dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Při oslavách 700. výročí narození Karla IV. uvidí veřejnost kromě renesančních i gotické klenoty
Pražský hrad plánuje oslavy k výročí narození Karla IV. Foto: archiv

Při oslavách 700. výročí narození Karla IV. uvidí veřejnost kromě renesančních i gotické klenoty

Výjimečné vystavení českých korunovačních klenotů doplněných replikami královských insignií z doby gotické připravuje Pražský hrad na příští rok. Výstava má být hlavním projektem oslav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV., které Hrad zahájí 2. dubna se začátkem příští turistické sezony. Pořadatelé nyní představili program oslav.

Rok věnovaný Karlu IV. si na Hradě užijí i ti, kdo nepůjdou na žádnou z výstav. Jak řekl ředitel Správy Pražského hradu (SPH) Ivo Velíšek, unikátním artefaktem doby Karla IV. je samotný areál Pražského hradu, v jehož exteriérech se budou oslavy také připomínat. Zmíněné výstavy pak začnou 13. května a potrvají do 28. září. Oslavy financuje podle Velíška SPH jen ze svého rozpočtu a náklady „nejsou menší než 25 milionů korun".

Stěžejní expozice Žezlo a koruna bude v Císařské konírně. Jejím hlavním exponátem bude výjimečně samostatně vystavená česká královská koruna. Poprvé v novodobé historii doplní namísto známých a každých pět let vystavovaných renesančních insignií (jablka a žezla) insignie gotické, které ke koruně v době Karlově patřily a jejíž repliky se speciálně pro výstavu budou vyrábět.

„Výstava v Císařské konírně není čistě výstavou klenotů, ty budou vystaveny při příští volbě prezidenta pravděpodobně ve Vladislavském sále," řekl vedoucí oddělení kultury SPH Václav Beránek. Vzhledem k tomu, že součástí expozice budou i cenné rukopisy, bude třeba podle něj ve výstavě z klimatických důvodů regulovat počet návštěvníků. Kapacita konírny je z těchto důvodů prý kolem 600 lidí denně, nelze do ní pustit tisíce lidí, které se za den přicházejí podívat na tradiční výstavy klenotů.

busta-karel-iv-nahled

Busta Karla IV. na katedrále sv. Víta

Počet návštěvníků chce SPH regulovat vyšším vstupným, základní vstupenka bude za 250 korun. Pravděpodobně již v prosinci bude zahájen internetový prodej vstupenek a předprodej na pokladnách na Hradě, uvedl Beránek s tím, že návštěvníkům nedoporučuje jezdit na výstavu bez vstupenky či rezervace.

Ředitelka hradního odboru památkové péče Ivana Kyzourová řekla, že výstava představí i méně známé části souboru klenotů a zasadí je do dobového kontextu s předměty, které Karel IV. zamýšlel pro korunovaci.

Vedle kopií gotických insignií, které jsou dnes součástí vídeňské klenotnice, budou vystaveny nádobky na olej, korunovační roucha či zemské relikviářové kříže a Zlatý veraikon, obraz Kristovy tváře pocházející z českého královského pokladu budovaného Karlem IV. na Karlštejně.

Korunní komora, kde jsou klenoty uchovávány, bude čtyři měsíce prázdná. „Provedeme důkladné restaurátorské práce, ty se provádějí vždy po dobu pěti dnů v pětiletých intervalech, ale nyní bude žádoucí provést důkladnou obnovu a kontrolu," doplnila s tím, že od té poslední uplynulo již 40 let.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru