dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Při pádu z římsy kyvadla na Letné se opilý mladík nezranil, v minulosti zde přitom došlo k tragédiím
Nyní je celá oblast především rájem skateboardistů. Foto: archiv PCT

Při pádu z římsy kyvadla na Letné se opilý mladík nezranil, v minulosti zde přitom došlo k tragédiím

Při popíjení s přáteli u kyvadla v Letenských sadech spadl mladý muž z výšky zhruba pěti metrů. Strážníci mu poskytli první pomoc a předali ho záchranářům. Měl obrovské štěstí, v minulosti zde obdobné pády skončily zraněním nebo dokonce úmrtím. 

K pádu muže z římsy kyvadla v Letenských sadech vyjížděly dvě hlídky strážníků v pátek 8. května krátce před druhou hodinou ranní. Městská policie o tom informovala dnes.

osetreni-mladika-po-pady-kyvadlo

Ošetření mladíka po pádu z římsy kyvadla

„Muž, který ležel uprostřed skupinky dalších osob, byl při vědomí, komunikoval, byl v šoku, ale neměl žádná viditelná zranění. Vzhledem k charakteru pádu, strážníci jeho tělo zafixovali a bránili mu v pohybu, a to až do příjezdu záchranářů,“ uvedla policejní mluvčí Irena Seifertová.

Strážníci rovněž hlídali jeho životní funkce a zajistili tepelný komfort pomocí izotermické folie. Muž vypověděl, že při popíjení s přáteli seděl na římse kyvadla, a když se zvedl, zavrávoral a spadl na betonové schodiště pod kyvadlem.

„Komunikoval s námi, nicméně usínal. Žádné viditelné zranění, krvácení, ani modřina,“ sdělil jeden ze zasahujících strážníků.

Mladík nadýchal 1,8 promile alkoholu. Záchranáři ho převezli k podrobnému vyšetření do nemocnice.

Případy z minulosti

Když ze zdi u kyvadla spadl v říjnu 2017 mladík, dopadlo to tragicky. Po pádu byl v bezvědomí. I když se u nešťastníka podařilo obnovit základní životní funkce, při převozu do nemocnice zemřel. Obdobných tragických případů bohužel historie kyvadla pamatuje víc.

Někdy neskončily pády úmrtím, ale „jen“ zraněním. K pádu došlo například před sedmi lety. Tehdy mladý muž pád přežil, ale s četnými poraněními.

Ke kurióznímu zranění došlo u kyvadla loni na podzim. Muž středního věku si chtěl odskočit a při vykonávání potřeby spadl na schody. Po pádu byl v bezvědomí. Museli ho resuscitovat záchranáři, což se nakonec podařilo.

Před dvěma lety se mladá dívka propadla do osm metrů hluboké odvětrávací šachty pod kyvadlem. Pád přežila, po vyproštění si ztěžovala na bolest zad a krku.

Metronom je na Letné už 29 let

Metronom zaujímá na mapě Prahy symbolické místo. Právě zde se kdysi k nebi tyčil gigantický pomník J. V. Stalina, který byl odstraněn dynamitem až řadu let po Stalinově smrti, v roce 1962.

Sedm tun vážící Stroj času sochaře Vratislava Nováka, instalovaný v roce 1991 se měl stát také symbolem nové doby. U lidí se pro kyvadlo vžil název metronom nebo jednoduše kyvadlo. 


Praha 5: Inzerce v časopisu Pětka pro provozovatele podniků

Dnes v 10:28

Radnice Prahy 5 nabízí podnikatelům, provozovatelům restaurací, kaváren nebo bister pomoc v podobě stručné prezentace v časopisu Pětka. Podmínkou je provozovna na území páté městské části, funkční výdejní okénko či nabídka rozvozu jídel.

Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Další články
Nahoru