dnes
Čtvrtek - zatazeno
22°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Při pádu z římsy kyvadla na Letné se opilý mladík nezranil, v minulosti zde přitom došlo k tragédiím
Nyní je celá oblast především rájem skateboardistů. Foto: archiv PCT

Při pádu z římsy kyvadla na Letné se opilý mladík nezranil, v minulosti zde přitom došlo k tragédiím

Při popíjení s přáteli u kyvadla v Letenských sadech spadl mladý muž z výšky zhruba pěti metrů. Strážníci mu poskytli první pomoc a předali ho záchranářům. Měl obrovské štěstí, v minulosti zde obdobné pády skončily zraněním nebo dokonce úmrtím. 

K pádu muže z římsy kyvadla v Letenských sadech vyjížděly dvě hlídky strážníků v pátek 8. května krátce před druhou hodinou ranní. Městská policie o tom informovala dnes.

osetreni-mladika-po-pady-kyvadlo

Ošetření mladíka po pádu z římsy kyvadla

„Muž, který ležel uprostřed skupinky dalších osob, byl při vědomí, komunikoval, byl v šoku, ale neměl žádná viditelná zranění. Vzhledem k charakteru pádu, strážníci jeho tělo zafixovali a bránili mu v pohybu, a to až do příjezdu záchranářů,“ uvedla policejní mluvčí Irena Seifertová.

Strážníci rovněž hlídali jeho životní funkce a zajistili tepelný komfort pomocí izotermické folie. Muž vypověděl, že při popíjení s přáteli seděl na římse kyvadla, a když se zvedl, zavrávoral a spadl na betonové schodiště pod kyvadlem.

„Komunikoval s námi, nicméně usínal. Žádné viditelné zranění, krvácení, ani modřina,“ sdělil jeden ze zasahujících strážníků.

Mladík nadýchal 1,8 promile alkoholu. Záchranáři ho převezli k podrobnému vyšetření do nemocnice.

Případy z minulosti

Když ze zdi u kyvadla spadl v říjnu 2017 mladík, dopadlo to tragicky. Po pádu byl v bezvědomí. I když se u nešťastníka podařilo obnovit základní životní funkce, při převozu do nemocnice zemřel. Obdobných tragických případů bohužel historie kyvadla pamatuje víc.

Někdy neskončily pády úmrtím, ale „jen“ zraněním. K pádu došlo například před sedmi lety. Tehdy mladý muž pád přežil, ale s četnými poraněními.

Ke kurióznímu zranění došlo u kyvadla loni na podzim. Muž středního věku si chtěl odskočit a při vykonávání potřeby spadl na schody. Po pádu byl v bezvědomí. Museli ho resuscitovat záchranáři, což se nakonec podařilo.

Před dvěma lety se mladá dívka propadla do osm metrů hluboké odvětrávací šachty pod kyvadlem. Pád přežila, po vyproštění si ztěžovala na bolest zad a krku.

Metronom je na Letné už 29 let

Metronom zaujímá na mapě Prahy symbolické místo. Právě zde se kdysi k nebi tyčil gigantický pomník J. V. Stalina, který byl odstraněn dynamitem až řadu let po Stalinově smrti, v roce 1962.

Sedm tun vážící Stroj času sochaře Vratislava Nováka, instalovaný v roce 1991 se měl stát také symbolem nové doby. U lidí se pro kyvadlo vžil název metronom nebo jednoduše kyvadlo. 


Magistrát upravuje provoz

Včera v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

Včera v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Včera v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru