Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Při festivalu Mezi ploty vystoupí v Bohnicích přes dvacet kapel a divadel
Hlavní stage festivalu. Foto: Mezi ploty

Při festivalu Mezi ploty vystoupí v Bohnicích přes dvacet kapel a divadel

Jak bude vypadat letošní ročník festivalu Mezi ploty, který se koná v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích? Jaká je kapacita? Na co se mohou návštěvníci tento víkend těšit? Na dotazy serveru Pražský patriot odpovídal zakladatel a ředitel festivalu Robert Kozler.

Letos se festival Mezi ploty koná netradičně na podzim. Jaké jsou, kromě termínu, další hlavní změny?
Pandemie covidu-19 zasáhla festival Mezi ploty ještě více než ostatní kulturní akce, protože se koná v areálu zdravotnického zařízení, kde platí přísnější požadavky na ochranu zdraví než jinde. Uvažovali jsme i o alternativním místě konání, ale nakonec jsme se rozhodli pro kontinuitu. To znamená, že celá koncepce je letos jiná – místo velkého venkovního festivalu pořádáme primárně online festival, jehož součástí je komorní venkovní akce. Ta se přenáší do živého streamu – a navazovat na ni bude další online obsah.

Současná situace je pro nás samozřejmě velmi obtížná – nejen ekonomicky, ale taky psychicky. A o to víc si vážíme toho, že se nám právě teď dostalo silné podpory řady kulturních osobností. Arnošt Goldflam, Jan Potměšil, Pavel Anděl, divadelní kritička a publicistka Radmila Hrdinová a šéfka Bohnické divadelní společnosti Vendula Kodetová se dokonce rozhodli stát se patrony jubilejního 30. ročníku, který chystáme na příští rok. Zvlášť vděční jsme Honzovi Potměšilovi a paní Cibulkové, kteří nás letos podpořili i v médiích. I tohle je svým způsobem něco nového a pro nás velmi silného.

Na co se mohou návštěvníci těšit a naopak, jaké tradiční atributy festivalu letos nebudou?
Jak už jsem naznačil, kvůli nemocničnímu prostředí se letos festival nemůže konat v tradičním formátu a rozsahu. Přesto se naši příznivci mohou těšit na kvalitní program na místě i na internetu. Na fyzickém festivalu v areálu nemocnice vystoupí 2. a 3. října více než dvacítka skvělých kapel a divadel.
Festivalový stream, který bude pokračovat až do 8. října, však přinese také rozhovory o umění a o životě se slavnými umělci, kteří se rozhodli Mezi ploty podpořit. Budou to třeba Arnošt Goldfalm, Lukáš Pavlásek, Rudolf Brančovský, Xindl X, rapper Kato, Vilma Cibulková nebo Monika Načeva.

A protože festival tradičně myslí na duši a naše psychika je v covidové době zkoušena více než kdy jindy, nebude chybět ani odborný program s psychology a dalšími odborníky. Lidem, kteří si nejen kvůli pandemii nevědí rady, nabídneme pomoc prostřednictvím 52 přednášek, které odvysíláme ve třech víkendech po festivalu.

Alexandr Kasal z Národního ústavu duševního zdraví promluví o prevenci sebevražd, Václav Mertin z Filosofické fakulty UK o domácím vzdělávání dětí a Martin Titman ze střediska Drop In o tom, co dělají drogy s našimi vztahy – abych zmínil jen několik příkladů.

Na jaké body hudebního a dalšího programu byste nalákali?
Na pódiu před bohnickým kostelem a v plenéru se objeví řada opravdu zvučných jmen – Tomáš Klus, Kašpárek v rohlíku, Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Prago Union, Losers Cirque Company, Teatr Novogo Fronta… Je zkrátka jasné, že i v letošní skromnější podobě si festival zachová velikou žánrovou pestrost – a nezapomene ani na děti a jejich rodiče.

Jak bude vstup, pohyb po areálu a rozmístění míst sloužících návštěvníků ovlivněno protiepidemickými opatřeními?
Vstup do areálu bude stejně jako minulých letech z ulice Ústavní. Každý návštěvník se bude muset prokázat negativním testem, potvrzením o očkování nebo o prodělání covidu-19. Pohyb po areálu bude omezený, protože areál nemocnice je v současnosti uzavřený. Tím spíš si vážíme toho, že nám vedení PNB dovolilo akci uspořádat na nejtradičnějším místě, tedy přímo na louce před kostelem.

Jaká bude povolená kapacita areálu a očekáváte její naplnění?
Povolená kapacita areálu je 500 návštěvníků na den, čili 1000 za dva festivalové dny. Momentálně máme ze 100 procent zaregistrováno a věříme, že nás všichni registrovaní skutečně přijdou navštívit. Na tuto komorní akci, jak jsem už zmínil, ovšem navazuje několikadenní stream s rozhovory a desítky atraktivních přednášek o duševním zdraví.

Generálním partnerem festivalu je společnost innogy. Jak toto partnerství hodnotíte?
Společnost innogy je náš dlouholetý partner, bez kterého bychom festival jednoduše nemohli pořádat. Patří, stejně jako hlavní město Praha, k největším pilířům, o které se festival Mezi ploty opírá. Tady nejde jen o finanční stránku, ale také o morální podporu v době obrovského tlaku na psychiku, kdy člověk často neví, jak to celé vydrží.

Víte, v prvním roce pandemie všichni s optimismem čekali, že brzy opět společně vyrazíme „k světlým zítřkům“, ale dnes už tato emoce u mnohých opadla a nahradila ji únava. To, že innogy navzdory tomu zůstává naším spolehlivým generálním partnerem, jasně ukazuje sílu této společnosti. My pak máme za úkol ukázat, že si festival takovouto podporu zaslouží, že má smysl podržet jej i v těžkých časech. Proto i teď jdeme vpřed – směrem k 30. ročníku festivalu Mezi ploty v roce 2022.


Autor: red

Praha 9: (Ba)binec na druhou

Včera v 19:08

Bleší trh, second hand oblečení, hračky, sportovní potřeby, předměty všeho druhu, knížky, porcelán, interiérové doplňky.

Djelem, Djelem: Divadelní hra o migraci Romů do Velké Británie

Včera v 10:24

Romské rokycanské divadlo Trajo nabídne 8. října úspěšné představení Djelem, Djelem divákům v pražském divadle D21 od 18 hodin, vstupné je pro návštěvníky dobrovolné. Inscenace romského divadla Trajo z Rokycan, které vzniklo na podzim minulého roku v rámci projektu Gendaľipen organizace Slovo 21,...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

28. září 2022 v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Další články
Nahoru