Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Při oceňování dárců dřeně se setkali vyléčená pacientka z Prahy a její zachránce ze Slovácka
Vyléčená pacientka Renata Horáková se svým dárcem Romanem Jáně. Zdroj foto: Český národní registr dárců dřeně

Při oceňování dárců dřeně se setkali vyléčená pacientka z Prahy a její zachránce ze Slovácka

Český národní registr dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně ocenily v pátek 21. dubna dárce kostní dřeně za loňský rok. V pořadí již dvacátý pátý ročník proběhl v pražském Obecním domě. Cenu převzalo celkem 56 dárců z celé republiky. Informovala o tom manažerka marketingu a komunikace Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) Klára Conková.  

Ocenění předal všem loňským dárcům herec Ondřej Vetchý, s gratulací se připojil také biskup Václav Malý. Ze zahraničí poslal dárcům krvetvorných buněk poděkování se zdravicí prezident České republiky Petr Pavel, který je sám zapsán v registru dárců dřeně.

Cenu za nejvýznamnější nemateriální pomoc si odnesla Xenie Kratochvílová, která zejména na Moravě zapisuje nové dobrovolníky a do registru tak přivedla několik tisíc nových „duší“.

Dále byla udělena Zvláštní cena Adolfa Borna za mimořádný lidský čin Daně Neumannové, která pořádá každoročně od roku 2011 ve spolupráci s Jaroslavem Duškem charitativní představení v Karlových Varech.

Výtěžek ve prospěch dárcovství kostní dřeně přesáhl již 600 tisíc korun. Po sedmé se na akci udělovalo také Stipendium Vladimíra Kozy, které tentokrát získala Diana Maláriková.

„Těší mě, že stejně jako v minulých letech jsem mohl i nyní osobně poděkovat dárcům krvetvorných buněk na slavnostním galavečeru v krásném prostředí Obecního domu. Jsou to totiž právě oni, koho můžeme bez nadsázky považovat za hrdiny, bez jejich solidarity, odvahy a ochoty bychom mohli jen stěží plnit naše poslání a pomáhat těžce nemocným,“ uvedl ředitel ČNRDD Daniel Pagáč.

O hudební doprovod večera se postaralo „Dámské kvarteto“ orchestru DJKT Plzeň. Nejemotivnější částí večera byl moment, kdy se poprvé setkala vyléčená pacientka Renata Horáková z Prahy se svým dárcem Romanem Jáně z Uherského Ostrohu. „Bez Romana by si totiž paní Renata nepochovala svoje první vnouče a nesplnil by se jí tak její veliký sen,“ podotkl Pagáč.  


Autor: Lucie Rychlá

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru