Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Při návratu z dovolené zachránila na palubě letadla život, od Prahy má medaili
K záchraně života došlo na palubě letadla. Foto: Smartwings

Při návratu z dovolené zachránila na palubě letadla život, od Prahy má medaili

Pražští radní v pondělí schválili udělení bronzové medaile hlavního města Prahy záchranářce Nikol Ria Dolákové za záchranu lidského života. Doláková při návratu z dovolené poskytla pomoc spolucestující v letadle.

Ocenění navrhla občanka Prahy Iva Bajerová, a to za záchranu života její maminky. Nikol Ria Doláková se při návratu z dovolené letos 20. června náhodně setkala na palubě letadla společnosti Smartwings směřujícího z Tirany do Prahy s maminkou paní Bajerové, která měla v tu dobu vážné zdravotní komplikace. 

Díky profesionálnímu zásahu Dolákové, jedné ze spolucestujících a pilota letadla se podařilo maminku paní Bajerové dopravit do České republiky a zajistit jí tak odpovídající zdravotní péči.  

„Jak se paní Nikol zachovala na palubě letadla, kde profesionálně zasáhla a pomohla nemocné paní, která měla opravdu vážné zdravotní komplikace, a jak bezpečně s pilotem dopravili tuto dámu do České republiky, to je neuvěřitelný příběh. Každý z nás doufá, že v podobné situaci budeme mít nablízku někoho, jako je paní Doláková. Patří jí naše veliké poděkování, úcta a respekt,“ řekla Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí, která doporučila udělení bronzové medaile hlavního města Prahy.  

Jak sama Nikol Ria Doláková uvedla, svým rozhodnutím riskovala následky případného neúspěchu, v daném okamžiku však postupovala především na základě přesvědčení, že chce a musí zachránit spolucestující život. 

Díky zásahu a díky správné diagnostice určené základními vyšetřeními a s pomocí jejích vědomostí a zkušeností dostala pacientka šanci na přežití a nyní se uzdravuje.  

Nikol Ria Doláková je absolventkou Vyšší odborné školy zdravotnické v oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář, žije v Praze a pracuje u Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.  

Udělení bronzové medaile hlavního města Prahy je spojeno s finančním darem 50 tisíc korun.


Autor: Hla

Pietní akt připomene Josefa Fantu

Dnes v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Opera lidem na Vyšehradě

Dnes v 06:36

Ve středu 19. června se na Letní scéně Vyšehradu od 14 hodin zdarma odehraje To nejlepší z Prodané nevěsty. Divákům se tím skýtá neobvyklá možnost prožít kouzlo jedné z nejvýznamnějších českých oper v unikátním prostředí.

Bublinky na náplavce v Praze 2

Dnes v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Červnová vycházka

Včera v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

Včera v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Další články
Nahoru