Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Při pádu z římsy kyvadla na Letné se opilý mladík nezranil, v minulosti zde přitom došlo k tragédiím
Nyní je celá oblast především rájem skateboardistů. Foto: archiv PCT

Při pádu z římsy kyvadla na Letné se opilý mladík nezranil, v minulosti zde přitom došlo k tragédiím

Při popíjení s přáteli u kyvadla v Letenských sadech spadl mladý muž z výšky zhruba pěti metrů. Strážníci mu poskytli první pomoc a předali ho záchranářům. Měl obrovské štěstí, v minulosti zde obdobné pády skončily zraněním nebo dokonce úmrtím. 

K pádu muže z římsy kyvadla v Letenských sadech vyjížděly dvě hlídky strážníků v pátek 8. května krátce před druhou hodinou ranní. Městská policie o tom informovala dnes.

osetreni-mladika-po-pady-kyvadlo

Ošetření mladíka po pádu z římsy kyvadla

„Muž, který ležel uprostřed skupinky dalších osob, byl při vědomí, komunikoval, byl v šoku, ale neměl žádná viditelná zranění. Vzhledem k charakteru pádu, strážníci jeho tělo zafixovali a bránili mu v pohybu, a to až do příjezdu záchranářů,“ uvedla policejní mluvčí Irena Seifertová.

Strážníci rovněž hlídali jeho životní funkce a zajistili tepelný komfort pomocí izotermické folie. Muž vypověděl, že při popíjení s přáteli seděl na římse kyvadla, a když se zvedl, zavrávoral a spadl na betonové schodiště pod kyvadlem.

„Komunikoval s námi, nicméně usínal. Žádné viditelné zranění, krvácení, ani modřina,“ sdělil jeden ze zasahujících strážníků.

Mladík nadýchal 1,8 promile alkoholu. Záchranáři ho převezli k podrobnému vyšetření do nemocnice.

Případy z minulosti

Když ze zdi u kyvadla spadl v říjnu 2017 mladík, dopadlo to tragicky. Po pádu byl v bezvědomí. I když se u nešťastníka podařilo obnovit základní životní funkce, při převozu do nemocnice zemřel. Obdobných tragických případů bohužel historie kyvadla pamatuje víc.

Někdy neskončily pády úmrtím, ale „jen“ zraněním. K pádu došlo například před sedmi lety. Tehdy mladý muž pád přežil, ale s četnými poraněními.

Ke kurióznímu zranění došlo u kyvadla loni na podzim. Muž středního věku si chtěl odskočit a při vykonávání potřeby spadl na schody. Po pádu byl v bezvědomí. Museli ho resuscitovat záchranáři, což se nakonec podařilo.

Před dvěma lety se mladá dívka propadla do osm metrů hluboké odvětrávací šachty pod kyvadlem. Pád přežila, po vyproštění si ztěžovala na bolest zad a krku.

Metronom je na Letné už 29 let

Metronom zaujímá na mapě Prahy symbolické místo. Právě zde se kdysi k nebi tyčil gigantický pomník J. V. Stalina, který byl odstraněn dynamitem až řadu let po Stalinově smrti, v roce 1962.

Sedm tun vážící Stroj času sochaře Vratislava Nováka, instalovaný v roce 1991 se měl stát také symbolem nové doby. U lidí se pro kyvadlo vžil název metronom nebo jednoduše kyvadlo. 


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru