Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Při festivalu Mezi ploty vystoupí v Bohnicích přes dvacet kapel a divadel
Hlavní stage festivalu. Foto: Mezi ploty

Při festivalu Mezi ploty vystoupí v Bohnicích přes dvacet kapel a divadel

Jak bude vypadat letošní ročník festivalu Mezi ploty, který se koná v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích? Jaká je kapacita? Na co se mohou návštěvníci tento víkend těšit? Na dotazy serveru Pražský patriot odpovídal zakladatel a ředitel festivalu Robert Kozler.

Letos se festival Mezi ploty koná netradičně na podzim. Jaké jsou, kromě termínu, další hlavní změny?
Pandemie covidu-19 zasáhla festival Mezi ploty ještě více než ostatní kulturní akce, protože se koná v areálu zdravotnického zařízení, kde platí přísnější požadavky na ochranu zdraví než jinde. Uvažovali jsme i o alternativním místě konání, ale nakonec jsme se rozhodli pro kontinuitu. To znamená, že celá koncepce je letos jiná – místo velkého venkovního festivalu pořádáme primárně online festival, jehož součástí je komorní venkovní akce. Ta se přenáší do živého streamu – a navazovat na ni bude další online obsah.

Současná situace je pro nás samozřejmě velmi obtížná – nejen ekonomicky, ale taky psychicky. A o to víc si vážíme toho, že se nám právě teď dostalo silné podpory řady kulturních osobností. Arnošt Goldflam, Jan Potměšil, Pavel Anděl, divadelní kritička a publicistka Radmila Hrdinová a šéfka Bohnické divadelní společnosti Vendula Kodetová se dokonce rozhodli stát se patrony jubilejního 30. ročníku, který chystáme na příští rok. Zvlášť vděční jsme Honzovi Potměšilovi a paní Cibulkové, kteří nás letos podpořili i v médiích. I tohle je svým způsobem něco nového a pro nás velmi silného.

Na co se mohou návštěvníci těšit a naopak, jaké tradiční atributy festivalu letos nebudou?
Jak už jsem naznačil, kvůli nemocničnímu prostředí se letos festival nemůže konat v tradičním formátu a rozsahu. Přesto se naši příznivci mohou těšit na kvalitní program na místě i na internetu. Na fyzickém festivalu v areálu nemocnice vystoupí 2. a 3. října více než dvacítka skvělých kapel a divadel.
Festivalový stream, který bude pokračovat až do 8. října, však přinese také rozhovory o umění a o životě se slavnými umělci, kteří se rozhodli Mezi ploty podpořit. Budou to třeba Arnošt Goldfalm, Lukáš Pavlásek, Rudolf Brančovský, Xindl X, rapper Kato, Vilma Cibulková nebo Monika Načeva.

A protože festival tradičně myslí na duši a naše psychika je v covidové době zkoušena více než kdy jindy, nebude chybět ani odborný program s psychology a dalšími odborníky. Lidem, kteří si nejen kvůli pandemii nevědí rady, nabídneme pomoc prostřednictvím 52 přednášek, které odvysíláme ve třech víkendech po festivalu.

Alexandr Kasal z Národního ústavu duševního zdraví promluví o prevenci sebevražd, Václav Mertin z Filosofické fakulty UK o domácím vzdělávání dětí a Martin Titman ze střediska Drop In o tom, co dělají drogy s našimi vztahy – abych zmínil jen několik příkladů.

Na jaké body hudebního a dalšího programu byste nalákali?
Na pódiu před bohnickým kostelem a v plenéru se objeví řada opravdu zvučných jmen – Tomáš Klus, Kašpárek v rohlíku, Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Prago Union, Losers Cirque Company, Teatr Novogo Fronta… Je zkrátka jasné, že i v letošní skromnější podobě si festival zachová velikou žánrovou pestrost – a nezapomene ani na děti a jejich rodiče.

Jak bude vstup, pohyb po areálu a rozmístění míst sloužících návštěvníků ovlivněno protiepidemickými opatřeními?
Vstup do areálu bude stejně jako minulých letech z ulice Ústavní. Každý návštěvník se bude muset prokázat negativním testem, potvrzením o očkování nebo o prodělání covidu-19. Pohyb po areálu bude omezený, protože areál nemocnice je v současnosti uzavřený. Tím spíš si vážíme toho, že nám vedení PNB dovolilo akci uspořádat na nejtradičnějším místě, tedy přímo na louce před kostelem.

Jaká bude povolená kapacita areálu a očekáváte její naplnění?
Povolená kapacita areálu je 500 návštěvníků na den, čili 1000 za dva festivalové dny. Momentálně máme ze 100 procent zaregistrováno a věříme, že nás všichni registrovaní skutečně přijdou navštívit. Na tuto komorní akci, jak jsem už zmínil, ovšem navazuje několikadenní stream s rozhovory a desítky atraktivních přednášek o duševním zdraví.

Generálním partnerem festivalu je společnost innogy. Jak toto partnerství hodnotíte?
Společnost innogy je náš dlouholetý partner, bez kterého bychom festival jednoduše nemohli pořádat. Patří, stejně jako hlavní město Praha, k největším pilířům, o které se festival Mezi ploty opírá. Tady nejde jen o finanční stránku, ale také o morální podporu v době obrovského tlaku na psychiku, kdy člověk často neví, jak to celé vydrží.

Víte, v prvním roce pandemie všichni s optimismem čekali, že brzy opět společně vyrazíme „k světlým zítřkům“, ale dnes už tato emoce u mnohých opadla a nahradila ji únava. To, že innogy navzdory tomu zůstává naším spolehlivým generálním partnerem, jasně ukazuje sílu této společnosti. My pak máme za úkol ukázat, že si festival takovouto podporu zaslouží, že má smysl podržet jej i v těžkých časech. Proto i teď jdeme vpřed – směrem k 30. ročníku festivalu Mezi ploty v roce 2022.


Autor: red

Joy Ellis: Čtvrtý přítel

30. listopadu 2021 v 05:28

Detektiv Carter McLean jako jediný přežil havárii letadla, při níž zahynuli jeho čtyři nejlepší přátelé. Vrací se do práce, ale trápí ho výčitky svědomí a hrůzné vzpomínky. Proto se pro každého ze svých přátel rozhodne dokončit něco, co nechali nedokončené.

Shari Lapena: Manželé odvedle

29. listopadu 2021 v 11:51

Nikdy nevíte, co se děje na opačné straně zdi. Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme...

Výstava připomene desáté výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

28. listopadu 2021 v 07:30

V prostorách Galerie 1 ve Štěpánské 47 bude od 2. prosince do 29. ledna zpřístupněna výstava k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem. Jejími autory jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva ze spolku Ars Metropolis. Vernisáž se uskuteční ve středu 1. prosince od...

3KinoFest jako středoevropský Sundance? Proč ne

27. listopadu 2021 v 15:11

Letošní dramaturgie nedávno zakončeného 8. ročníku mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest se povedla. Vítězný film Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského se právě teď začíná promítat v amerických kinech a v Los Angeles bude představen jako nominant na Oskara. A minimálně dva další...

Z Hrádečku na Hrad a Tváře doby. Výstava k desátému výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

23. listopadu 2021 v 09:14

Na výstavu k desátému výročí poledního rozloučení s Václavem Havlem zve Praha 1 do Gaerie1. Vernisáž se koná ve středu 1. prosince v 18 hodin.

Výstava v Národním památníku na Vítkově připomíná osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg

20. listopadu 2021 v 09:24

Národní muzeum otevřelo u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Československé osudy ve 20. století. Jedná se o putovní panelovou výstavu Památníku koncentračního tábora Flossenbürg,...

Praha 11 zve na výstavu Fragmenty

18. listopadu 2021 v 08:59

Výstavu Fragmenty fotografa Carlose Sardá Vidala najdete až do konce roku v Komunitním centru Matky Terezy.

Další články
Nahoru