Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Při oceňování dárců dřeně se setkali vyléčená pacientka z Prahy a její zachránce ze Slovácka
Vyléčená pacientka Renata Horáková se svým dárcem Romanem Jáně. Zdroj foto: Český národní registr dárců dřeně

Při oceňování dárců dřeně se setkali vyléčená pacientka z Prahy a její zachránce ze Slovácka

Český národní registr dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně ocenily v pátek 21. dubna dárce kostní dřeně za loňský rok. V pořadí již dvacátý pátý ročník proběhl v pražském Obecním domě. Cenu převzalo celkem 56 dárců z celé republiky. Informovala o tom manažerka marketingu a komunikace Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) Klára Conková.  

Ocenění předal všem loňským dárcům herec Ondřej Vetchý, s gratulací se připojil také biskup Václav Malý. Ze zahraničí poslal dárcům krvetvorných buněk poděkování se zdravicí prezident České republiky Petr Pavel, který je sám zapsán v registru dárců dřeně.

Cenu za nejvýznamnější nemateriální pomoc si odnesla Xenie Kratochvílová, která zejména na Moravě zapisuje nové dobrovolníky a do registru tak přivedla několik tisíc nových „duší“.

Dále byla udělena Zvláštní cena Adolfa Borna za mimořádný lidský čin Daně Neumannové, která pořádá každoročně od roku 2011 ve spolupráci s Jaroslavem Duškem charitativní představení v Karlových Varech.

Výtěžek ve prospěch dárcovství kostní dřeně přesáhl již 600 tisíc korun. Po sedmé se na akci udělovalo také Stipendium Vladimíra Kozy, které tentokrát získala Diana Maláriková.

„Těší mě, že stejně jako v minulých letech jsem mohl i nyní osobně poděkovat dárcům krvetvorných buněk na slavnostním galavečeru v krásném prostředí Obecního domu. Jsou to totiž právě oni, koho můžeme bez nadsázky považovat za hrdiny, bez jejich solidarity, odvahy a ochoty bychom mohli jen stěží plnit naše poslání a pomáhat těžce nemocným,“ uvedl ředitel ČNRDD Daniel Pagáč.

O hudební doprovod večera se postaralo „Dámské kvarteto“ orchestru DJKT Plzeň. Nejemotivnější částí večera byl moment, kdy se poprvé setkala vyléčená pacientka Renata Horáková z Prahy se svým dárcem Romanem Jáně z Uherského Ostrohu. „Bez Romana by si totiž paní Renata nepochovala svoje první vnouče a nesplnil by se jí tak její veliký sen,“ podotkl Pagáč.  


Autor: Lucie Rychlá

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru