Dnes Neděle - oblacno -7°C
Zítra Pondělí - snih -12°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Při pádu z římsy kyvadla na Letné se opilý mladík nezranil, v minulosti zde přitom došlo k tragédiím
Nyní je celá oblast především rájem skateboardistů. Foto: archiv PCT

Při pádu z římsy kyvadla na Letné se opilý mladík nezranil, v minulosti zde přitom došlo k tragédiím

Při popíjení s přáteli u kyvadla v Letenských sadech spadl mladý muž z výšky zhruba pěti metrů. Strážníci mu poskytli první pomoc a předali ho záchranářům. Měl obrovské štěstí, v minulosti zde obdobné pády skončily zraněním nebo dokonce úmrtím. 

K pádu muže z římsy kyvadla v Letenských sadech vyjížděly dvě hlídky strážníků v pátek 8. května krátce před druhou hodinou ranní. Městská policie o tom informovala dnes.

osetreni-mladika-po-pady-kyvadlo

Ošetření mladíka po pádu z římsy kyvadla

„Muž, který ležel uprostřed skupinky dalších osob, byl při vědomí, komunikoval, byl v šoku, ale neměl žádná viditelná zranění. Vzhledem k charakteru pádu, strážníci jeho tělo zafixovali a bránili mu v pohybu, a to až do příjezdu záchranářů,“ uvedla policejní mluvčí Irena Seifertová.

Strážníci rovněž hlídali jeho životní funkce a zajistili tepelný komfort pomocí izotermické folie. Muž vypověděl, že při popíjení s přáteli seděl na římse kyvadla, a když se zvedl, zavrávoral a spadl na betonové schodiště pod kyvadlem.

„Komunikoval s námi, nicméně usínal. Žádné viditelné zranění, krvácení, ani modřina,“ sdělil jeden ze zasahujících strážníků.

Mladík nadýchal 1,8 promile alkoholu. Záchranáři ho převezli k podrobnému vyšetření do nemocnice.

Případy z minulosti

Když ze zdi u kyvadla spadl v říjnu 2017 mladík, dopadlo to tragicky. Po pádu byl v bezvědomí. I když se u nešťastníka podařilo obnovit základní životní funkce, při převozu do nemocnice zemřel. Obdobných tragických případů bohužel historie kyvadla pamatuje víc.

Někdy neskončily pády úmrtím, ale „jen“ zraněním. K pádu došlo například před sedmi lety. Tehdy mladý muž pád přežil, ale s četnými poraněními.

Ke kurióznímu zranění došlo u kyvadla loni na podzim. Muž středního věku si chtěl odskočit a při vykonávání potřeby spadl na schody. Po pádu byl v bezvědomí. Museli ho resuscitovat záchranáři, což se nakonec podařilo.

Před dvěma lety se mladá dívka propadla do osm metrů hluboké odvětrávací šachty pod kyvadlem. Pád přežila, po vyproštění si ztěžovala na bolest zad a krku.

Metronom je na Letné už 29 let

Metronom zaujímá na mapě Prahy symbolické místo. Právě zde se kdysi k nebi tyčil gigantický pomník J. V. Stalina, který byl odstraněn dynamitem až řadu let po Stalinově smrti, v roce 1962.

Sedm tun vážící Stroj času sochaře Vratislava Nováka, instalovaný v roce 1991 se měl stát také symbolem nové doby. U lidí se pro kyvadlo vžil název metronom nebo jednoduše kyvadlo. 


První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Dnes ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru