou nebo předkupní právo, pokud s tím banka nebude výslovně souhlasit.

Může je využít i někdo jiný než banka?
Ano, v praxi se z naší zkušenosti jedná spíše o výjimky. Setkali jsme se se zřízením zákazu zcizení v případě prodeje nemovitostí ze strany obce za účelem podpory mladých párů – v tomto případě chce mít obec pojistku, že kupující nemovitost nekupují pouze jako investici, ale že opravdu zůstanou jejími vlastníky.

Zákaz zcizení jsme také zřizovali na přání rodičů při darování jejich nemovitosti dětem – rodiče chtěli mít jistotu, že nemovitost po určitou dobu zůstane ve vlastnictví dětí. Zákaz zcizení a zatížení je možné z katastru nemovitostí vymazat, je to ale vždy potřeba učinit na návrh nebo se souhlasem toho, v jehož prospěch je zákaz zřízen.

Doporučil byste něco na závěr lidem, kteří na zákazy zcizení a zatížení narazí?
Zde je důležité rozlišit dvě situace. Pokud kupujete nemovitost, na níž vázne zákaz zcizení a zatížení, mějte na vědomí, že zástavní banka musí nakládání s nemovitostí povolit – dát souhlas k prodeji, případně ke splacení úvěru. Zde je nutná aktivita prodávajícího, který tyto záležitosti musí vyřídit se svou bankou, která mu poskytla hypoteční úvěr.

Druhým případem je situace, kdy nemovitost kupujete a kupní cenu nebo její část budete financovat hypotečním úvěrem. Pokud banka, která vám hypoteční úvěr poskytuje, žádá zřízení zákazu zcizení a zatížení, nemáte jinou možnost než tuto podmínku akceptovat.

Banky mají své standardizované postupy a pevně stanovená pravidla a v naprosté většině případů se od nich neodchylují. Pokud byste požadovali, že nemovitost nechcete zatížit formou zákazu zcizení a zatížení, pravděpodobně neuspějete. Z naší zkušenosti v současné době zákazy zcizení a zatížení požaduje zřídit většina českých bank.

 


Autor: Iva Čípová

Aperio navyšuje kapacitu bezplatné poradny pro rodiče

2. října 2021 v 06:59

Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství navyšuje kapacitu bezplatného poradenství o 90 %. Poskytuje rodičům zdarma podporu v různých životních situacích přes webovou poradnu, prostřednictvím osobních konzultací s psychologem či právníkem a skrze právní telefonickou...

Studenti a prázdninové brigády nebo podnikání: Jaké povinnosti vůči ČSSZ mají?

3. července 2021 v 15:10

Ať už jste student střední, nebo vysoké školy, pravděpodobně si před prázdninami pokládáte otázku, jak to je s brigádami či podnikáním v průběhu vašich studií nebo po jejich ukončení. Na následujících řádcích rozebíráme nejběžnější situace, s nimiž se jako student v průběhu prázdnin můžete...

Praha 11: Právní poradna zdarma je v provozu i v létě

3. července 2021 v 10:06

Právní poradna pro občany jedenácté městské části je zdarma v provozu i v létě. Poradnu v prostorách Úřadu městské části Praha 11 provozuje společnost Iuridicum Remedium.

Proč si dát pozor na ukončení pracovního poměru dohodou

10. června 2021 v 07:00

Mnoho lidí dnes prožívá nejistotu a bojí se ztráty zaměstnání. Firmy jsou zasaženy opatřeními proti šíření koronaviru a ztrácejí ekonomickou svěžest a sílu. Nad mnohými zaměstnanci se pak vznáší riziko výpovědi. Na co si dát pozor z pozice zaměstnance?

Díky schválené novele notářského řádu bude založení společnosti rychlejší a levnější

7. června 2021 v 11:07

Sněmovna v pátek ve třetím čtení schválila novelu notářského řádu z pera poslankyně Moniky Červíčkové. Novela přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. Už od září tak bude možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes....

Na co má zaměstnanec právo?

3. června 2021 v 08:17

V posledních měsících dochází v určitých oborech ke zhoršení ekonomické situace, která může mít za následek rušení pracovních míst. Zároveň ještě stále mnozí zaměstnanci nevědí, jak se v některých situacích zachovat. Jaká specifika se v oblasti pracovněprávních vztahů objevují a na co má vlastně...

Bezplatná Poradna při finanční tísni v Praze 4 pomáhá

27. května 2021 v 09:17

Praha 4 podporuje činnost bezplatné Poradny při finanční tísni. Ta radí lidem, jak se vypořádat s dluhy i s exekucemi, a zpracovává také návrhy na oddlužení. Mnoho dotazů směřuje i na insolvence, rodinný rozpočet a konkrétní smlouvy. Poradci pracují s klienty na jejich rozpočtech a ladí jejich...

Další články
Nahoru