Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Při festivalu Mezi ploty vystoupí v Bohnicích přes dvacet kapel a divadel
Hlavní stage festivalu. Foto: Mezi ploty

Při festivalu Mezi ploty vystoupí v Bohnicích přes dvacet kapel a divadel

Jak bude vypadat letošní ročník festivalu Mezi ploty, který se koná v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích? Jaká je kapacita? Na co se mohou návštěvníci tento víkend těšit? Na dotazy serveru Pražský patriot odpovídal zakladatel a ředitel festivalu Robert Kozler.

Letos se festival Mezi ploty koná netradičně na podzim. Jaké jsou, kromě termínu, další hlavní změny?
Pandemie covidu-19 zasáhla festival Mezi ploty ještě více než ostatní kulturní akce, protože se koná v areálu zdravotnického zařízení, kde platí přísnější požadavky na ochranu zdraví než jinde. Uvažovali jsme i o alternativním místě konání, ale nakonec jsme se rozhodli pro kontinuitu. To znamená, že celá koncepce je letos jiná – místo velkého venkovního festivalu pořádáme primárně online festival, jehož součástí je komorní venkovní akce. Ta se přenáší do živého streamu – a navazovat na ni bude další online obsah.

Současná situace je pro nás samozřejmě velmi obtížná – nejen ekonomicky, ale taky psychicky. A o to víc si vážíme toho, že se nám právě teď dostalo silné podpory řady kulturních osobností. Arnošt Goldflam, Jan Potměšil, Pavel Anděl, divadelní kritička a publicistka Radmila Hrdinová a šéfka Bohnické divadelní společnosti Vendula Kodetová se dokonce rozhodli stát se patrony jubilejního 30. ročníku, který chystáme na příští rok. Zvlášť vděční jsme Honzovi Potměšilovi a paní Cibulkové, kteří nás letos podpořili i v médiích. I tohle je svým způsobem něco nového a pro nás velmi silného.

Na co se mohou návštěvníci těšit a naopak, jaké tradiční atributy festivalu letos nebudou?
Jak už jsem naznačil, kvůli nemocničnímu prostředí se letos festival nemůže konat v tradičním formátu a rozsahu. Přesto se naši příznivci mohou těšit na kvalitní program na místě i na internetu. Na fyzickém festivalu v areálu nemocnice vystoupí 2. a 3. října více než dvacítka skvělých kapel a divadel.
Festivalový stream, který bude pokračovat až do 8. října, však přinese také rozhovory o umění a o životě se slavnými umělci, kteří se rozhodli Mezi ploty podpořit. Budou to třeba Arnošt Goldfalm, Lukáš Pavlásek, Rudolf Brančovský, Xindl X, rapper Kato, Vilma Cibulková nebo Monika Načeva.

A protože festival tradičně myslí na duši a naše psychika je v covidové době zkoušena více než kdy jindy, nebude chybět ani odborný program s psychology a dalšími odborníky. Lidem, kteří si nejen kvůli pandemii nevědí rady, nabídneme pomoc prostřednictvím 52 přednášek, které odvysíláme ve třech víkendech po festivalu.

Alexandr Kasal z Národního ústavu duševního zdraví promluví o prevenci sebevražd, Václav Mertin z Filosofické fakulty UK o domácím vzdělávání dětí a Martin Titman ze střediska Drop In o tom, co dělají drogy s našimi vztahy – abych zmínil jen několik příkladů.

Na jaké body hudebního a dalšího programu byste nalákali?
Na pódiu před bohnickým kostelem a v plenéru se objeví řada opravdu zvučných jmen – Tomáš Klus, Kašpárek v rohlíku, Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Prago Union, Losers Cirque Company, Teatr Novogo Fronta… Je zkrátka jasné, že i v letošní skromnější podobě si festival zachová velikou žánrovou pestrost – a nezapomene ani na děti a jejich rodiče.

Jak bude vstup, pohyb po areálu a rozmístění míst sloužících návštěvníků ovlivněno protiepidemickými opatřeními?
Vstup do areálu bude stejně jako minulých letech z ulice Ústavní. Každý návštěvník se bude muset prokázat negativním testem, potvrzením o očkování nebo o prodělání covidu-19. Pohyb po areálu bude omezený, protože areál nemocnice je v současnosti uzavřený. Tím spíš si vážíme toho, že nám vedení PNB dovolilo akci uspořádat na nejtradičnějším místě, tedy přímo na louce před kostelem.

Jaká bude povolená kapacita areálu a očekáváte její naplnění?
Povolená kapacita areálu je 500 návštěvníků na den, čili 1000 za dva festivalové dny. Momentálně máme ze 100 procent zaregistrováno a věříme, že nás všichni registrovaní skutečně přijdou navštívit. Na tuto komorní akci, jak jsem už zmínil, ovšem navazuje několikadenní stream s rozhovory a desítky atraktivních přednášek o duševním zdraví.

Generálním partnerem festivalu je společnost innogy. Jak toto partnerství hodnotíte?
Společnost innogy je náš dlouholetý partner, bez kterého bychom festival jednoduše nemohli pořádat. Patří, stejně jako hlavní město Praha, k největším pilířům, o které se festival Mezi ploty opírá. Tady nejde jen o finanční stránku, ale také o morální podporu v době obrovského tlaku na psychiku, kdy člověk často neví, jak to celé vydrží.

Víte, v prvním roce pandemie všichni s optimismem čekali, že brzy opět společně vyrazíme „k světlým zítřkům“, ale dnes už tato emoce u mnohých opadla a nahradila ji únava. To, že innogy navzdory tomu zůstává naším spolehlivým generálním partnerem, jasně ukazuje sílu této společnosti. My pak máme za úkol ukázat, že si festival takovouto podporu zaslouží, že má smysl podržet jej i v těžkých časech. Proto i teď jdeme vpřed – směrem k 30. ročníku festivalu Mezi ploty v roce 2022.


Autor: red

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

29. března 2023 v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

29. března 2023 v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Další články
Nahoru